Dış Kayış (Vantilatör kayışı) Sorunu

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabam 99 model 1.6 Vectra GL...

Dostlar, dün tariger kayışıyla beraber dış kayışı (vantilatör) kayışını değiştirdim. 1 tane de dış kayış bilyası değişti.

Arbayı çalıştırdım ve dış kayış tarafından sanki sürtme ses gibi (hırt hırt) ses gelmeye başladı. Gaz verince de aynı, rolantide de aynı.. Usta bi gez gel dedi, gezdim yine aynı.. Şarz dinamasundandır dedi. Şarz dinamasu açılıp bakıldı, bilyası değiştirildi... Yine aynı ses. Yeni takılan kayış bilyadandır dendi.. Eski kayış bilyası takıldı,yine aynı (kayışın numaraları falan uyuyor, kayışda sorun yok..

İşin garibi, arabayı askıya aldığımız zaman ses kesiliyor.. Yere indirip motora yük binince(vıjt vıjt, hıtr hırt) ses yine geliyor.

En sonunda gerdirmeyi (otomatik gerdirme) anahtarla gevşetip çalıştırdık ses hiç bi şeklde gelmedi..

En sonunda ustalar şuna karar verdi: Kayış yeni değiştiği için tam alışmadı, biraz km yap, kayış gevşesin aşınsın,yerine otursun.. Bu ses gider, ses gitmezse otomatik gerdirmeyi değiştiririz dediler..

Bu ne kadar doğtu bir tespit.. Hiç başına bunu gibi bi olay gelen oldu mu? Yol gösterecek bi arkadaş arıyorum.

Not: Triger kayışından kaynaklı olamaz çünkü, dış kayışı tamamen çıkartıp arabayı çalıştırdığımız zaman ses yok..

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
senin ustalar işi bilmez çıktı...

allah bana denk getirtmesin...

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beceremiyorlarsa tekerlerği falan söksünler davlumbazıda çıkarsınlar..

vectra z16xe sinden oluklu kayışı çıkarmak biraz uğraştırır..

motor kulağına yakın geçer kayış ... heralde temas ediyor liftteyken yük binmiyor.

yerdeyken akslar şanzıman dolayısı ile motor haraket edince ses değişiyor.

iyice baktır.

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beceremiyorlarsa tekerlerği falan söksünler davlumbazıda çıkarsınlar..

vectra z16xe sinden oluklu kayışı çıkarmak biraz uğraştırır..

motor kulağına yakın geçer kayış ... heralde temas ediyor liftteyken yük binmiyor.

yerdeyken akslar şanzıman dolayısı ile motor haraket edince ses değişiyor.

iyice baktır.

Dostum zaten kayışı sökmek ya da kayışa bakmak sorun değil..Kayışın ya da bilyaların sürttüğü herhangi bir yer yok...

Benim burda takıldığım husus, kayışın alışma, esneme gibi bir durumunun olup olmadığı.. Bu zamanla gider dediler ama bu süre zarfı içinde motora zarar vermekten korkuyorum.. Sorun belli, kayış fazla sıkıyor, otomatik gerdirme hafif iler itince (gevşeklik sağlanınca) ses kesiliyor. Yokssa biran önce otomatik gerdirmeyi mi değiştirmeliyim..:confused:

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değiştir madem ..

ilk defa bu noktada sorun yaşayan görüyorum yalnız.

umarım pahalı bir parça değildir çünkü aracın ömrü kadar gitmesi

gerektiğini düşünüyorum.

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
değiştir madem ..

ilk defa bu noktada sorun yaşayan görüyorum yalnız.

umarım pahalı bir parça değildir çünkü aracın ömrü kadar gitmesi

gerektiğini düşünüyorum.

Vallahi işte biraz da o yüzden, kayışın aşınmasını bekliyeyim mi diye soruyorum.. Parçacının dediğine göre pahalı bir parçaymış..:cry:

kagan-opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kayışın alışması gibi bir durumu ilk defa duyuyorum. kayışta alışma diye bişey söz konusu olamaz. eğer gergi kütüğü dediğimiz parçadan yapıyorsa değiştirmeni tavsiye ederim. çünkü sonuçta bu araba senin ve sen biniyosun.

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
takılan kayışın malzemesindende yapar sert kayıştır ses yapar.benimde başıma geldi birkere,yeni kayış taktım arabaya aynı sorun ses yapıyor.söktüm kayışı ters cevidim kanalların arasında kayışın içersindeki teller den bir tanesi çıkmış yani baskı hatası olabiliyo böyle şeyler kayışı değiştik sorun bitti oda olabilir

dejaay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
takılan kayışın malzemesindende yapar sert kayıştır ses yapar.benimde başıma geldi birkere,yeni kayış taktım arabaya aynı sorun ses yapıyor.söktüm kayışı ters cevidim kanalların arasında kayışın içersindeki teller den bir tanesi çıkmış yani baskı hatası olabiliyo böyle şeyler kayışı değiştik sorun bitti oda olabilir

Bugün ustamın yanına gittim, eski kayışı takalım dedim, taktık ve ses kesildi.. Yani, sizin de dediğiniz gibi, ses sert kayıştan dolayı geliyormuş..:good:

AhmetH

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Skoda feliciamız var ayrıca ... bir v kayışı aldım sanayiden facia... :eek: inanılmaz ses yapıyor rezilik...

dedim 0 kayış yahu... gerin az daha kesilsin şu ses boşta galiba....

alternatör kasnağını kırdı :D

boşa maraf abicim alışır malışır ... hep ayak... alıcaz orijinalini

her bakım parçamı yetkili servisten alırım kendim takarım.. büyük işse

ustama taktırırım...

küçük sineklerin mide bulandırmasına izin vermeyin . :D

bakıcaz keyfimize....