Debriyaj ve Baskı Yeni; Ama Vitese Geçmiyor

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugünlerde benim araba aptallaştı baskı balatası ve debriyaj balatası yeni olmasına rağmen arabayı çalıştırıyorum debriyaja sonuna kadar basmama rağmen vitese zor geçiyor bazen hiç geçmiyor. Bizim komşunun çocuğu motor bölümde okuyor vitese geçmeyince onu çağırdım gevşemiş bi kaç vida sıktım dedi bir gün düzenli geçti ama şuan gene aynı oldu hareket halinde vitese zor geçiyor bunun nedeni ne olabilir bileniniz varmı ustaya götürmeden sizlerin ve ustaların da bilgisini almak istedim.:confused:

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam baskı balata yeni derken ne zmn değişti? ben değiştirdikten bi hafta sonra böle sorun olmuştu ve korkmuştum. kış mevsimiydi ve bilhassa sabahları çalıştırınca yapıyodu. ustam geldi baktı ve hidrolik hava yapmış dedi. bir kere havasını aldı. bikaç gün daha sabahları böyle bişey yapmaya devam etti ama ustam çözümünü söylemişti. debriyajı önce yukarı doğru kaldırıyordum ondan sonra pompalıyordum ve vites çok rahat geçiyodu. şimdi ise hiçbi sorun kalmadı ztn yağ gibi geçiyo vitesler

sen de bi dene istersen. ayağını debriyaj pedalının altına sokarak pedalı bi yukarı doğru kaldır, o pozisyonda 1-2 saniye tut, ondan sonra bas debriyaja. ben usta diilim tabi ama bi dene belki sana da çözüm olur ;)

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam baskı balata yeni derken ne zmn değişti? ben değiştirdikten bi hafta sonra böle sorun olmuştu ve korkmuştum. kış mevsimiydi ve bilhassa sabahları çalıştırınca yapıyodu. ustam geldi baktı ve hidrolik hava yapmış dedi. bir kere havasını aldı. bikaç gün daha sabahları böyle bişey yapmaya devam etti ama ustam çözümünü söylemişti. debriyajı önce yukarı doğru kaldırıyordum ondan sonra pompalıyordum ve vites çok rahat geçiyodu. şimdi ise hiçbi sorun kalmadı ztn yağ gibi geçiyo vitesler

sen de bi dene istersen. ayağını debriyaj pedalının altına sokarak pedalı bi yukarı doğru kaldır, o pozisyonda 1-2 saniye tut, ondan sonra bas debriyaja. ben usta diilim tabi ama bi dene belki sana da çözüm olur ;)

Sorun aynı sorun tıpkı dediğin gibi debriyajı ayağımla 1-2 saniye kaldırınca düzeliyor galiba hidrolik hava yapmış. Zamanla düzelirmi ustaya götürmeme gerek varmı?

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sorun aynı sorun tıpkı dediğin gibi debriyajı ayağımla 1-2 saniye kaldırınca düzeliyor galiba hidrolik hava yapmış. Zamanla düzelirmi ustaya götürmeme gerek varmı?

ya ben sorunu ilk farkettiğimde telefon ettim. debriyajı bi 5 10 pompala ondan sonra dene dedi. ben de kaldırmadan direk pompaladıgım için düzelmemişti. ertesi sabah kendisi geldi, zorlayınca vitese geçti, o şekilde yola çıktık ki zaten 1km olmadan vites rahatlamış çok rahat geçer hale gelmişti. bak ısınınca düzeldi fln dedi. dükkana gidince de havasını aldı. ondan sonra bikaç sabah daha oldu o sorun ama dediğim gibi ayağımla kaldırınca düzeliyordu. sonra sonra da o sorun kayboldu ztn. ama usta o hava alma işlemini yapmasaydı da düzelir miydi bilmiyorm. sen yine de bi götür baksın bence zararı olmaz.

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya ben sorunu ilk farkettiğimde telefon ettim. debriyajı bi 5 10 pompala ondan sonra dene dedi. ben de kaldırmadan direk pompaladıgım için düzelmemişti. ertesi sabah kendisi geldi, zorlayınca vitese geçti, o şekilde yola çıktık ki zaten 1km olmadan vites rahatlamış çok rahat geçer hale gelmişti. bak ısınınca düzeldi fln dedi. dükkana gidince de havasını aldı. ondan sonra bikaç sabah daha oldu o sorun ama dediğim gibi ayağımla kaldırınca düzeliyordu. sonra sonra da o sorun kayboldu ztn. ama usta o hava alma işlemini yapmasaydı da düzelir miydi bilmiyorm. sen yine de bi götür baksın bence zararı olmaz.

İlginden ötürü çok teşekkür ederim. yarın debriyaj hidroliğine baktırayım. :tesk:

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debriyaj hidroliğinin havasını almak için ufak bi vana yapmışlar.
bende baskı balata değiştirince gördüm. vanayı açıp havasını almışlardı

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün ustaya gittim sorun çözüldü. Tam anlamam ama anladığım kadarıyla yazayım forumda başka arkadaşların başınada gelirse sorunu bilsin. Baskı balatasına ayıran bir parça varmış yanılmıyorsam hidroliğin oralarda bir yerde, o parça eskimiş özelliğini yitirmiş o yüzden debriyaja basınca balatayı tam ayırıp kapatamadığı için vitese geçmiyormuş. O parçanın yenisi takıldı şuan pamuk gibi.:good:

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rulman mı değişti acaba
kaç para tuttu? ordan ne değiştiğini tahmin edebiliriz belki

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rulman değil kelebek gibi bir parça değişti adını anımsayamadım fazla bir para tutmadı zaten çok önemsiz bir sorun dedi.