CORSA D HARARET

gurkan_kenan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar araci alali 2 ay oldu. Aracim 2014 1.2 active benzin lpg modeli.Aracimda bu aralar 5-10 km gittikten tabi biraz zorlama da var fan aciyor uzun sure kapanmiyor ve bigun hararalet lambasi yanip sonmeye basladi.10 dk sonra araci tekrar calistirdigimda herhngi bir ikaz yoktu.Kaloriferinde de herhangi bir skinti yok isinmasi iyi.Antfriz seviyesi aldigimda degistirmistim max seviyesinden min seviyesine inmisti.Aracimla ilgili yardimci olabilirsniz sevinirim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç hararet yapmış da neden hararet yapmış orasını bilmek önemli. Gizli menüden bakarak kaç derecede fan açtığını biliyor musunuz?

Corsa D de gizli menüye girmek için:

Aracı çalıştırın ve kilometre sıfırlama çubuğuna 3 kere ard arda bastıktan sonra hiç beklemeden 4. defa basın ve 15 20 saniye öyle basılı tutun. Eğer yanlış yaparsanız kilometre sayacınız sıfırlanır her zaman olduğu gibi, ama doğru yaparsanız karşınıza menü gelecek. Menü geldikten sonra 5 kere daha basarsanız soğutma sıvısı sıcaklığı penceresi açılır ve alt satırda yazan değer sıcaklık değeridir. Buradan sürüş esnasında takip edin ve fanın kaç derecede açıldığını bizimle paylaşın. 110 dereceyi geçiyorsa problem var demektir, emin değilim ama 108 de fan açıyor 110 dereceden sonra da ışık yanıyordu. Bende ilk akla gelen şey müşür arızası ki inşallah da öyledir. Bir diğer nokta sıvı seviyesinde eksilme, bunun için aracı kaldırıp kaçak kontrolü yapmak gerekir. Genelde devirdaimden kaçırır, contasının yada pompayla beraber contanın da değişmesi gerekir. Bir diğeri ise contalardan yağa antifiriz yada antifirize yağ geçmesi. Yağ kapağını yada çubuğunu çektiğinizde bal köpüğü gibi görürsünüz eğer antifiriz yağa karıştı ise. Antifirize yağ karıştı ise o genleşme kabının en üstünde görülür. Bunlar dışında benim aklıma gelen şey yok aracı görmeden anca bu kadar oluyor siz kullanıyorsunuz bu bilgiler ışığında gerisi size kalmış 🙂

Bir de,

Corsa D de organik antifiriz kullanılıyor. Organik antifirizin de kendi içinde çeşitleri var ama oralara çok girmeyeceğim. Piyasada, sanayide organik antifiriz, kırmızı antifiriz olarak geçse de her kırmızı antifiriz organik değil. Bilinen bir markanın organik antifirizini kullanın. Ben motul marka antifiriz kullanıyorum, fiyatı üzmezse tavsiye ederim. Bulabilirseniz febi marka antifiriz de öneririm, en kötü ihtimalle Total marka antifiriz alın benzin istasyonundan diğerlerine pek itimat etmeyin ucuz görüp. Yalnız kullanıma hazır mı yoksa sizin mi saf suyla karıştırmaz gerekiyor kutuda bunun bilgisi yazar. 4 litre hacim varsa ki Corsa D de 4 litreye yakın, 2 litre antifiriz 2 litre saf su karışımı ideal oran, üstünü de saf su ile tamamlayın tamamdır. Saf antifirizi direk koymak yanlış saf su koymak da yanlış musluk suyu koymak ise beterin beteri, doğrusu yukarıda belirttiğim gibi belli oranlarda saf suyla karıştırmak. Bu da üreticinin talimatında yazar.

Kul yapımı bu sonuçta illa arıza yapabilir ama hararet yapan motoru tekrar çalıştırmak gene de doğru değil. Motor bloğu başta olmak üzere çeşitli parçaların geometrik formu bozulur yüksek sıcaklıkta. Bu şekilde kullanmak da başka ciddi sorunlar yaratır.

gurkan_kenan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tsk ederim.O gun isik yanio sondugunde hava gercekten cok soguktu ve havalandirma yerlerinde buz vardi. Isin ilginc yani ise fan calistigi halde isik yanip sonmeye basladi. Istop edip yaklasik yarim saat sonra calistirsigimda herhangi bir uyari yoktu.Ertesi gun uzerine opet marka antfriz ekleme yaptim ve uzun yola ciktim.Yol boyu o menuden bilgim oldugu icin surekli hararet degeri kontrol ettim. 90-94araliginda gidip geldi. Ve uzun yol donuste de kontrol ettigimde cok bir eksilme gormedim.O gunden beri de menude dahil takip ediyorm.Simdilik bir skintisini gormedim.

Gkhnsen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar araci alali 2 ay oldu. Aracim 2014 1.2 active benzin lpg modeli.Aracimda bu aralar 5-10 km gittikten tabi biraz zorlama da var fan aciyor uzun sure kapanmiyor ve bigun hararalet lambasi yanip sonmeye basladi.10 dk sonra araci tekrar calistirdigimda herhngi bir ikaz yoktu.Kaloriferinde de herhangi bir skinti yok isinmasi iyi.Antfriz seviyesi aldigimda degistirmistim max seviyesinden min seviyesine inmisti.Aracimla ilgili yardimci olabilirsniz sevinirim.
Kardeşim arızan ısı müşürü aynı olay bende de oldu değiştim oldu 50 tl ücreti var sadece