Egr ve manifold temizliği(servis egr iptal edelim dedi)

• Konuyu başlatan burakabali
  • Başlangıç tarihi
B

burakabali

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. Bugün egr ve manifold temizliği için şu yazılımcı 2CR ankara’yı aradım. Temizlik yaptıklarını söylediler. Ama ondan sonra egr iptal edilmeli dediler. İstemediğimi söyleyince de, zaten gereksiz bir parça, temizledikten sonra gene kirlenecek sürekli problem çıkartan bir parça diyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu ile alakalı

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Bugün egr ve manifold temizliği için şu yazılımcı 2CR ankara’yı aradım. Temizlik yaptıklarını söylediler. Ama ondan sonra egr iptal edilmeli dediler. İstemediğimi söyleyince de, zaten gereksiz bir parça, temizledikten sonra gene kirlenecek sürekli problem çıkartan bir parça diyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konu ile alakalı
Tavsiye etmem araç duman atar egzoz muyaneden kalır aracın verimli yakıt yakması için konulmuş parca hemde tasaruf

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bencede temizletin...

FatihBurak

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Corsa CDTI 1.3 enjoy 2012 aracım var. Yaşadığım egr valfi açık kalma yada kapalı kalma yani takılma probleminden bahsetmeden önce bilgisi olmayan için arkadaşlar için bazı bilgi paylaşımı yapıp servise gitmeden sizin yapmanız için gereken temizlik üzerine konuyu açacağım.
Egr bilinen üzerine egzoz gazını yeniden emme manifolduna göndererek silindir için hacim doldurma işlemini yapar bunu yapma amacı ise silindir içinde yanma dengesini sağlamak ve beraberinde fazla miktarda hava girişine engel olarak silindir içinde aşırı yanmanın önüne geçmesidir. Bunu yapma nedeni ise silindir içi sıcaklıklar patlama esnasında oluşan nüve ve alev dalgalarının dışında ortalama 300-400 derecede çalışıyor olmasıdır. Egr iptali yapan arkadaşların çoğunda şunu duyacaksınız subap eridi, nedeni egr iptali sonucu içerdeki egzoz gazı hacmini havanın doldurması yani motorun aşırı besleme bildiğimiz üzere zengin karışım dene karışımla başbaşa kalmasıdır. Maalesef ki kimse önemsemesede çevreye bıraktığı zarar haddinden fazla Nox gazlarının salınımını fazla arttırıyoruz ki bu egzoz çıkışında emisyon standartlarının üstünde bir salınım demek oluyor.

Egr sisteminin kurum bağlama nedeni ise almış olduğumuz yakıtların yeterli kalitede olmayışı aslında burda yakıt firmalarına değil de sözüm yakıt firması sahiplerine. Ülkemiz 2009 yılında motorin ve euro motorin farkını ortadan kaldırdı ve avrupa standartlarında en iyi 3. yakıtı kullanıyoruz. Dizellerde bildiğiniz üzere setan değeri önemlidir ki euro 6 motorlar bile en az 46 setanla çalışırken biz 48-51 arası setan değerine sahip yakıt kullanıyoruz. Ki içerisinde çok fazla kimyasal var bildiğiniz üzere ama rafineriler bunları zaten gerekli değerlerde koyuyorki gerekli bilgilere de çok rahat ulaşabilirsiniz buj raporlar açık kaynaktır. Ama hala ülkemizde firmalar euro ve normal motorin adı altında hala farklı yakıtı satıyorlar. Halbuki aynı yakıt ama içerisine kattıkları ekstra katkıları ki ton gibi bir miktar için katılan sadece 2-3 lt katkıdan bahsediyoruz. Özeti şu petrolün sahibini tanıyorsanız dürüst ve rafineriden gelen yakıtı olduğu gibi getirip depoya döken ve satan kişiler ise direk korkmadan yakıtınızı alın katkısız şekilde. Çünkü bazı firmalar katkılar katıp kalıcı hasarlara yol açabiliyorlar tabiki uzun kullanımlardan bahsediyoruz. Bu kötü yakıtlar yanma sırasında gereğinden fazla oluşturdukları yanma sonucu partükül kurumlar sayesinde zamanla araçlarımızda manifold-egr- boğaz kelebeği- katalitik gibi parçaların tıkanmasına yol açıyor.

sizden ricam aracınız rölanti yükseltip temizlik yaptığı zaman lütfen stop etmeyiniz. Bu esnada yanmamış bir miktar gazın egzoza kaçışına müsade edilir ve kat kısmı civarlarında 500-600 derecelik yüksek bir ısıyla kurum yakımı gerçekleşirki katalitik için ortalama sınır değer 40 gr zararlı gazdır üstüne 1-2 gr çıktığı esnada araç temizlik aşamasına girer.

Gelelim egr temziliğine, arkadaşlar çok görmüşsünüzdür herkes egr söçktürüp temizletiyor güzel ama manifold kirli buna noldu temizlenmedi, kat kirli temizlenmedi. Hepsini geçin intercooler bile kirle bunu da temizleyin. Demek istediğim araç belli km ye ulaşmış sistem komple kirli yada tıkanmaya yakın ama ilk sorun nerden çıkarsa orayı temizliyorlar. Yarın bigün yeniden tıkanması işten bile değil yani. Bu yüzden benim diyeceğim egr valfini sökün temizleyin sonra aracı komple temizletmek için carbon clean makineye bağlayın tertemiz ettirin hiç biryerinide sökmüş olmayın.

Corsa d CDTI için egr valfini sökmek için, intercoller dan gelen boğaz kelebeğine giren boruyu sökün. Boğaz kelebeğini ve arkasındaki manifolda geçiş flanşınıda sökün . Egr valfi aşağı tarafta telefonunuzun videosunu açarak gayet raht şekilde 2 adet vidasını görürsünüz. Onu sökün egr valfi yerinde çıkmayacaktır çünkü sac conta ile sızdırmazlık sağlanır bunun için oynatmaya çalışın olmazsa üstten bir kaç tane vurun sert bir cisimle sonra çıkacak. Açın ve motordan ayırıp valf milini güzelce temizleyin sonrasında yeniden montajınızı yapın. En son Araba komple carbonclean e gidip temizlensin. Fabrikadan çıktığı günlerdeki gibi kullanmanız dileğiyle. Birkaç foto ve video ekliyorum. Sağlıklı günler.

IMG_20210102_1457318179c6c835fc4b82.jpg
IMG_20210102_14573597ecd426fe7c762c.jpg
IMG_20210102_145707bbce9fba3746485a.jpg

• Beğen
Tepkiler: Cemil ve Kaan.

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Elime corsa düşerse burada paylaşım yaparım birebir resimli temizlik konusunda evet genelde biz egr manifold intercooler temizliyoruz sadece egr olmuyor

• Beğen
Tepkiler: cagatay16

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Doğru söylemişler temizlendikten birkaç ay sonra yine aynı hatayı veriyor. Ya orjinalini sıfır alın yada iptal ettirin.

Aracınız ne bilmiyorum ama ben 1.3 cdtide 100 bin kmden fazladır iptal kullanırım Ne hararet yapar ne ağrıza ışığı yakar ne duman atma nede egsoz muayenesinden kaldım üstüne benim araçta seramik kaplamalı cam elyaf bantlı downpipela. Ayrıca egr iptal edilince sübab erimesi olmaz. Ki etrafımdaki birçok 1.3 cdti yada multijete benim garajda egr iptali yaptık. Kimsede sorun yaşamadık. Egrden sonra manifoldların temizliği şarttır. Egr iptal olmayan araçta egsoz kısmı ve turboda çok kurulanıyor.

Diyelim i egryi iptal ettiniz ama emme manifoldu yine kirlenecektir çünkü karter havalandırmasından gelen yağ buharı euro emisyonları sebebiyle emme hattına veriliyor. Bunun için oil catch tank kullanmanız gerekir fakat bu muayeneden geçmiyor her muayenede ben söküp tekrar takıyorum.