Debriyajdan ayağımı çekerken gelen ses

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle merhabalar. Son iki haftadır bi sorun olduğunu düşünüyorum aracımda. Siz değerli dostların yardımlarını bekliyorum. Aracım 2013 1.3 cdti 38000 km. Sorun şu 1. Ve 2. Viteste kalkış yapar gibi debriyajdan ayağımı çekerken kavrama noktasına geldiğinde yani kavrama noktasında motora yük bindiğinde debriyaj pedalından tık tık tık diye bir ses geliyor ve ayağımın altında da bu sesi hissediyorum. Tabi her zaman yapmıyor bu sesi kafasına göre bazı günler yapıyor bazı Zaman'lar yapmıyor fakat son zamanlarda biraz daha sık olmaya başladı.
Daha önce başına buna benzer bir durum gelen var mı? Varsa Nasıl çözüm bulabildiniz? Veya sorun Hakkı'nda bilgisi olup yorum yapabilecek bir dostumuz var mı? Yanıtlarınız için şimdiden  thnxx

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et
Ynt: Debriyajdan ayağımı çekerken gelen ses

Kardeşim geçenlerde böyle bir du ru m başıma geldi ancak bende debriyajdan çekerken değil de debriyaja basılıyken alttan vuruntu şeklinde bir ses geliyordu. Herzaman yapmıyordu yaptığında yoldan birini çevirdim dayı sen debriyaja bas ben bir video çekeyim dedim. Kaputu açınca o vuruntu sesinin turbo veskeyt valfin hareketi sırasında olduğunu farkettim. Servise götürdüm turbo basınç sensörü değişti( selenoid valfi) şimdi ses yok inş da olmaz. Garantin bittiyse parça zannedersem 150-160 lira. Birde araştırmalarım sırasında ayağını debriyajdan çekerken şakırtı şeklinde bir ses geliyorsa bunun debriyaj baskı bilyesinden gelebileceğini duymuştum.

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Cevabınız için teşekkür ederim. Benim basarken bir problem yok da çekerken kavrama esnasında yapıyor. Şıkırtı şeklinde değil ama tık tık tık şeklinde ses geliyor ve bunu ayağımın altında da hissediyorum. Ben de nette araştırdım biraz volant kaynaklı olabilir diye tahmin ediyorum zaten bu 1.3 dizel tüm ünitelerinde opelin kronikmiş şeklinde yorumlar vardı ama bilemiyorum tabi yine de.. thnxx

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar böyle bir durum yaşayan veya duyan var mı?

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar bu konuda fikri ve tecrübesi olan var mı?

pasa050

Kayıtlı Kullanıcı
50-Nevşehir
Siteyi ziyaret et

Volant kaynaklı olacağını zannetmiyorum. Baskı balata kavrama sırasında  ortasındaki yaylardan yapıyor olabilir. Arabada kaçırma, performans kaybı vs varsa vites geçişleri kemikleşmişse, hız artarken devir saati hız ibresine paralel artmıyorsa baskı balata bitik olabilir.

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yok saydığınız şeylerin hiç biri yok. Garip bir durum galiba. Servise de götürmek istemiyorum direkt baskı balata diyecekler. Biraz böyle bineyim diyorum sesin azalış veya artışına göre bakacağız artık bir çaresine. Cevabınız için thnxx

egemenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arkadaşın jettasında vardı aynı sorun debriyaja basınca tık tık sesleri ayak altından hissediliyordu. baskı balata dediler gerçektende öyleymiş. sizde de aynı sorun olabilir.

kndy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın egemenk değerli görüşünüz için thnxx biraz bekleyeceğim bakalım. Ses her zaman gelmiyor hatta hava soğuk olduğu zaman hiç gelmiyor hava ısınınca debriyajı çok kullandığım zaman ara ara yapıyor.