Dünya durursa ne olur?

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir gün bakıyoruz ki dünya kendi etrafında dönmeye nokta koymuş. Neler olabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Hemen belirtelim önümüzdeki bir kaç milyon yıl içinde böyle bir durum söz konusu değil.
Ama şayet durursa bakın neler olur;
Dünya kendi etrafında yaklaşık olarak 1800 kilometre hızla dönüyor. Normalde hissetmediğimiz bu hızı, dünyanın durması halinde fena halde hissedeceğimizden emin olabilirsiniz.

Dünya dursaydı öncelikle atmosfer dünyadan bağımsız olarak aynı hızla dönmeye devam ederdi. Bu ise insanlık ve doğa için büyük bir felaket olurdu. Atmosferin dönmeye devam etmesi devam, yeryüzünde ne varsa önüne katıp, silip süpürmesi demek. Yani topraklar, ağaçlar, binalar, insanlar ve hayvanlar bu hızın etkisi ile atmosfere doğru savrulurdu.

Dünya durduğu taktirde gezegenimizin güneşe bakan yüzü aydınlık diğer yüzü ise 6 ay boyunca karanlık olacaktı. Yılın ikinci yarısında ise durum tersine dönecekti.

Bu durum iklimleri doğrudan etkileyecek. Mevsimlerdeki yavaş geçiş yerine çok hızlı ısı değişikleri görülecekti.

Dünyanın durması ile radyasyon dengesi de altüst olurdu. Dünya dönmediği taktirde manyetik alanın etkisi kaybolacaktı. Bu durumda kozmik ışıklardan korunmak mümkün olmayacaktı. //

alıntıdır...Arkadaşlar ilgimi çeken konuları koyuyorum umarım forumun kural dışına çıkmıyorumdur...saygılar...

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rica ederim...umarım senin gibi düşünenlerde çıkar Giray...

57.aLaY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesin bişe söleyeyim bi belgeselden dinlemiştim.Eğer dünya şuanki hızının trilyonda birinin trilyonda biri kadar ben artık dönmüyorum diyecek olsa bütün kainat birbirine girer.Zira ewrendeki hiçbir olgu başıboş yaratılmamıştır.Yani hepsinin birbiri ile alakası var.Uzay boşluğunda olan cisimlerinde birlerine göre en iyi konuda bulunmalarının nedeni budur.Zira kütlelerine göre çekim uygulamaktadırlar birbirlerine bu kuvvete göre de belirli bir nizam içerisinde milyarlarca yıl var olmuşlardır.Kıyamete kadar böle bu böle gider :)

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet abi kitap gibi yazmışsın saoL:D:D evrende neler dönüyor ne kadarı biliniyor bilinlenleri çoğu televizyonlarda açıklanmıyr ... ahh ulan ahh cennete gidebilirsem dünyanın doğuşuyla sönüşü arasında neler olmuş bitmiş kim ne etmiş etmemiş hepsini öğrenecem::D:D

57.aLaY

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Özkancım bunun icin cennete gitmene gerek yok ki :)

Sakın cennete gitme demiyorum aman ha yalnış anlama :D

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
büyük depremler dünyanın dönüş hızını etkiliyo.. deprem oluyo dünyanın kütle dağılımı değişiyo buda açısal momentumu etkiliyo falan filan derken çok küçükte olsa hız değişebiliyo, tam hatırlamıyorum ama mesela endonezya depreminde yaklaşık 24 saat olan bir gün süresi saniyeler mertebesinde (1 sn bile olabilir hatırlamıorum) kısalmıştır.. yani dünya biraz daha hızlı dönüo şuan.. Allahın hikmetine akıl sır ermez fazla zorlamamak lazım :)

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zaten düşündükçe insan bi garip oluyor :D:D yaws akşam akşam kaç kişinin kafanı karıştı benim karıştığı gibi:D:D elbet bu karışıklığa kırışlık gibi biri ütü eder düzeliriz:D:D ya arkadaşlar forumda hiç meteolog felan yokmu onların bilmesi gerek ben çok isterdim hava bilmleri yada uzay bilimleri ile ilgili okulu okumak....

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
azcık yavaşlasa bari 1800 km midem bulanıyor galiba dünya tuttu. :D

DV-011

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ee 6 ay gece olucaksa oruç nasıl tutulacak? :D hadi tuttuk diyelim iftar nasıl olucak :)