EGR Valfi Temizliği

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Değerli Arkadaşlar,

Bugün bakım yaptırırken, ustaya arabadaki ara ara gerçekleşen hafif titremeden bahsettim. Daha önce de forumda konu olarak açılmıştı titreme sorunu diye, gittiğim dizel pompa servisleri enjektörlerde ve pompada sorun olmadığını belirtmişti. Tüm bunları ustaya anlatinca, bana hiç boğaz temizliği yaptırıp yaptırmadığımı sordu ve Hayır yaptirmadim cevabiyla EGR valfini söküp temizleyelim dedik. Ve 130bin km deki aracımın hiç boğaz temizliği yapılmadığını gördük. Resmen katman şeklinde kurum bağlamış. Aşağıda fotoğraflarını paylaşıyorum. Kirli/Temiz performans ve yakıt değerlendirmesini aracı 1 hafta kullandıktan sonra paylaşacağım.

20180213_134644.jpg20180213_144225.jpg

EGR Valfi Nedir?
EGR Valfi, Aracın emme manifoltundan aldığı temiz ve bol oksijenli havanın içerisine, motorun gereksinimine göre egzoz gazı karıştırılmasını sağlayan bir parçadır. Elektronik kontrol ünitesi ve bir valf parçasından oluşmaktadır.
Söz Konusu Parçanın Üstlendiği Görevler:
  • Emme manifoltundan emilen havanın eksijen miktarını düşürerek kontrollü yanma sağlar
  • Oksijen miktarı düşen hava Yakıt yanma esnasındaki yüksek ısıyı kontrol altına alır.
  • Normal devirlerde düşük egzoz emilsyon salınımına yardımcı olur
  • Normal kullanımda yakıt tasarrufu sağlar.
EGR Valfi Ne İşe Yarar
EGR valfi yukarıdaki belirtilen işlemler ile aracın daha stabil çalışmasını, yanma sıcaklıklarının azalmasını, en önemlileri ise egzoz emilsyonunu azaltarak yakıt tasarrufuna yardımcı olmasını sağlamaktadır.

EGR-valfi-nedir-neye-yarar.jpg

Son düzenleme:

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Hafta sonu bu temizliği deniycem..Bakalım Egr yi sökmeden bir işe yarıyacakmı? :) (Çekişte vs)..

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=KRkSlUUt8XA&t=134s

Cemil bey

Bu çok farklı bir motor. Opel Astra'da egzoz manifoldu ve EGR valfi arka tarafta ve kapalı kutu :) bence sökmeden temizlemek mümkün gözükmüyor. Sökmeden temizlemenin yolu Würth enjektör temizleyici katkı kullanmak.
https://shop.wurth.com.tr/dizel-performans-iyilestirici-300ml
EGR valfinin sökülmesi biraz zor ve zahmetli, pnömatik el aletleri ile yaklaşık 40dk sürdü :) ki öncesinde motorun üzerindeki 8 tane sensör 5 ayrı kablo ve hortum sökülmesi gerekiyor. Yani tavsiyem profesyonel yardim almanizdan yanadir.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Motor farklı fakat sistem aynı..Yani hava filtresinden Turboya bağlanan hortum çıkarılacak ve Turbonun içine belirli aralıklar ve devirlerde periyodik bir şekilde sprey bitene kadar püskürtülecek.Bu arada motorun sıcaklığının 90 olması gerekiyor..Yani motor sıcak iken bu işlem uygulanacak..Evet Egr nin sökülme ve içini açma videolarını izledim..Önceki konuda yazdığım gibi baya meşakatli..Neyse dediğim gibi deneyelim bakalım ne olucak :)

• Beğen
Tepkiler: mskirca

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Motor farklı fakat sistem aynı..Yani hava filtresinden Turboya bağlanan hortum çıkarılacak ve Turbonun içine belirli aralıklar ve devirlerde periyodik bir şekilde sprey bitene kadar püskürtülecek.Bu arada motorun sıcaklığının 90 olması gerekiyor..Yani motor sıcak iken bu işlem uygulanacak..Evet Egr nin sökülme ve içini açma videolarını izledim..Önceki konuda yazdığım gibi baya meşakatli..Neyse dediğim gibi deneyelim bakalım ne olucak :)

Sonuçları bekliyoruz :)

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Temizliğin üzerine cila (würth enjektor temizleyici yakit katkisi) yapayım dedim :) bir dahaki bakımda sizin dediğinizi de yapıcam @Cemil bey würth'ün dizel partikül temizleyicisini alıp (140tl). Bakalım sonuçlar ne olacak :)

20180215_143007.jpg

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Konuyu bende takipteyim. Temizlemek lazım EGR yi :)

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hafta sonu malesef Bauhaus ve koçtaş vb. marketlerde bulamadım..Bu arada bu ürün ve kullanımı hakkında kafamda soru işaretleri vardı..Şimdi bu sprey ve çözdüğü parçalar motorun içine gidermi gitmezmi..Bu konu hakkında bir arkadaş şu paylaşımda bulunmuş..Kendisi makine mühendisiymiş..Ve konuya hakim gibi görünüyor..Sanırım netten siperiş vericem..Nette ücreti 50 lira civarı,burda bir yedek parçacıdan fiyat aldım 75 lira dedi..Würth için..C.tesi günü Topkapıdaki saniyeyede gidebilirim..Ama kafamda uygulamak var :)..Bakalım..
Alıntı:''EGR sistemindeki kurumun bir kısmının egzoz vasıtası ile atıldığını düşünüyorum kalan kısımın ise silindir içine gönderildiğinin farkında olarak bu işlemi yaptım çünkü silindir içinde yüksek basınç halinde bu kurumun topak halinde kalıp silindir gömleğini çizmesi neredeyse imkansız çünkü 850 C dereceyi geçen sıcaklık ve 14:1 i bulan basınç altında özünde karbon olan bu kurumlar oksijenle tepkimeye girip karbondioksit yada karbonmonoksit olarak gaz formunda atılacaktır. Araçlarımız enjektörlü olduğu için emme bölümünden yalnızca hava çekilmektedir ve kesinlikle yakıt sistemine karburatörlüler gibi bu hava karışmamaktadır direk silindir içine gitmektedir dolayısı ile enjektör pompa filtre gibi sistemlere zarar vereceğini düşünmüyorum. Silindir içine giden bu sıvı zaten o sıcaklıkta buharlaşacaktır ve alevalabilir bir malzeme olmadığı için büyük olasılıkla buhar formunda atılacaktır. Burada sorulması gereken asıl soru şu aslında yanmayan partiküller ne olacak. Aslında bunlarda egzoz sistemi vasıtası ile atılacak peki silindir gömleğini çizmez mi ? Hayır silindir gömleği karmaşık yapıda bir metaldir ve kolay kolay küçük partiküllerle özellikle kendinden daha yumuşak şeylerle çizilmemektedir. Plastiğin çeliğe zarar veremeyeceği gibi. Katalizör tıkanma ihtimali var mı açık konumak gerekirse zaten egrsi tıkanmış bir aracın katalizör sistemi büyük ihtimalle dolmuştur. Bu sıvı buharı EGR üzerindeki kurumları çözecek yapıda ise ki öyle gözüyor araçtan atılana kadar olan bütün kurumları çözmeye çalışacaktır. Dolayısı ile katalizörü kirlettiğinden daha fazla temizleyecektir. Bir makine mühendisi olarak nacizhane düşüncelerim bunlar. '''

• Beğen

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Würth Egr valf temizleme Spreyimizi aldık...Bu gün veya yarın uygulıycam Allah nasip ederse..Şöyle bir video gördüm ve bana doğal reklam için yapılmış gibi görünmedi..Egr Valfinin uygulama şekli öncesi ve sonrasını gösteren bir video..İnş..Videodaki kadar temizlenir..
Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=o7NfBe9yMow&t=94s

• Beğen