Deri direksiyon %100 el ve ev yapımı

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Direksiyonun kollarına doğru biraz daha girilebilse süper olacakmış. Bende vectramızda bunu uygulamak istiyorum.

*Derinin ölçülerini nasıl ayarladınız?
*Ben orjinali gibi kollara dogru da girmek istesem nelere dikkat etmem gerekir?

Püf noktaları bileyim ona göre işe kalkışıyım. Ayrıca gercek deri bulmak lazım şu arka kısmı süet gibi yumuşak olanlardan.

Deriyi direksiyona uygulamadan önce altına yapıştırıcı sürülse daha iyi olmazmıydı acaba? Yaptığınız çalışmada deriyi 1 milimetre kadar daha ince kesseydiniz büzülmeler daha az olurdu diye düşünüyorum.
direksiyon çevresini mezura ile ölçtüm. 119 cm çıktı. bu ölçüye göre deriyi kestim ama araca monte etmeye sıra geldiğinde çok gevşek kaldı. daha önceden internetten 10-15 lira aralığında bu şekilde bir kılıf almıştım.onu takarken biraz gerdirmek gerekmişti. ben tam 119 cm kesince hiç gerdirmeden bol bol oturdu. bu şekilde olmayacağı için 12-13 cm kadar kısattım ve biraz gerdirerek taktım. yani direksiyonun çevresini ölçüp o ölçünün 10 cm kısasını yapacaksın.
kollara doğru uzama işini bende nasıl yapacağımı bilmiyorum :) araştırmalarıma göre biraz uğraştırıcı gibi. kış vakti uğraşasım gelmedi ama yazın artan deriden yeniden bi kılıf yapıp kollara doğru uzama işinide halledeceğim.şuanki kılıftaki beyaz iplerde pek hoşuma gitmedi zaten . evdeki makina siyah ip kalın geldiğinden dikemediğinden mecburen beyazla yaptım. yazın döşemecinin birinde siyah iple dikiş attırıp yeniden yapmayı düşünüyorum.
yapıştırma işi daha sağlıklı olur tabiki ama iyi bir şekilde gerince oynamıyor ve yapıştırıcıya gerek kalmıyor. kaldi ki işin ustası olmadığımdan ya olmazsa diye yapıştırma işine girmedim.

baticaliskan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir fikir vereyim direksiyon kollarına denk getirmek için.
-Alt koldan yan kollara olan mesafeyi ölç A cm geldi diyelim.
-119cm in gerdirilmiş hali 109cm geliyor senin dediğine göre. O zaman A cm in gerdirilmiş halinede B dersek. B= A.109/119 olur.
-Alt koldan her iki tarafa B mesafesi kadar ölçebilir ve o kısımları işaretleyerek fazlalık bırakabilirsin.

Ayrıca işçiliğin mükemmel olmuş, tebrikler.

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de çok beğendim, beyaz iptan kaynaklı sırıtma falan da gözüme çarpmadı. Güle güle kullan, eline emeğine sağlık.

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yazın Bu sekilde deneyeceğim. Kışın araç soğuk olduğundan fazla ugrasilmiyor. :)

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de çok beğendim, beyaz iptan kaynaklı sırıtma falan da gözüme çarpmadı. Güle güle kullan, eline emeğine sağlık.

Teşekkür ederim.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
incelediğim örneklerden birkaç farklı dikiş yöntemi gördüm ama sizinki klasik dikişlerden bence daha hoş ve işlevsel. potluk ve ipin deriyi kasarak deride çizgiler oluşmasına engel oluyor sanırım. konuya pek vakıf olmadığımızdan bununla ilgili kısa bilgi verebilirmisiniz nasıl yapabiliriz bu dikiş tarzını...

Son düzenleme:

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dsc00157nt.jpg
bu dikişle aynı mı sizinki onu da tam anlamadım ama orjinal deri kaplamaların deseni ile aynı...

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ekli dosyayı görüntüle 14399
bu dikişle aynı mı sizinki onu da tam anlamadım ama orjinal deri kaplamaların deseni ile aynı...
evet dikiş resimdekiylr aynı. kılıfın kenarlarındaki düz dikiş kısmını kullanarak deriye iğneyi batırmadan dikiş iplerinden dikince bu görüntü ortaya çıkıyor.
resimdeki kılıf hazır satılan kılıflardan. (bu kılıftan önce hazır kılıflardan alıpta yapmıştım.http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=82829) fakat bu kılıflar içine yaymasın diye beyaz bir parça daha koyuyorlar oda kılıfı kalınlaştırıyor. ayrıca bu kılflarda kenarları düz dikiş yaparken hem kıvırıpta yaptıklarından hemde daha geniş aralıklı düz dikiş yaptıklarından (benim eski konudanda görülüyor) dikiş çok güzel durmuyor.
ben deriyi ölçüp kestikten sonra "kenarlarını kıvırmadan" dikişi yaptım. ev makinası ile diktiğimden dikişin en geniş hali buydu bunu yaptım. ama yaptıktan sınra dikiş daha fazla da genişletilirse güzel durmayacağını anladım.