dilenmek...

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında yardım ederken içimizden iyi niyetler veriyoruz ama bunlar iyi niyetimizi suistimal ediyorlar :mad:

Dediğiniz gibi gerçek ihtiyaç sahibi kişiler asla el açmaz...

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
adam ani bir hareketle sağ alimi kaptı tokalaşır gibi. ben bir anlık hareketle çekmeye çalıştım ama nafile... elim adamın eline yapıştı sanki, o kadar sıkı tutuyor. hafiften çekmeye çalışıyorum adam ısrarla bırakmıyor ve konuşmaya başladı. "kardeş ben buralı değilim. iş bulamadım, oruç tutuyorum, yiyecek ekmeğim yok..." vs.

bahadırın yaşadığına benzerde benim başıma gelmişti. oda benim elimi sıkarak para istemişti ve oda elimi bırakmamıştı

malesef anlattıklarınızın aynısını bikaç yıl önce bende yaşadım. üstelik aynı gün içinde aynı laflar aynı yaklaşım tarzıyla 2 farklı caddede karşılaştım.
ben elime sarılmalarından dolayı farklı şeylerden şüphelenmiştim, deriden vücuda karışıp bayıltan ilaç gibi şeyler varmış belki duymuşsunuzdur, aklıma o gelince adamlardan ayrılır ayrılmaz bi çeşmede ellerimi yıkadım.
ama bunların tarzı farklı. çingenelerin çalışma prensibi şudur, bir şehire topluca gelirler, bir anda etrafa dağılırlar, 1-2 gün içinde ganimeti toplayıp başka şehirlere geçerler. bence bu adamlarda bu şekilde çalışıyor. Çorum'da zaten bu şekilde bir dilencilik yoktu, 1 gün içinde adamlar piyasaya çıktı ertesi gün yoklar.

diğer türlü dilencilere ben artık hiç bakmıyorum. gerçekten ihtiyacı olan bi şekilde çalışır, en azından günü kurtarmak için yevmiyeli iş bulur bişeyler yapar.
utanması olmayan din istirmarcılarına para vermeyi doğru bulmuyorum, hem para vererek bu insanları dilenciliğe daha çok teşvik ettiğimizi düşünüyorum. dilenciyle karşılaştığımda aslında onların benden daha çok zengin olduğunu aklıma getirip yola devam ediyorum :D

Ozgurruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben şahsım adına gidip bir kuruma yada bildiğim birine yardım yapmayı daha faydalı görüyorum. Hem bu tür insanları görünce içimde suçluluk duygusu da olmamış oluyor.

exilegs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İhtiyacı olan insan DİLENMEZ....

MuL@T

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana bir dakika diyenlere 5 dakika sonra diyorum yoluma devam ediyorum:)
bi tanesi geldi ben x şehirden geldim dönecek param yok yardım et dedi,gerçektende yardım edecektim aşti de tanıdıklarım vardı,tamam dedim seni göndereyim git şu firmadan biletini al dedim,kabul etmedi bende kapıyı gösterdim ne yapayım kimseye güvenemiyorsunnn...

ern1402

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gecen aynı bu duruma benzer bir olay geldi basıma orta yaslarda bir kız abi çok acım diye cama yapıştı . Dedim gel surdan Birşeyler alım hemen arkadaki arabaya yöneldi . Artık piyasa bunlardan geçilmiyor malesef

kaderaniz

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Belki yanlış yapıyorum ama kim olursa olsun, nasıl görünürse görünsün hiçbir şekilde yardım etmiyorum. İçlerinde gerçekten ihtiyacı olanlar var ise Allah affetsin beni...

Onun yerine gerçekten ihtiyacı olduğunu düşündüğüm kimselere onlardan talep gelmeden (ki zaten gerçekten ihtiyacı olan talepte bulunmuyor) ben kendim yardım ediyorum. Başka çıkar yol yok bence...