Corsa D yol tutuş/Savrulma sorunsalı.. genel birşey mi?

nohackmove

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar annemin üzerine kayıtlı istanbulda iken sık sık kullandığım opel corsa aracımızın yol tutuşundan pek memnun değiliz.

2008 model njoy sport pack li dir araç 1.4 benzinli 90hp özelliklerde hiçbir yerinde herhangi bir oynama yapma fırsatı bulamadım daha.
Araçta sport paket dolayısı ile gelen 16" 7 kollu cantlar vardır.

yol tutuşu pek memnun etmemekte. hızlı girdiğim virajlarda araç savrulmakta ki bu öyle çok yüksek hızlar değil. gözüme kestirebildiğim virajdan ki yaşadığım yerde bunlar artık belli yerlerdir aracın savrulmadan geçmesi gerekirken şerit değiştirmek bazende hız kesmek gerekiyor.

üst geçitler dönmek üzere girdiğim sağa yokuşlarda şimdiye kadar 2 kere tam bariyerlere vurmadan önce durabildim. özellikle bu gibi durumlarda temkinli olmaya çalışıyorum ama düz yolda aldığım performansı diğer durumlarda alamamadığım için biraz üzülüyorumda.

önceki aracımız 206 1,4 tü onla veya babamın golf 6 sı ile aynı virajlarda savrulma yaşamıyorum.

acaba bu corsa d kasanın bilenen bir negatif özelliğimidir?
lastik/jant boyutları ya da aks rot ayarları ile mi alakalıdır?
bu savrulmayı en aza indirgemek için ne yapmak gerekmektedir?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
corsa d için bilinen özel bir yol tutuş problemi yok.
arka tekerlekler tam bağımsız değil.ama yine de sorunlu bir yol tutuşu yok.
senin bahsettiğin tepkilerin sebepleri farklı olabilir.
alt takımla ilgili detaylı bir inceleme öneririm.
lastik havalarının tam ve doğru değerde olduğunu kontrol etmelisin.
ayrıca kullandığın lastik eskimiş veya bayatlamış olabilir.yenilemek gerekli olabilir.
amortisörlerinden herhangi biri patlak olabilir.bu da garip tepkilere yol açar.
bütün bu kontrolleri yapıp gerekli bakım ve değişimleri yaparsan sorunun kalmaz.

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastikler yıpranmışsa olabilir. benimde bi bilgim yok corsa ile ilgili ama ben benim sadece ön lastikler eskiydi ve değiştirdiğimde farkı çok net görebildim.

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
corsa d yi bilmem ama corsa c de ben çok rahatım o konularda corsa d en az benim araç kadar virajlarda iyi olması lazım
lastikle ilgili bir sorun olması lazımmm ama bu konuda yanis nikli arkadaş daha net bilgi verir

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
amorisörlerini koni ile değiştir.isteğegöre 3.5 koni yaya atarsan virajda savrulma sorunun sona erer

nightboy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bendede 2008 corsa D 1.4 var ve evet maalesef virajlarda çok aşırı olmamakla birlikte hafifte olsa bi kayma oluyor ve alçaltana kadarda aracı sanırım bu kesilmeyecek lastikleri değiştirdim jantı değiştirdim bi azalma oldu 215.45.17 kullanıyorum eskiye göre baya düzeldi

nohackmove

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk gelen soruları şuan için cevaplayabilirim. araçta herhangi bir sorun yoktu. ilk aldığımız aylarda da ardından servis kontrollerinden geçtikten sonrada durum aynıydı. lastikleri de hatta mayıs ayında yeniledik. mahallemizin gençleri sağolsun yeni açtıkları oto yıkama ve lastikçiye uğrarız düşüncesi ile lastikleri şişliyorlardı. bahane oldu servisten değiştirttik ama markasını hatırlamıyorum. şuan için yurt dışındayım ama ocak sonu diğer ayrıntıları verebilirim. ve muhakkak yürüyen aksamıda kontrol ettirmeyi düşünüyorum.

bana sanki aracın motor gücüne göre spor paketle sunulan 16" jant boyutu falan uyumsuz bi dengesizlik yaratıyor gibi geliyordu ama bi kontrol ettirelim. madem genel bir sorun değil.

MCakir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

faithless1905

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sırf bu yüzden takla attım aracım pert oldu :(
aynı viraja astramla çok rahat girebiliyordum
corsa yı severek almıştım ama çok pişman oldum