Değişen Fren Balatası ve Ses

allegro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar, 2006 model opel corsa sahibiyim. 2. elden şubat ayında satın aldım. alır almaz fren balatalarını, yağını, filtrelerini değiştirttim . ancak araç çoğu zaman frene bastığımda cik cik ötüyor. değişttirdim. özel opel servisindeki usta fren balatası yeniyken öter km yap geçer dedi. 3.500 km yaptım hala ötüyor. bunun nedeni fren balatalarındaki toz dan falan olabilir mi? yada sebebi ne olabilir?

ayrıca kuş pislikleri biraz kalınca boyayı eritiyor buna bir çözüm bilen var mı?

teşekkür ederim

blackout_vectra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım o ses benim arabadanda geliyo,bende disk ve balataları geçen hafta değiştirdim,takma kafana belli bi km sonra geçer gider :)

sercan1921

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşyerin veya evin toprak bi yerde ise toz kaçmasından yapıyor ama 20-30 km sonra frene basa basa bu tozu atıyor ve ses yapmamaya başlıyor eğer tozlu bi alanda isen bu yüzden yapabilir..

hakan_yucel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim servisdeki ustada bu son gelen orjinal balatalrın hepsinin cıkcık öttüğünü söyledi hatta merak edipyan sanayi taktıklarında ötmediğini görmüşler onun gibi ilginç bi durum benimkide ötüyor.:)

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben astramı satmadan kısa süre önce frenleri yenilemiştim ancak arka kampanalardan yine de ses geliyordu o kadar temizletmeme rağmen. Hem kapmana hem balata değişmişti hem de. Sıfır araç gibi. Buna rağmen usta el frenini bile ayarlayamadı. Yokuşta el frenini çekince araba durmuyordu.

Ustadan ustaya fark var. Yeni arabada fren balatası yeniyken ses falan olmaz ama bilmem nedendir balataları değiştirince böyle bir sorun oluyor. Sprayle temizlemek bazen çözebiliyor.

Benim şimdiki aracımda henüz değiştirmedim, ses sadece su birikintisine falan girdiğimden sonra frenler ıslakken oluyor sonra geçiyor.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zafira kullanırken aynı sorun bende de vardı. Ustam şöyle açıklamıştı:
Eskiden fren balatalarına asbest katıyorlarmış, bu madde daha dayanıklı olmasını sağladığı gibi ötme sorununu da ortadan kaldırıyormuş. Ancak Asbest tozu kanserojen olduğu için bu tip balata üretimini GM kaldırmış. Asbestsiz olarak üretilen balatalarda maalesef ötermiş. Heleki çok az yol yapan arkadaşlar mecburen bu sese katlanacaklar. Çünkü ancak 20 km den sonra balatalar kendine gelip sesi azalıyor ya da kesiliyor.
Tümüyle ustamdan alıntıdır, deneyerek gördüm, benim aracımda gerçekten böyleydi.

Gökay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
fren balataların tümü, şu an için ismi aklıma gelmeyen bir bileşenden yapılıyordu ve bu madde kanserolejen yapıya sahip olduğundan yakın zamanda kullanımı yasaklandı.yeni balatalarda bu madde kullanılamadığı için ses yapıyor.bende bi ara bu sesden şikayetçiydim ama 1500-2000 km sonra ses gitti.

burock2000

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğiniz gibi olsa sıfır 2010 model sıfır km araçları ilk aldığınızda ses yapması lazım. Orjinalde olmuyor da değiştirince neden oluyor bunu irdeleyin derim.