Corsa D Motor Yıkama ve Motor Koruma

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar bu konuda size Corsa D için motor yıkama ve koruma uygulamamı paylaşacağım.

İşleme başlamadan önce motorun soğuk olması (ılık bile olmamalı) çok önemli aksi halde istenmeyen kötü durumlarla karşılaşılabilir.

Motor yıkama için kullandığım ürün yapı marketler ve bazı benzin istasyonlarında bulunabilen Sonax Motor Temizleyicisi.

Kaputu kaldırıyoruz ve beyin ve sigortayı çöp poşeti yada normal bir poşet ile su almayacak şekilde üstten kapatıyoruz.

Ardından gördüğünüz her yere Sonax Motor Temizleyicisini sıkarak bir fırça yardımıyla yağ kir ve çamur artıklarını fırçamızın müsaade ettiği yere kadar fırçalamaya başlıyoruz. Kullandığım fırça boya badana işlerinde kullanılan ufak fırçalar, yapı marketlerden ve nalburlardan ihtiyacınız olan ebatları kolayca temin edebilirsiniz.

Fırçalama işi bittikten sonra benzinlikte 1 liraya çalışan köpüğü sıkıp 2-3 dakika bekliyoruz.

Süre geçtikten sonra gene 1 liraya çalışan basınçlı suyu çalıştırarak motoru duruluyoruz. Buradaki püf nokta tabancayı uzaktan tutarak kaput altında bulunan soketlere ve kablolara zarar vermemek.

Motoru iyice duruladıktan sonra çalıştırıyoruz ve kenara geçiyoruz. Elimizi kolumuzu yakmamaya özen göstererek ulaşabildiğimiz her yeri güzelce kuruluyoruz, elimizin girmediği yerleri ise motorun sıcaklığı halledecektir. Görünürde hiç su kalmamasına dikkat edilmeli. Yaklaşık 15-20 dakika rölantide çalışan motoru kapatıyoruz ve tekrar soğumaya bırakıyoruz. Hava sıcaklığına bağlı olarak 15-20 dakika rölantide çalışan motor 1 saat içinde epey kurumuş soğumuş olacaktır.

Şimdi temizlediğimiz motorun temizliğini uzun süreler koruması için koruma altına alacağız.

Kullanacağımız ürünün adı Sonax Motor Cilası olarak geçiyor. Sarı renkli aerosol kapta bulunan bir ürün.

Kurumuş ve soğumuş motorun üzerine, kaput altında ne görüyorsak ne çok yakından ne çok uzaktan olacak şekilde sıkıp ince bir film tabakası oluşturacak şekilde homojen olarak sıkıyoruz. Ürünü çok sıkarsanız sprey boyalarda olduğu gibi akma yapabilir, uzaktan sıkarsanız araç boyasına yada camlara gelebilir. Zira bu ürün sadece kaput altında bulunan parçaları havadan ve sudan izole etmek ve parlak ve temiz bir görünüm oluşturmak için kullanılıyor.

1 kutu ürün ile ortalama 2-3 arabanın motoru koruma altına alınabilir, ne kadar kullanmanız gerektiğine o şekilde karar verin.

Ürünün kuruma süresi 10-15 dakika civarında ancak tavsiyem yarım saat geçmeden motoru çalıştırmayın.

Gelelim uygulama sonrası fotoğraflara. Ben ürünü akşam sıktım, kaputu kapatıp sabaha kadar kurumasını sağladım.

DSC_0127_1.jpg

DSC_0126.jpg

DSC_0128_1.jpg

DSC_0129.jpg

Ertesi gün yaklaşık olarak 150km yol yaptım. Hava yağmurluydu fakat motor üzerinde su tutmayan bir katman oluştuğu için motorda en ufak su izine rastlamadım. İşte 150km sonrası fotoğraflar.

DSC_0138.jpg

DSC_0139.jpg

DSC_0140.jpg

Motor yıkamayı yapabilenlere bu şekilde motoru koruma altına almalarını tavsiye ederim. Motor elektrik ve sensör soketleri üzerinde oluşan katman su geçirmediği için ıslanmaya bağlı olarak arızaların önüne bu şekilde geçebilirsiniz.

Bu motor koruma ürününü ben Bauhausta gezerken 34 lira gibi bir fiyata aldım ancak internetten biraz daha hesaplı almayı düşünenlerin http://www.otomaniax.com/ sitesinden almalarını tavsiye ederim.

Ose

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eline sağlık güzel uygulama.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Eline sağlık hocam.. Bizim motorlar da bakımdan bakına wd40 ile temizleniyor :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Titiz bir insan olarak temizlik ve görsellik açısından güzel buldum.
Ama pratikte pek bir faydası olmadığı gibi işin içine su girdiğinde olası riskler açısından çok gerekli görmediğim birşey.

Motor temiz olsa ne olmasa ne? Pikniğe gittiğimizde sofra bezi serip yemek yiyecek değiliz ya.

Ayda bir motor temizleme spreyleriyle kaput altını, filtre civarını ve görünen kısımları temizlemek fazlasıyla yeterli bence.

DAha fazlası vakit israfı.

06corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gene güzel bi sonuç ve gene muzaffer eline sağlık ;) Valla ben böyle temizleseydim arabayı bi daha kullanmaya kiyamazdim :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Titiz bir insan olarak temizlik ve görsellik açısından güzel buldum.
Ama pratikte pek bir faydası olmadığı gibi işin içine su girdiğinde olası riskler açısından çok gerekli görmediğim birşey.

Motor temiz olsa ne olmasa ne? Pikniğe gittiğimizde sofra bezi serip yemek yiyecek değiliz ya.

Ayda bir motor temizleme spreyleriyle kaput altını, filtre civarını ve görünen kısımları temizlemek fazlasıyla yeterli bence.

DAha fazlası vakit israfı.

Faydası şudur.

Kaput altındaki parçaların üzerinde bir film tabakası oluşturdum, yani bu parçaların tamamını dış ortamdan izole ettim. Bu şekilde soketlerin birleşim yerleri ve sensörlerin etrafının bir daha su geçirmemesini sağlamış, metal parçaların da hava ve su ile temasını keserek oksitlenmesinin pas tutmasının önüne geçmiş oldum. Tüm bunların yanında, oluşan katman parlak bir finiş bıraktığı için kaputu her kaldırdığımda her türlü hava koşuluna rağmen kaputu kaldırdığımda temiz oluyor. Bu uygulamadaki esas amaç motoru temizlemek değil, motoru temizledikten sonra devamlılığı için koruma altına almak. Ayrıca temiz motorda olası kaçakların ve sızıntıların yerleri daha kolay tespit edilir.

Bu katman aynı zamanda kaygan bir yüzey olduğu için bir sonraki motor temizliğinde muhtemelen sadece basınçlı hava kullanmak benim için fazlası ile yeterli olacak :)

Uygulamada motorun soğumasını beklemek, yıkamak, kurulamak, ürünü uygulamak ve tekrar kurumasını beklemek 1 defaya mahsus vakit kaybı olsa da ayda bir motor temizlemek için uğraşmayarak uzun vadede vakit tasarrufu da sağlamış oldum.

Motor temizleme spreyi olarak ne kullanıyorsunuz?

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eline sağlık hocam.. Bizim motorlar da bakımdan bakına wd40 ile temizleniyor :D

WD40 kayışa gelmiyorsa sıkıntı yok hocam ama özünde WD40 ince bir yağ olduğu için çok kısa sürede tekrar toz toplamaz mı :confused:

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gene güzel bi sonuç ve gene muzaffer eline sağlık ;) Valla ben böyle temizleseydim arabayı bi daha kullanmaya kiyamazdim :)

Teşekkürler abi, bugün kapıya vurup kaçmışlar. Araç kamerasından ve park ettiğim dükkanın güvenlik kamerasından vuran aracın plakasını tespit edemedik fakat arka camında osmanlı turası olan beyaz bir dublo olduğunu gördüm. Kapıda ufak çizikler var pasta ile alırım, kapının sacında ufak dalgalanmalar var ışık altında belli oluyor. O işe de bir el atacağım en kısa sürede :)

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Valla hocam arabayı servise bırakınca yapıyorlar :) o andaki görüntüsü mükemmel oluyor ama dediğiniz gibi kalıcı olmuyor.. Bu arada geçmiş olsun hocam.. Göçükler/dalgalanmalar can sıkıcı oluyor gerçekten.. Geçen bizde Clio ile doluya yakalandık hemen benzinliğe çekmemize rağmen tavan ve kaputun üst bölümünde birkaç göçük oluşturmuş.. Şaşmaza gidince aracı gösterdim 750 lira+1 gün kalacak dediler ama zamanım olmadığından bırakamadım.. Dalgalanma çok fazla belli olmuyorsa nazarlık olarak dursun derim hocam.. Tekrardan geçmiş olsun..