Direksiyon toplamıyor, yakacam artık arabayı

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tekrar merhaba.
Tekrar diyorum çünkü baya başlık açtım, arabamın problemleri bitmek bilmiyor.
Geçen hafta aracımın ön düzenini yaptırdım. Diskler, salıncaklar, balata, iç ve dış aks kafaları, aks körükleri, amortisör takozları değişimi oldu. Direksiyon körükleri sağlam dedi usta değiştirmedi.
Sıkıntım şu; direksiyon düz durmuyor herşeyden önce, sağa dönük duruyor. 3-4 cm lik bir boşluk var gibi. Yani sağa sola 2 cm kadar döndürdüğümde tekerler tepkisiz.
Ama asıl problemim virajları döndükten sonra direksiyonun takılı kalması. Yani sola ya da sağa çekmeye başladığında benim müdahelem olmadan düzleşmiyor. Aksi yöne doğru sert bir müdahale yapmam gerekiyor. Yoksa nereye çekmeye başladıysa oraya gidiyor araba.
Bununla ilgili bir video çektim, bi el atarsanız sevinirim.
Aracıyla ilgili problemi bu şekilde videolu anlatan ilk ben miyim bilmiyorum [emoji1]
https://youtu.be/At7Q_xlr7FA

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar tekrar merhaba.
Tekrar diyorum çünkü baya başlık açtım, arabamın problemleri bitmek bilmiyor.
Geçen hafta aracımın ön düzenini yaptırdım. Diskler, salıncaklar, balata, iç ve dış aks kafaları, aks körükleri, amortisör takozları değişimi oldu. Direksiyon körükleri sağlam dedi usta değiştirmedi.
Sıkıntım şu; direksiyon düz durmuyor herşeyden önce, sağa dönük duruyor. 3-4 cm lik bir boşluk var gibi. Yani sağa sola 2 cm kadar döndürdüğümde tekerler tepkisiz.
Ama asıl problemim virajları döndükten sonra direksiyonun takılı kalması. Yani sola ya da sağa çekmeye başladığında benim müdahelem olmadan düzleşmiyor. Aksi yöne doğru sert bir müdahale yapmam gerekiyor. Yoksa nereye çekmeye başladıysa oraya gidiyor araba.
Bununla ilgili bir video çektim, bi el atarsanız sevinirim.
Aracıyla ilgili problemi bu şekilde videolu anlatan ilk ben miyim bilmiyorum [emoji1]
https://youtu.be/At7Q_xlr7FA

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

rot ayarıyla düzelir muhtemelen. direksiyonu falan söktürmeyin rot ayarı için direksiyon ayarı için. adam gibi düzgünce rot ayarı yapıldıktan sonra teste ustayla çıkın kontrol edin.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
* Direksiyonun eğri durmasını engellemek için ne yapıldı? Mesela sökülüp birkaç diş sola alınarak yeniden monte edildi mi?
* Genellikle bütün araçlar yolda giderken hafiften sağa çekerler. Bunun nedeni bizim karayollarında çalışan uzman ekipler :). Yağmurlu havalarda yolda su birikmesin diye genellikle yolları sağa meyilli yaparlar. Bazı şehirlerde yola verilen bu meyil fazla oluyor. Uzun yolda böyle bir sorun yaşanmaması bu tezimi doğruluyor. Direksiyon sisteminde hata olsaydı aynı şey her zaman olurdu.
* Vectra B lerin direksiyonu geri toparlamada bana da yavaş geliyordu (diğer araçlarına nazaran).
* Direksiyondaki takılmalar (tam çevirmeler hariç) kutudaki aşınmış parçalardan kaynaklı olabilir (benim eski aracımda da "tam" sağ/sol yapıldığında toparlamak için ilk anda müdahale gerekiyordu, ben de birkaç yerde baktırdım normal olduğunu söylemişlerdi), direksiyon yağı seviyesi nasıl?
* 3-4 cm lik bir boşluk var gibi. Yani sağa sola 2 cm kadar döndürdüğümde tekerler tepkisiz." Bu durumda direksiyon kutusunun sökülüp elden geçirilmesi şart. Sırf bu durum için, detaylı arıza tespiti yapılmadan ön takım komple yenilendiyse paranıza yazık olmuş :(.
* Vectra B lerin direksiyonu diğer Opel modellerine göre biraz serttir, hız arttığı sürece daha da sertleşir. Normal şartlarda direksiyon sistemleri başarılıdır ve yolda sürücüye güven vermektedir.

Yaşadıklarınız biraz da usta hatasından kaynaklı diye düşünüyorum.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
rot ayarıyla düzelir muhtemelen. direksiyonu falan söktürmeyin rot ayarı için direksiyon ayarı için. adam gibi düzgünce rot ayarı yapıldıktan sonra teste ustayla çıkın kontrol edin.

Ön takıma yapılan bu kadar müdahaleden sonra mutlaka rot ayarları yapılmıştır diye düşünüyorum. O nedenle açıklamaları ona göre yaptım.

ilkturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim cevaplar için.
Direksiyon için hiçbir işlem yapılmadı, ön düzenden sonra ustaya sürdürdüm arabayı sola çekmesi vardı geçmiş mi dedim geçmiş dedi.
Rot-balansada girmedim çünkü küçük ilçedeyim rot-balansçı yok şehire gitmem gerekiyor.
Bilgisayarsız yapıyorlar birşeyler ama adına ne kadar rot denir bilmiyorum o yüzden şehire gidince yaptıracağım.
Rot balansçı bakar mı yoksa başka bir ustaya mı gitmeliyim? Ön düzenden değil anladığım kadarıyla, direksiyonla alakalı?

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O zaman kesinlikle rot ayarı bozuk. Yaptırın düzelir. Mümkün ise yaptircagnz yerde aracıniza ait bilgiler yüklü cihaz ile yapılsin

_KILIÇ_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim corsa c'de direksiyon toparlamıyordu. Tamircim bilgisayara bağlayıp direksiyon adaptasyonu yapıtı düzeldi.

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
Vectra B aracımda da benzer sorun vardı. En son direksyon kutusu tamir edildi, direksyon kutusunu tutan parçalar falan değişti. sonra bi rot-balans ayarı ok gibi oldu araç.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
direksiyon mafsalını filan çok sıktılarsa ondan da yapar