Direksiyon ağırlık sorunu

KemalBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,

Opel astra 111.yıl 2010 modelde bir aracım var daha çok yeni oldu alalı, fakat şöyle birşey var; direksiyon bariz belli ağır sanırsın hidrolik değil, kara düzen direksiyon.

Aracın direksiyonu ağır mı dönüyor yoksa modelle alakalı birşeymidir bilmiyorum. Olası muhtemel durumlar nelerdir acaba ?
Aklıma direksiyon hidroliğinden kaynaklı olabilir mi diye geldi ? Elektronik aksam olduğundan akü yetersizliği gibi birşey duydum ?

echoes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Daha önce hangi araçları kullandınız bilmiyorum ama opeller genel anlamdan diğer markalara nazaran serttir dreksiyonları. şimdi görmeden tabi bırakın öyle kalsın demekte doğru olmaz. sırasıyla aracınızın lastiklerine, şarz dinamosuna, dreksiyon hidroliği ve pompasına bi baktırın derim. Dreksiyon yağı, yağ kaçırmadığı sürece değişmez diyen ustalardan uzak durun. Her yağın bir ömrü vardır.

KemalBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba ustam bundan önceki aracım fiat albea idi, gerçi şuan öyle çok sert çevrilmiyor fakat diyemem ama tabi dediğiniz gibi aracın kendi karakteristik özelliğinden de olabilir.
Ustaya götürmeden önce aynı modelin 1 yaş daha genç olanını deneyeceğim bir yakınımda var herhalde aşırı farklılık olmaz ona göre karar vereceğim. Zaten güzel bir bakım yaptırmayı düşünüyorum. Mesela Akü kutup başlarında oksitlenme gördüm bu gibi ufak tefek şeyler için gitmeye niyetim vardı gitmişken bunada baktırırım.

istanbul bayrampaşaya yakın civarda önerebileceğiniz usta varmı acaba :)

KemalBALABAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selamlar,
Konuyu hortlatmış olacağım ama yaşadığımı ve çözümü açıklayayım da belki benzer birşey yaşarlar ön ayak olunur.
Aracım da direksiyon sertliğinden şikayetçiydim geçen gece 70 80 ile viraja girdiğimde, virajın yarısında direksiyon aşırı derecede sertleşti ve çeviremedim güç bela çok şükür kazasız kenara yanaşabildim aklıma ilk beyniyle alakalı bir sorun oluştu da ondan olduğunu düşündüm, aracı durdurduğumda kontağı kapatıp açmayı denedim ama marş almadı. Sonrasında önceki aracımda gittiğim bir usta var 7/24 çalışıyorlar direk arayıp durumumu izah ettim. Sarj dinamasunun kayışını kontrol ettirmemi söyledi. Kontrol ettirdiğim de sarj dinamasu içinde 2 adet kömür gibi birşeyin aşırı aşındığını gördü ve değiştirdi. Şuan aracının direksiyon da yumuşama büyük oranda oldu ve sorun görünmüyor. Sabaha karşı 150 lira ve 3 4 saatlik bir uğraşla sorun giderildi. Tam anlamıyla çözüm oldumu bilmiyorum. Aküyü ve voltajını kontrol etti ama yine aklımda acaba başka sorun varmı o kısım da merak ediyorum :))) üstadların yorumlarını da alırsak çok iyi olur :)