easytronic şanzıman yağı değişimi

• Konuyu başlatan erdinc06
  • Başlangıç tarihi

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
Hocam
Hocam, Bende atf kullanıp sorun yaşayan görmedim. Hatta arabama usta bir ara sormadan atf koymuştu Kış ayıydı ve araç buz gibi havada bile gayet yumuşak vites geçişi oluyordu. Sonradan atf olduğunu öğrenince yağı boşaltıp orijinal yağını bizzat servisten koduyla öğrenip aldım. Mesala bu orjinal yağıyla kışın atf deki o konforu yakalayamadım. Hatta biraz seri kullanıyım derseniz yağ ısınana kadar ses yapıyor. Ama bunu yazın dur kalk trafiğinde yada çok sıcak bir iklimde düşündüğümüzde atf yapısı dolasıyla bayağı bir ince birde ortam sıcaklığı yağı daha da ince hale getirecektir.. Ha keza atf bir dişli yağı olmadığı için dişlilere de tutunmaz. Buda zamanla demir tozu aşınma, sıyırma yapar diye düşünüyorum.
atf yagı normalde kullanılan manuel şanzımanlar icin 75/80 yaglardan biraz daha incedir lakin aracın şanzımanı ilk dolumunda otomatik yagı ile dolmaktadır fabrikadan cıkış böyledir kaliteli atf yagı kulladıgında şanzımana herhangi bir zararı yoktur aksine diger yaga göre daha cok yaglama yapmaktadır şanzıman icerisinde yagı dişlilerin serpmesi sonucu yaglama yapar diger yag kalın oldugu icin yeterince yukardaki dişlilere yagı atamamaktadır ve 5 ci vites yaglama kutusuna yag deliklerden yeterinde akmamaktadır o yüzden manuel şanzımanda bile opel icin söylüyorum atf kulanın
Arkadaşlar böyle bir video var. Yanlış yap kullanımından dolayı dişlilerde oluşan talaş ve vitesin 2 ye geçmemesi. Yanlış yağ kullanılmış. Benim araçta bu ara sabah özellikle 2 ye geç geçiyor eskiden böyle değildi. GM otomatik vites yağını koyduktan sonra böyle olmaya başladı.

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam

Arkadaşlar böyle bir video var. Yanlış yap kullanımından dolayı dişlilerde oluşan talaş ve vitesin 2 ye geçmemesi. Yanlış yağ kullanılmış. Benim araçta bu ara sabah özellikle 2 ye geç geçiyor eskiden böyle değildi. GM otomatik vites yağını koyduktan sonra böyle olmaya başladı.
biz gm yagını hic bir zaman öndermedik ve kullanmıyoruz yani bana göre kalitesiz artık hangi firmaya dolum yaptırıldıysa biz mobil kullanmaktayız

• Beğen
Tepkiler: NefesTR

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
biz gm yagını hic bir zaman öndermedik ve kullanmıyoruz yani bana göre kalitesiz artık hangi firmaya dolum yaptırıldıysa biz mobil kullanmaktayız
Hocam ben MOTUL GEAR 300 75W-90 yağı almayı düşünüyorum. -60 dereceye kadar özelliğini koruyor. Kullanan yorum yapanlardan da okudum. Soğuk havada 1den 2 ye cok cabuk geçiş sağlıyormuş. GM düşünmüyorum. GM eski GM değil.

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam ben MOTUL GEAR 300 75W-90 yağı almayı düşünüyorum. -60 dereceye kadar özelliğini koruyor. Kullanan yorum yapanlardan da okudum. Soğuk havada 1den 2 ye cok cabuk geçiş sağlıyormuş. GM düşünmüyorum. GM eski GM değs,i
sizin tercihiniz tabiki dedigim gibi biz mobil atf kullanıyoruz herhangi bir problem yaşamıyoruz

• Beğen

NefesTR

Kayıtlı Kullanıcı
45-Manisa
Siteyi ziyaret et
sizin tercihiniz tabiki dedigim gibi biz mobil atf kullanıyoruz herhangi bir problem yaşamıyoruz
Tam olarak ürün ismini yazarmısınız internetten bulabilmek adına soruyorum.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hocam opelin dişli için olan yağları bizzat almanya üretimi. Motor yağları dediğiniz gibi Türkiye de en son lukoil üretiyordu sanırım. Bende motor yağı olarak hiç gm yerli üretim kullanmadım. Atf hususunda size hak verdiğim bir kaç husus olasa da ben fabrika prosedürüne uygun olarak orjinal 75w80 yağ kullanılması taraftarıyım :)

• Beğen

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam opelin dişli için olan yağları bizzat almanya üretimi. Motor yağları dediğiniz gibi Türkiye de en son lukoil üretiyordu sanırım. Bende motor yağı olarak hiç gm yerli üretim kullanmadım. Atf hususunda size hak verdiğim bir kaç husus olasa da ben fabrika prosedürüne uygun olarak orjinal 75w80 yağ kullanılması taraftarıyım :)
manuel montaj yagı olarak fabrikada bizim kullandıgımız atf 320 kullanılıyor yani fabrika dolumu bile atf

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
manuel montaj yagı olarak fabrikada bizim kullandıgımız atf 320 kullanılıyor yani fabrika dolumu bile atf
Hocam valla, bana yetkili servis direk 75w80 gm şanzıman yağını verdi. Opel odak. fabrika üretim numarasına kadar söylemişlerdi. Fabrika periyodik bakım cetvelinde de bu yağ yazılıydı. Siz sanırım teknik olarakta bu işi yapıyorsunuz muhakkak daha Çok şeyle karşılaşıyorsunuzdur. Sorun olmuyor diyorsanız kullanılabilir o zaman.

Joseques

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam valla, bana yetkili servis direk 75w80 gm şanzıman yağını verdi. Opel odak. fabrika üretim numarasına kadar söylemişlerdi. Fabrika periyodik bakım cetvelinde de bu yağ yazılıydı. Siz sanırım teknik olarakta bu işi yapıyorsunuz muhakkak daha Çok şeyle karşılaşıyorsunuzdur. Sorun olmuyor diyorsanız kullanılabilir o zaman.
bu sistemin ilerleyişi farklıdır firma hangi marka ile anlaşırsa 75 numara veya atf o yagı kullanır lakin yarı otomatik şanzımanlarda kesinlikle atf cıkmakta