Debriyaja basmayı unutarak vites değiştirmeye çalıştım, çok zarar vermiş miyimdir?

Tuğbaa

Kayıtlı Kullanıcı
05-Amasya
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar, başlıkta yazdığım hatayı uykulu yorgun ve dikkatsizken yaptım. Önümdeki araç yavaşlayınca üçten ikiye geçeyim dedim ama debriyaja tam basmamışım ve debriyajsız vites değiştirmeye çalıştığımı gacırt diye bir ses duyunca farkettim. Sabah uykulu işe giderken ön tamponu kaldırıma sürtmüştüm zaten, günün yorgunluğuyla geri dönerken de debriyajsız vites değiştirme saçmalığını yaptım. Acemi değilim, sık yaptığım bir hata değildir. Çok daha uykusuz ve yorgun zamanlarımda da araba kullandım, acemiyken de en fazla birden vites küçültüp arabayı bağırttığım oldu, ama ilk defa debriyaja tam basmadan vites değiştirmeye çalışıp o iç acıtan cart sesini duydum.

Sizce şanzımana, vites kutusuna vs çok zarar vermiş miyimdir? Çok üzgünüm :(

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
1 defa sorun değil ama ses duyarsanız ilerki zamanda üzerine gitmede revize gerekirse yaptırın aracınızı dinleyin bir süre

Tuğbaa

Kayıtlı Kullanıcı
05-Amasya
Siteyi ziyaret et
1 defa sorun değil ama ses duyarsanız ilerki zamanda üzerine gitmede revize gerekirse yaptırın aracınızı dinleyin bir süre
Cevabınız için teşekkür ederim. Ses duymaktan kastınız vites değiştirirken ses duymak mı yoksa araç normal seyir halindeyken mi?

ermaneray

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Umarım dediğiniz gibi sorun olmaz 😔çok teşekkür ederim.
Bahar yorgunluğu yaşıyorsanız vitamin takviyesi ve biraz uyku sizin için iyi olur.

Araç daha yeni dert etmeyin sorun çıkmaz tampon çiziği mini onarım ile halledilir kaskonun anlaşmalı olduğu yere verin hallederler :)

Kaan.

Teknik Destek Ekibi
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Cevabınız için teşekkür ederim. Ses duymaktan kastınız vites değiştirirken ses duymak mı yoksa araç normal seyir halindeyken mi?
Viteste gider iken vites değiştirirken demir demire vurur gibi yada o yanlışlık la değiştirdiniz ya o ses gelirse üzerine fazla gitmeyin aslında motorun devrini yakalarsan hızlıca değiştirebilirsinde işte sağlıklı işlem değil bu motorlar yapıyorlar genelde araç tonluk olunca soeun teşkil ediyor 1 defadan bişey olmaz ama bidaha yapmamaya çalışın hızlı giderken bu olsaydı şanzuman aracın içine gelebilirdi

Tuğbaa

Kayıtlı Kullanıcı
05-Amasya
Siteyi ziyaret et
Bahar yorgunluğu yaşıyorsanız vitamin takviyesi ve biraz uyku sizin için iyi olur.

Araç daha yeni dert etmeyin sorun çıkmaz tampon çiziği mini onarım ile halledilir kaskonun anlaşmalı olduğu yere verin hallederler :)
Çok büyük moral oldu yazdıklarınız, sağolun. Bu uykusuzluk bana çok hatalar yaptırıyor gerçekten.

• Beğen
Tepkiler: EzgiK

Tuğbaa

Kayıtlı Kullanıcı
05-Amasya
Siteyi ziyaret et
Viteste gider iken vites değiştirirken demir demire vurur gibi yada o yanlışlık la değiştirdiniz ya o ses gelirse üzerine fazla gitmeyin aslında motorun devrini yakalarsan hızlıca değiştirebilirsinde işte sağlıklı işlem değil bu motorlar yapıyorlar genelde araç tonluk olunca soeun teşkil ediyor 1 defadan bişey olmaz ama bidaha yapmamaya çalışın hızlı giderken bu olsaydı şanzuman aracın içine gelebilirdi
Anladım (y) çok teşekkür ederim. Şanzımanın aracın içine gelmesi gibi bir ihtimal çok korkunç geldi yalnız. Allah korusun :( 😔

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Kaan.