Dizel partikul filtresi sorunu

Yasin-v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaslar. Aracim oprl astra h 1.9 dizel.2009. Aracim 3 gundur her gun partukul filtresi doluyor. Uc gundur arabayi her gun kullandigimda dpf temizliyor. Sizce dpfin her gun tikanmasinin sebebi nedir? Ustalardan veya basina gelen arkadaslardan yardim etmesini rica ediyorum. Yorumsuz birakmayin. Azerbaycanda oturdugum sehirde dizelden anlayam usta yok

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hergun dolmuyor ama 15-20 dakika 3000-3500 devirde aracı kullan filitre iyice temizlensin. Birde wurth enjektör temizleyici kullan birşey kalmaz.

Yasin-v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hergun dolmuyor ama 15-20 dakika 3000-3500 devirde aracı kullan filitre iyice temizlensin. Birde wurth enjektör temizleyici kullan birşey kalmaz.
3 gundur her gun araba dpf temizliyor. Devir yukseliyor beyaz duman cikiyor. Yakit gostergesinde yakit artiyor. Onceleri ayda bir kere oluyordu. Simdi her gun temizlemesi beni dusundurdu. Dpf hangi sebeplerden boyle cabuk tikanir sizce?

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şehir içi dusuk devirde kullanmaktan, yakıtın kötü olmasından. Onun icin enjektör temizleyici de kullanın ki yakıt sistemi de temizlensin.

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dpf ne kadar fazla yakıt tükettiniz o kadar çabuk dolar. Dolayısı ile düşük devir kullanmak dpf nin çabuk dolmasına sebep değildir. Dpf temizliyorsa yüksek devir Arabayı sür geçer bu da yanlış. Dpf temizliği iki şekilde pasif temizlik ve aracın uyarı ⚠️ vermesiyle yapılan temizlik. Eğer hiç uyarı vermeden temizlik yapıyorsa motor devri yükselip anlık tüketim artıp fanda çalışıyorsa pasif temizlik var demektir. Tek yapmanız aracı tüm herşey normale dönene kadar stop etmemek.
Bu üç gün içinde aracı stop etmeden tüm değerlerin normale döndüğünü görüp mü stop ettiniz yoksa gideceğiniz yere ulaşınca mı stop ettiniz. Bazen pasif temizliğe izin vermeden bende stop ediyorum ve ertesi gün aracım yeterli sıcaklığa ulaştığında tekrar temizlik yapmaya başlıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Filtre tamamen tıkanmaya çok yakın bir durumda demektir.
Azerbaycan' da dizel yakıtın kalitesinin düşük olduğunu duymuştum. Bu da dpfnin erken dolmasına bir sebeptir.
Motor yağını C3 sertifikalı kaliteli bir yağla değişin.

Enjektör temizleme katkılarının partikül filtresine bir faydası olmaz. Onlar yakıt yolunu temizler. Dpf ayrı katkılarla temizleme yapılır.

Yasin-v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Her kese tesekkurler. Passif temizlik bitene kadar hic bir zaman aracimi stop etmedim. Aktiv temizlikle hic karsilasmadim. 3 gun ard arda temizlik yaptiktan sonra 15 gundur her sey normale dondu. Ne zamama kadar orasini Allah bilir

Yasin-v

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet Azerbaycanda dizel yakit kalitesi cok dusuk. Arabanin sesinden hiss etmek mumkun. Motor yagi olarakda castrol kullandim son degisimde. C3 olanla

Bülent Yüksel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslinda kis aylarinda DPF malesef daha kisa sürede doluyor neredeyse hafta da bir havadaki nem orani ve motorun yeterli isiya ulasamamasi nedeniyle nemlenen DPF icersinde kurumlu gaz yapisip kaliyor. Fakat yaz aylarinda hava kuru oldugu icin ve motor kisa sürede yeterli isiya ulastigi icin bu süre daha uzuyor..

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

Dpf ne kadar fazla yakıt tükettiniz o kadar çabuk dolar. Dolayısı ile düşük devir kullanmak dpf nin çabuk dolmasına sebep değildir. Dpf temizliyorsa yüksek devir Arabayı sür geçer bu da yanlış. Dpf temizliği iki şekilde pasif temizlik ve aracın uyarı ⚠️ vermesiyle yapılan temizlik. Eğer hiç uyarı vermeden temizlik yapıyorsa motor devri yükselip anlık tüketim artıp fanda çalışıyorsa pasif temizlik var demektir. Tek yapmanız aracı tüm herşey normale dönene kadar stop etmemek.
Bu üç gün içinde aracı stop etmeden tüm değerlerin normale döndüğünü görüp mü stop ettiniz yoksa gideceğiniz yere ulaşınca mı stop ettiniz. Bazen pasif temizliğe izin vermeden bende stop ediyorum ve ertesi gün aracım yeterli sıcaklığa ulaştığında tekrar temizlik yapmaya başlıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yani 2 tane dizel araç kullandım, istanbulda kısa mesafede dpf sıkıntısı oluyordu. Farklı şehirde 3 ay kullandım yanmadı, uzun yolda kullandım yanmadı. Aynı araçla istanbulda zırt pırt yanıyordu. Şehir içinde ara sıra yüksek devirde kullanmaya başlayınca İstanbulda da azaldı.
Yakıt tüketimi fazla olursa demişsiniz ama 700 km gittiğim zaman yanmadı ama şehir içinde 15 km de bir yanıyordu.
Bence yüksek devir düşüncenizi tekrar gözden geçirin.