Corsa D Essentia Far ve Yağmur Sensörü

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar uzun uzun yazmadan sadede gireceğim. Corsa D aracıma yağmur ve far sensörü takıp programladım. Artık yağmur yağdığında silecekler otomatik çalışacak, tünele girdiğimde ya da hava kararınca farlarım otomatik yanacak.

Biliyorsunuz ki Corsa D' nin en boş paketine sahiptim, çoğu donanım için gerekli modüllerin ve sensörlerin takılabilmesi için tesisatlar ve soketler mevcut değil. Ben de bu tesisat tamamlama işini elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.

Bütün aracın elektrik tesisatının şemasını paylaşıp hangi kablo nereye nereden gidiyor rengi kalınlığı görevi nedir gibi kalemlerle kalabalık etmek istemem ancak gördüğünüz üzere soketlerde boş terminaller var, her birisinin bir görevi var zaman içinde buraların tamamını umarım dolduracağım, bunun gibi çok boş terminal var çünkü.

vN2eTo.jpg

sXb9Vy.jpg

Gövde Kontrol Modülünün karman çorman kablolar arasındaki hali. Tabi bu karman çorman kablolar orijinal tesisat hattına / hatlarına paralel olacak şekilde düzenlenip uzun yıllar hizmet edebilecek şekle sokacağım, şimdilik test aşamasında olduğu için müdahale edebilmem kolay oluyor.

X56PEe.jpg

Programlamadan ufak bir kare.

83tgN9.jpg

İlerleyen yıllarda eğer bir arıza yaşanırsa, çözüme hızlı ulaşmak için şemalarda kullanılan renkteki kabloları kullanmaya özellikle özen gösterdim. En azından soketten çıkan renk aynı olduğu zaman sıkıntı yaşamam neredeyse imkansız.

rf5G6j.jpg

Bazı zor yerlerden kablo geçirme esnasında orijinal kablo tesisatına zarar vermemek için ek yaparak ilerlemek durumunda kaldım. İki ucu lehim ile birleştirip üzerini elektrik bandı, onun üzerine de ısıyla daralan makaron geçirdim. Daha sonra da çektiğim tesisatların dağınık durmaması için fabrikanınkinden daha sıkı bir şekilde bir daha elektrik bandı kullanarak kapladım. Gerekli gördüğüm yerler olduğunda oraları da bez bant ile kaplayacağım.

TCCzR3.jpg

xGY7AM.jpg

sloVBj.jpg

Kabloların ve ortalığın falan epey dağınık göründüğünün farkındayım. Yukarıda bahsettiğim gibi hepsini toparlayacağım :)

Programlamasının yapılıp aktif edildikten sonraki 2 adet kısacık videosunu da sizlerle paylaşmak istiyorum.

İzlediğiniz ve okuduğunuz için teşekkür ederim, bir sonraki çalışmamda görüşmek üzere :)

Edit: Bu uygulama ile araçta yağmur, far ve otomatik kararan dikiz aynası tamamen fabrikasyon şekilde aktif edilmiştir. Bizim Opelciler genelde kararan aynaya, direkt + ve -, yani şase vererek çalıştırırlar ve bunun sonucunda aynaya ışık geldiği zaman gece ya da gündüz fark etmeksizin her zaman kararır, ancak tüm fonksiyonları çalışan bir kararan ayna, sadece geceleri çalışmakla beraber, (far sensörü vasıtası ile gece ve gündüzü ayırt ediyor) kapı açıldığı zaman ya da geri vitese takıldığı zaman deaktif olup arkayı daha iyi görmemizi sağlar.

İlkerhg

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık , çok güzel olmuş. Güle gülen kullanın hocam. bu tür işler büyük özveri ve sabır gerektiriyor:)

• Beğen
Tepkiler: Nobran

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık Muzaffer hocam, güle güle kullanın... Corsa D'lerde pek gördüğüm bir işlem değil, sizi zorlamış olmalı ama sonucuna değmiş gerçekten.. :)

• Beğen

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık , çok güzel olmuş. Güle gülen kullanın hocam. bu tür işler büyük özveri ve sabır gerektiriyor:)
Aslında yaptığım şey bana göre çok ciddi bir çalışma değil. Bunu ben yapabiliyorsam herkes yapabilir bana göre. Yani o kadar kolay ve basit aslında. Kablo şemasını iyi incelemek, doğru kabloyu doğru yere uygun terminal kullanarak takmak, uygun parçayı bulmak, aman bir an önce bitsin de nasıl oluyorsa olsun diyerek alelacele iş yapılmadığı müddetçe herkes yapabilir. Tek sıkıntı, bazen teorik ve pratik bilgi edinebilmek için doğru kişileri bulma sırasında yaşanıyor. Adam mesela yurt dışında 1000 2000 euroya satılan arabalardaki parçaları getirip burada 1000 2000 liraya satıyor. Kendisi de biliyor o parçanın Türkiye' de olmadığını, fırsat bu fırsat diyerek fahiş fiyata satıyor. Allahtan yurt dışından parça getirme meselesini de, cihaz ve kodlama konularını da çözdüm. Ne servislerin ne de milletin ağız kokusunu çekmek zorunda değilim artık bunu da bir sitem ve eleştiri olarak eklemek isterim.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Elinize sağlık Muzaffer hocam, güle güle kullanın... Corsa D'lerde pek gördüğüm bir işlem değil, sizi zorlamış olmalı ama sonucuna değmiş gerçekten.. :)

Corsa D lerde 2 tip cam var hocam yağmur sensörüne uyumlu cam ve düz normal cam. Benimki henüz düz cam olduğu için sensörün konumunu hesaplamak ve oraya yerleştirmek çok zor oldu çünkü sensöre uygun camda braket ve holder var, hoş aynı braketi ve holderini bende aldım ama o braket ve holder, sensörlü camın üzerinde geldiği için sensörü oturtmak lastiğe sibob kapağını oturtmak kadar kolay oluyor. İlerleyen zamanlarda kasko firması ve servis ile görüşeceğim sensöre uygun cam getirilebilirse uygun camı takmak çok daha hoş olacak. Onun dışında donanımı takmak ve kablolamak herzaman olduğu kadar zorladı, geçen aylarda mdi cihazı aldığım için kodlaması da açıkçası artık problem değil sırada inşallah yokuş kalkış desteği, esp ve esp off tuşu olacak. 🙂

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Corsa D lerde 2 tip cam var hocam yağmur sensörüne uyumlu cam ve düz normal cam. Benimki henüz düz cam olduğu için sensörün konumunu hesaplamak ve oraya yerleştirmek çok zor oldu çünkü sensöre uygun camda braket ve holder var, hoş aynı braketi ve holderini bende aldım ama o braket ve holder, sensörlü camın üzerinde geldiği için sensörü oturtmak lastiğe sibob kapağını oturtmak kadar kolay oluyor. İlerleyen zamanlarda kasko firması ve servis ile görüşeceğim sensöre uygun cam getirilebilirse uygun camı takmak çok daha hoş olacak. Onun dışında donanımı takmak ve kablolamak herzaman olduğu kadar zorladı, geçen aylarda mdi cihazı aldığım için kodlaması da açıkçası artık problem değil sırada inşallah yokuş kalkış desteği, esp ve esp off tuşu olacak. 🙂
Hayırlı olsun sonunda yapmışsın corsad 4 tür cam var alırken yalıtımlı tipini al ısı yalıtımı olur ben değiştirirken bu şekilde aldım normal camda güneşte yanarken şimdi cam filmi var gibi çok rahat mdiyi nerden aldın bende almak istiyorum.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun sonunda yapmışsın corsad 4 tür cam var alırken yalıtımlı tipini al ısı yalıtımı olur ben değiştirirken bu şekilde aldım normal camda güneşte yanarken şimdi cam filmi var gibi çok rahat mdiyi nerden aldın bende almak istiyorum.

Henüz gündeme almadım cam konusunu ama parça numarasına bakayım elimin altında bulunsun, cihazı da Aliexpressten almıştım 🙂

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Dolu dolu bir Corsa D geliyor desene hocam, merakla bekliyorum projeleri.. Bir de orijinal Valeo mercekli farlara geçerseniz tadından yenmez... :)

• Beğen
Tepkiler: Kaan.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Henüz gündeme almadım cam konusunu ama parça numarasına bakayım elimin altında bulunsun, cihazı da Aliexpressten almıştım 🙂
Parça numaraları değişti en son sürüm epcden bakmak gerekiyor aliexpress linki var mı bende alayım gümrükte soru yaşamadınız umarım carprogta benim beyanname istemişlerdi.

• Beğen

BURGAZLI

Kayıtlı Kullanıcı
77-Yalova
Siteyi ziyaret et
@Nobran canım kardeşim eline emeğine sağlık Essentia arabasına 18 inç jant amerikan park ve air takıp sis farı bile olmayan arabasına Tr'de tek diyen arkadaşlar sadece senin arabana harcadığın zamanı ve emeği görseler herhalde TR'de tek kelimesini cümlede kullanmazlar
Bizde sayende arabalarımıza değer katıyoruz ben şimdilik senin yaptığın kadar topa giremiyorum ama sis farını orjinal halde aktif edeyim o bana yetecek far ve yağmur sensörü ayna ile beraber hatta yapınca tam yapmak için ön camıda değiştirinde bayağı bir masraf çıkar şimdilik cepte dursun allah kaza bela vermezse bakarız.

• Beğen