Corsa D LPG - Magnezyum (Alaşım) Subap sorunu

Onore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler.

2014 yılında lpg taktırdım. Taktırırken bana Subapların magnezyum alaşımı olduğu normale göre çok daha önce eriyip ileride sorun çıkaracağını söylemişlerdi. Üstüne 45000 km kadar yol yaptım 3 senede. Aracım şuan 60000 km'de. Sabahları ilk çalıştırdığımda rolantideyken 5-10 saniye kadar stop edecekmiş gibi bir iki kere titredikten sonra sabitleniyor. Sizce subaplarla bir alakası var mıdır? Bir de eylül ayında uzun yola çıkacağım İstanbul-Muğla arası. Bu subapların yolda bırakma gibi bir durumu olur mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden.

harun43

Kayıtlı Kullanıcı
43-Kütahya
Siteyi ziyaret et
Subablarda sorun olduğunu anlamak için kompresyon testi yaptırmanız gerekiyor. En net sonuca ulaşırsınız. Ayrıca aracın çekişinde, performansında bir sıkıntı yoksa problem yoktur. Bahsettiğiniz rölanti titremesinin bir çok sebebi olabilir. Gaz kelebeği, Egr valfi, rölanti motoru, enjektör gibi parçaların temizliği yaptırın derim. Tabi bunlar tahmin usta ya bi götürün o ne diyecek?

Onore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Subablarda sorun olduğunu anlamak için kompresyon testi yaptırmanız gerekiyor. En net sonuca ulaşırsınız. Ayrıca aracın çekişinde, performansında bir sıkıntı yoksa problem yoktur. Bahsettiğiniz rölanti titremesinin bir çok sebebi olabilir. Gaz kelebeği, Egr valfi, rölanti motoru, enjektör gibi parçaların temizliği yaptırın derim. Tabi bunlar tahmin usta ya bi götürün o ne diyecek?

Daha dün bakımını yaptırdım. O da benzeri şeyler söyledi. Çekişten düşme vs. sorunlar yoksa takma dedi. Bir de arabayı düşük devir kullanırım ben 3000'i geçmez. Bunun da olumlu etkisi oluyormuş sanırım. Tek korkum uzun yolda aracın arızalanıp beni yarı yolda bırakması olur ama bu işten anlayan bi kaç kişi subapların yolda bırakmayacağını yavaş yavaş belirtiler vererek aracın beni servise götür diyeceğini söylediler ancak bir de burada benzeri başına gelen var mı ya da anlayanlar ne yorum yapacaklar diye merak ederek konuyu sizlere de açtım.

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Lpg kaynaklı subap arızaları genelde arabada ilk etapta rölantide ve seyir halinde tekleme ye sebeb oluyo araç cekişten düşüyor fakat o şekilde sizi cok rahat tamirciye götürür.zaten hepsi bir den eriyecek kadarda nazik değillerdir.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın motor kodu nedir.? Bende lpg taktırdım bana da aynı şeyleri anlattırlar

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
klasik opelin benzinli araçlarında olan bir durum.sizinki 45 bin km çok iyi gitmiş. normalde 15-20 bin sonra subaplar erir..

wauxhall

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
klasik opelin benzinli araçlarında olan bir durum.sizinki 45 bin km çok iyi gitmiş. normalde 15-20 bin sonra subaplar erir..
Tayfux ben 8 yıldır opel vectra b2 kasasına biniyorum opellerde yağ yakma sorunu oluyor. Buda kesinlikle lpg kaynaklı oluyor. Adam lpg ayarını yaptırıyor 30-40 km lpg de gidiyor yine arıza lambası yakıyor.ondan sonra opellerde yakar fakat sıkıntı cıkartmaz denilerek arabaya yol ayarı yapılmadan otomatik kalibrasyonla baştan savıyorlar ve bu aşamada Motor beyni hafızası koruma modunda çalışıyor.ayrıca opeller lpg de benzinden çok da az yaktığı söylenemez.aslında benzinde en az limitte yaktığı için lpg de de çok bir fark olmuyor bunları denedim. honda veya toyota gibi japon arabalarında öncelik performans olduğu için benzinde çok yakıyor lpgyi takınca yakıt neredeyse yarıya düşüyor. Arabamı 60 binde aldım Şu an 165 binde bu zamana kadar subap arızası yaşamadım.lpg de arıza lambası da yakmıyor kendi yaptığım ayar ile benim kitim de brc prins labdi vs. Gibi kaliteli degil 1000 tllik kit.yağ yakmadan dolayı motor rektefiye edildi piston segman vs. Fakat subaplarda hiç bir sıkıntı yoktu.motor rektefiye edildikten bu zamana 50 bin km oldu fakat ne yağda gram eksiltme nede sınavlarda vurma veya başka bir sorun olması çok şükür.

SM-J500F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

peaceloving

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
_

İyi günler.

2014 yılında lpg taktırdım. Taktırırken bana Subapların magnezyum alaşımı olduğu normale göre çok daha önce eriyip ileride sorun çıkaracağını söylemişlerdi. Üstüne 45000 km kadar yol yaptım 3 senede. Aracım şuan 60000 km'de. Sabahları ilk çalıştırdığımda rolantideyken 5-10 saniye kadar stop edecekmiş gibi bir iki kere titredikten sonra sabitleniyor. Sizce subaplarla bir alakası var mıdır? Bir de eylül ayında uzun yola çıkacağım İstanbul-Muğla arası. Bu subapların yolda bırakma gibi bir durumu olur mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Aynı problemi ben de yaşamıştım, lpg de uzun süre kullanım sonucu benzin haritası bozulabiliyormuş, lpg yi kapatıp 200 250 km kadar bi yol yaptıktan sonra (tercihen uzun yol) lpg ciye gidip ayar çektirin. Benim problem çözülmüştü, ama lpg yi o süreçte kesinlikle kapalı tutun.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de 30 sn süreyle titreme yapıyordu supap çıktı.titreme bir supap belirtisidir fakat küçük küçük başlamış olabilir çekiş performans düşüklüğünü algılayamazsınız bence.bekleyin derim bir süre daha basit bir kötü yakıt sorunu bile olabilir bekleyin artarsa ;motor soğukken sabah kompresyon yapılsın nokta atışı yaparsınız supap mı değilmi diye.yolculukta sorun çıkaracağını sanmıyorum

Sony Z5 ile gönderildi

Onore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Maalesef işlerimden dolayı konuya bakmaya bir türlü fırsat bulamadım zira bir haftadır arabama bile binemedim:) cevaplarınız için çok teşekkür ederim. neyse, aracımda çekiş sorunu kesinlikle yok. Çünkü boş yolda 100'e çıkış süresini bile biliyorum hep aynı. Aynı zamanda arabamda lpg'yi taktırdığımdan beri soğuk kış günlerinde sabahları düşük devirde vites değiştirirsem arıza ışığı yakma ve buna istinaden direk olarak çekişin düşmesi sorunu var. Çekiş gitmeyecek kadar düşüyor Ancak elektronik bir arıza olduğunu düşünüyorum çünkü kontağı kapatıp anahtarı çekip takıp arabayı çalıştırınca arıza ışığı sönüyor ve çekiş kendine geliyor. Subaplarla alakası olduğunu düşünmüyorum subaplardan olsa çekiş hep aynı kalır kontakla düzelmez herhalde. Arıza kodu da opel kayıtlarında olmayan saçma bir kod çıkıyor. Ustanın başka bir corsa üzerindeki çalışmalarından sonra ulaştığı bir sonuç aynı arızanın tesisatın ıslanmasından dolayı (ne tesisatı bilmiyorum böyle söyledi) olduğunu söyledi. Araba ısındıktan sonra geçmesi de sanırım bunla alakalıymış.

Lpg'nin yakıt tasarrufu konusunda herkese katılmıyorum. Ben 27 litre lpg ile 280-300 km gidiyorum. Benzinle 2 katı masraf ancak litre yakımı olarak evet lpg daha fazla litre yakıyor. Yani lpg ve benzin yakın fiyatlar olsa hiç akıl kârı bir iş değil lpg :)