debriyaj balatasının değişme zamanı geldi mi?

cuneyt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

5 ay önce 2. el satın aldığım şu an 25bin Km. olan 2006 model astram ile az önce yaklaşık 35 derecelik eğimi olan bir rampada 1 viteste kalkış yaptıktan sonra gaza yüklendiğimde, motor devrinin artmasına rağmen arabanın ivmelenmediğini fark ettim.
Bu olay ilk defa başıma geldi, bu debriyaj balatasının bitmek üzere olduğunumu gösterir? Yoksa bir süre daha idare edermi?

ne tavsiye edersiniz?

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kacırdıgını dusunuyorsan zaten fazla yol alamazsın yakında bıter. ama bu kmde bıtmesı ıcın çok zorlatılması gerek bı ustaya göster

cuneyt1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevap için teşekkürler astrammm. Eski sahibi bayandı, debriyaj ile arası nasıldı bilmiyorum.

Benim kullanımımda bir sorun varmı sizce;
1- Hızlanma esnasında vites yükselttikten sonra ayağım biraz gaz pedalına basılı iken debriyajı bırakıyorum. Bu sorun teşkil edermi? yoksa debrijayı bırakırken gaza pedalına hiç basmamalımıyım.
2- Yavaşlarkende trafik el verdiği sürece 3. vitese kadar düşürüp, daha sonra boşa alıp ayak freni yapıyorum. bu şekilde motor freni yaparken çok fazla zedelenirmi debriyaj balatası.
3- Şartlar zorlamadıkça yarım debriyaj mümkün olduğunca yapmamaya çalışıyorum ve rampalarda da elfreni ile kalkışı tercih ediyorum.

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
1- evet bu yaptigin sakincalidir, debriyaj birakirken asla gaz verilmemelidir..buna halk arasinda yarim debriyaj yapmak denir ve debriyaj balatasinin omrunu yari yariya dusurur..(bi arkadasim uyarilarima ragmen audi a3'unde yapiyodu, beni dinlemedi ve 47 bin'de debriyaj balatasini degistirmek zorunda kaldi)
2-cok fazla sakincasi yok fakat fren yaparken tekrar debriyaj pedalini birakip (arac hareket halinde iken, ornegin 50-60 km arasi yada daha yuksek hizlar)tekrar kavrama yaptirirsan yine debriyaj balatasinin omrunden omur goturursun..
3-aracin rampada kaymasin diye en iyisini yapiyosun fakat kavramayi yaparken hemen el frenini birakirsan zarar vermezsin..fakat once kavramayi yapip, araci kastirip sonra el frenini birakiyosan cok zarari var..yani islemi ne kadar cabuk yaptigin onemli..seri olman lazim..
4-agresif kalkislar (kalkis denemeleri) ve hizli vites gecisleri (gazlarken) yine debriyaj balatasinin omrunu baya bi yer..
5-aracini bayandan aldigina gore debriyaj balatasinin bu km'lerde bitmesi ihtimali var..fakat simdi bayanlar alinmasin sakin :D erkeklerden cok cok daha iyi kullanan ne bayan suruculer gordum, hatta taniyorum, ama cok cok beterinide gormedim degil.. :)

Umut38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşim Disk Yağlanmişta Olabilir. 25000 Km De Bitmez Baski Balata.sen Araba Dudurken 5 . Viteste Arabayi Kaldirmaya çaliş. Eğer Kalkarsa Stop Etmezse Ne Yazikki Değiştirmen Gerekir Ama Stop Ederse Daha Gidersin Merak Etme.

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- evet bu yaptigin sakincalidir, debriyaj birakirken asla gaz verilmemelidir..buna halk arasinda yarim debriyaj yapmak denir ve debriyaj balatasinin omrunu yari yariya dusurur..(bi arkadasim uyarilarima ragmen audi a3'unde yapiyodu, beni dinlemedi ve 47 bin'de debriyaj balatasini degistirmek zorunda kaldi)

yani sadece 1. vites kalkışta gaza basıcaz ayak debriyajdayken? 2 ye 3 e 4 e 5 e geçerken ayak tamamen debriyajdan çekildikten sonra gaza basıcaz?
aslında vites geçişleri hakkında dahada detaylı bilgi verirseniz çok makbule geçer yani en azından benim için

Burak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.devservis.com
yani sadece 1. vites kalkışta gaza basıcaz ayak debriyajdayken? 2 ye 3 e 4 e 5 e geçerken ayak tamamen debriyajdan çekildikten sonra gaza basıcaz?
aslında vites geçişleri hakkında dahada detaylı bilgi verirseniz çok makbule geçer yani en azından benim için

ewt aynen oyle, dedigin gibi :good:

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşim Disk Yağlanmişta Olabilir. 25000 Km De Bitmez Baski Balata.sen Araba Dudurken 5 . Viteste Arabayi Kaldirmaya çaliş. Eğer Kalkarsa Stop Etmezse Ne Yazikki Değiştirmen Gerekir Ama Stop Ederse Daha Gidersin Merak Etme.
Böyle yapıldığında daha bir yanıyor baskı zaten az ise tam bitiriyorsunuz.

cagri18s

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
debriyaja basarken kütür kütür sanki kademe kademe iniyor giibi bir sertlik var. acaba soğuklardanmıdır yoksa benimde mi baskı balata bitmiş