Debriyaj hakkında Yardım...

çevik 80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar daha önceki msjlarda sorun hakkında çözüm bulamadım o yüzden yeni konu açtım.Sorunum şu:
98Vectra aracın debriyajı sanki boşta.Viteslere geçmiyor viteste çalıştırıyoruz aracı.Bu sorun için 2 yol denedik ama başaramadık.Sizlerden yardım bekliyorum.
Yaptığımız 1. Yol:Aracın motorunun hemen yanındaki 8-9 luk civatayı gevşetip debriyajı pompalamak suretiyle havasını almak istedik olmadı.
2. Yol ise. aynı civatayı gevşetip sisteme bisiklet pompasıylahidrolik yağ bastık.Sonra civatayı sıktık.ilk başta debriyaj nornal sertliğege geldi.Sonra 10-15 kez debriyaja bastıktan sonra eski haline geldi.Sanki debriyaj boştaymış gibi.Sorun sistemde boşluk mu var yada alt üst merkezde mi problem.
Arkadaşlar araç Osmaniyeden batmana misafirliğe geldi.Yola çıkması gerekiyordu.Tez zamanda yardımlarınızı bekliyorum.

ADEMÜÇÜNCÜ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracınız hidrolik debriyaj.. Büyük bir ihtimal debriyaj tamir takımında sorun var.Vitese geçmemesi de o yüzden. Eğer pedalınızda boşluk olmasa başka bir sorun söyleyecektim ama direk tamir takımı ile alakalı gibi görünüyor. Bu arada söylediğiniz yöntemlerle olmaz..Bir serviste tamir takımınızı değiştirin derim. Bir gün benim de acil yaptırmam gerekiyordu. Bebek emziğini tamir takımı niyetine kullandık.Conta niyetine diyeyim ve işe yaradı. 3 gün öyle kullandım hiç sorun olmadı. Sonra ne olur ne olmaz değişeyim dedim :) O işi Mıtsubishi servisinde yaptırdıydım araç Mazda idi. Mazda servisine gittim durumu anlattım adamlar şaşırdı :)

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sımdı rastgele ıs yapılmaz. hıdrolık eksılıyormu bu cok önemlı eger eksılıyorsa bılyadan kacırıyordur ve sanzuman ınmesı gerek
dıyelımkı havasını alıcaz tapayı gevsekttıgınızde hıdrolık basınclımı gelıyor? basınclı gelıyorsa muhakkak debrıyaj sısmesı lazım eger sısmıyorsa bılya tamamen patlamıstır zaten hıdrolık kacırıyordur altına. hıdrolıkta basınc yoksa merkeze bakmak lazım. bırde sanzumanın uzerınde hortumun bılyaya gectıgı yerde ınce bı tel sekman var onun altındada o rıng var o rıng yırtıksa sureklı hava yapar ama o sekmanı cıkarınca hortumu yerıne zor oturtta bılırsın cok sert bastırırsan bılyanın ayakalrını kırarsın bı sefer takacagın yer sen bastıkca sanzumanın ıcıne dogru gıder sıkıntı yasarsın.
debrıyaj pedalının durumu ıyıysa yanı sertse ama arac calısırken vıteslere gecmıyorsa baskı da sorun vardır tam ayırmıyordur tam ayırmadıgı durumlarda genelede 4 ve 5 gıbı yuksek vıteslere kolay gecer ama 1 ve gerı vıtese hıc gecmez.
sımdı yazarken uzun oluyor ama usta bı bakısta anlar durumu

Son düzenleme:

çevik 80

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sımdı rastgele ıs yapılmaz. hıdrolık eksılıyormu bu cok önemlı eger eksılıyorsa bılyadan kacırıyordur ve sanzuman ınmesı gerek
dıyelımkı havasını alıcaz tapayı gevsekttıgınızde hıdrolık basınclımı gelıyor? basınclı gelıyorsa muhakkak debrıyaj sısmesı lazım eger sısmıyorsa bılya tamamen patlamıstır zaten hıdrolık kacırıyordur altına. hıdrolıkta basınc yoksa merkeze bakmak lazım. bırde sanzumanın uzerınde hortumun bılyaya gectıgı yerde ınce bı tel sekman var onun altındada o rıng var o rıng yırtıksa sureklı hava yapar ama o sekmanı cıkarınca hortumu yerıne zor oturtta bılırsın cok sert bastırırsan bılyanın ayakalrını kırarsın bı sefer takacagın yer sen bastıkca sanzumanın ıcıne dogru gıder sıkıntı yasarsın.
debrıyaj pedalının durumu ıyıysa yanı sertse ama arac calısırken vıteslere gecmıyorsa baskı da sorun vardır tam ayırmıyordur tam ayırmadıgı durumlarda genelede 4 ve 5 gıbı yuksek vıteslere kolay gecer ama 1 ve gerı vıtese hıc gecmez.
sımdı yazarken uzun oluyor ama usta bı bakısta anlar durumu

Abi önce hidrolik yağ akıtmıyordu.daha sonra ki denemede şanzumanın altından bastığımız yağı oldugu gibi atmaya başladı.Bugun babam servise götürmüş usta alt merkezin öldüğünü söylemiş babama.alt merkezi değiştirince sorun halloldu.şimdilik bir sorun yok araçta.

Ustam sizleri konu ile ilgili uğraştırdım.Çok sağolun.