Dizel Araba Nasıl Kullanılmalı ?

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgilerden dolayı bütün arkadaşlara teşekkür ederim aracımın 1750-2500 devir aralığında 200 tork ürettiği yazıyor demekki bende bu devirler içinde kullanırsam en yararlısı olucak

peki bir sorum daha var internette okuduğum kadarıyla dizellerde sürekli düşük devirlerde kullanmak sağırlaşmaya neden oluyormuş bende düşük devir kullanınca bunun olmasından korkuyorum sizce bu korku yersiz mi teşekkürler

bu şekilde kullanmaya devam edin ben de yanı şekilde kullanıyorum. arada bir özellikle uzunca bir rampa varsa o rampada uygun viteste 4.000 devirlere kadar çıkın ve inerken motor freni ile (komrasyonla) düşük vitesle gaza basmadan inin.
ya da düz yolda kısa süreli 4.000 devirlere kadar çıkın. bu arada motor yüksek devir çevireceği ve motor basıncı yükseleceği için hem motordaki sağırlığı hemd e atabildiği kurumları atacaktır.
dizel aracı normal devirlerde (1.750-2.250) kullanmanın ve sık sık dur kalk olan yerlerde kullanmanın tek sakıncası motorun yüksek devirlere nazaran biraz daha fazla kurum yapmasıdır.
bunu engellemenin yolu arada bir kısa süreli motorun devir çevirmesini sağlamak ve uzun rampa aşağı inişlerde düşük viteste motor freni ile inerek yine motorun yüksek devir çevirmesini sağlamaktır.
tabi uzun vadede 30.000-40.000 km. gibi carbon clean yaptırmak.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Düna kadar eurodizel olarak Opet kullanıyordum, dün izmir dönüşü Opet bulamadığım için Shell aldım, belki psikolojik belki gerçek aracın motor sesi azaldı sanki. Üzerine bugün bu mesajı okuyunca "çok da psikolojik değilmiş" dedim.

dizel arabayı aldığımdan beri büyük çoğunlukla shell kullanıyordum, bizim buralarda GTL yok; olsa eskiden onuda kullanmayı düşünüyordum ancak fiyatları çıktığında eurodizel ile aynı iken daha sonra 150-200 kuruş zam yaptılar.
ben de şu anda hani şu Kadir İnanırın reklamını yaptığı PO Vmax10 katkılı eurodizel kullandım 2 depo şimdilik memnunum. fiyatı normal eurodizel fiyatı.

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
verdiğiniz bilgiler ve cevaplar için teşekkürler arkadaşlar...ben yakıt olarak shell kullanıyorum..memnunum..hızlanmalarda arada bir 3000 devri geçtiğim oluyor...hafta sonu izmir aydın otoyolunda 100 km ile 5.viteste 4.1 ortalama yakıt gösterdi...km de de 0.125 kuruş falan hesapladım yol bilgisayarına göre...yağ olarak ta castrol edge 0w-30 var..100 tl ye almıştım..güzel yağ ama denildiği gibi biraz pahalı...70 tl ye mobil 1 ..iyi fiyatmış...tekrar teşekkürler...

kara_büyü

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim arabayı 4000 e çıkarıp 1000 de yokuş indirmeme gerek yok zira hanım saolsun yolun durumuna göre 4000 e de çıkıyor 1000 dede vites değişiyor :)
kurumlarını atıyordur herhalde.
bu da benim tesellim olsun.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim şimdilik kafama uygun bi düzen buldum 1-2-3. viteslerde 2500-3000 arası değiştiriyorum vitesi ki sonraki viteste 1750 devirin altında kalmasın 4-5 viteslerde 2500 olunca değiştiriyorum üst viteste 200devirden başlıyor

uzun yolda 5. vites 2100devirde 98-99km (radarada girmeden) kullanıyorum 6. viteste 1900devir civarında oluyo fakat biraz bayıltıyomuşum gibi hissediyorum 6. vitesi kullanmıyorum

şehir içinde 5.6lt/100km'e kadar yükseliyor ortalama şehirdışında da 5.4lt/100km'e kadar düşüyor

Beni düşünndüren düşük devirdeki kurum korkusu ahmet bey'e teşekkür ederim içimi rahatlattınız en azından artık ne yapmam gerektiğini biliyorum
1-Arada 3-4-5. viteslerde 4000li devirlere kısa süreli çıkmak
2-10.000km de bir temizleyici kullanmak
3-40.000km de bir carbon clean

son olarak bir sorum kaldı bir arkadaş ilk yağ bakımı 2.000km demiş bana böyle birşey söylemediler ve araba 2.500km oldu bile yağı değiştirmeli miyim?

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben 6000 de değiştirdim..2000 diye bir şey duymadım...ayrıca yağını değiştireceğim deyince (yağı kendim almıştım ) sanayideki ustalar garip garip baktı..km kaç dediler..6000 dedim bende..bunların yağı 15000 de değişir dediler...bende değiştirmek istediğimi belirtince değişti tabi ki.ama sanki boşuna masraf ediyorsun der gibiydiler..olsun..içim rahat..sorun yok..

Ada01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de aracı yeni aldım, yağ dahil 15000 km veya 1 yıla kadar herhangi bir bakım gerekmediğini söylediler.