Corsa D 1.3 dizel erken fan açma sebebi

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Peki aracın motorunun bu kadar kısa sürede yüksek sıcağa ulaşması normal mi acaba 🤔

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Dizel motorlar yapıları gereği benzinli motorlara göre geç ısınırlar. Kısa süreden kastınız kaç dakikadır acaba ? Benim aracım bugünlerde 10-15 dakika hareket etmeden malesef tam sıcaklığa erişmiyor...

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
2 km yi sanırım beş dakikada falan alırsın. Süre tutmadım ama beş dakika falandır on dakika yoktur bile

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Araca yük bindirecek donanımları açmasının nedeni çabuk ısınmasını sağlamak içindir. Motorun fazla ısınması normal. Yüksek ısıyla kurumları yakıyor corsanın kitapçığında yeni modellerde değişmediyse 2000 devir altına düşmeden süreç bitene kadar aracı kullanın ve stop etmeyin yazar. Bu hem rüzgarla aracın motorunu soğutur hemde motorun iç basıncı rölantiden fazla olacağı için yanan kurumun egzozdan atılması daha kolay olur.

Birde arıza kodlarına bakıp yazarsanız başka birşey varsa yardımcı olalım.

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Araç arıza kodu vermiyor ki . Ben bu aracı iki yıldır kullanıyorum öyle kolay kolay fan açan bi araç değil bildiğim kadarı ile. Fazla devirli kullanan bi insan değilim ortalama 2-3 de vites değiştiririm genelde uzun yolda kullanırım aracı İstanbul -Konya İstanbul-Elazığ arası uzun yolda da 120-130 civarı gidiyorum son altı aydır da kısa süreli şehir içi zaman zaman da Malatya-Elazığ arası kullanıyorum yine 120-130 ile giderim. Hararet göstergesi olmadığı için harareti göremiyorum ama devir daim da bir problem olabileceğini düşünüyorum bunu nasıl anlarım onu bilemiyorum yalnız

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Arıza kodu olarak Kontağı açtığım da ınsp yazıyor o kadar oda servis bakımında silinmediği için deniyordu araştırdığıma göre

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Arıza kodu olarak Kontağı açtığım da ınsp yazıyor o kadar oda servis bakımında silinmediği için deniyordu araştırdığıma göre
O şekilde olmaz opcom la bakmak gerekir yada obd2 cihazıyla fan kolay kolay açmaz klima açık değilse zaten soğuk çalışan motor kışın yokuş aşağı sağlam termostatla 70 dereceyi görür motor. Opcom bağlarsanız giderken motoru ısıtmak için kızdırma bujlerini çalıştırdığını görürsünüz

Devir daim dağılırsa kayış sesi gibi ses yapıyor

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
Bugün ustaya götürdüm arabayı herhangi bir problem yok dedi o esnada gez dolaş dedi bende internetten hararet göstergesinin nasıl gösterdiğini buldum ve arabayı öyle çalıştırdım gösterge seksen ila doksan arasında iken fan devreye girdi devir saati normalde onun biraz altındaydı baktım ibre ona gelmiş biraz çalıştı öyle daha sonra Aracı eve götürdüm yine hararet göstergesinde gözüm doksana geldi fan I kontrol ettim açmadı stop ettim yine açmadı. Telefondan bi ustaya sordum onun beyin karışmış olabilir dedi normalde opellet 105-106 da açar dedi dtf temizliği yapıyor olabilir mi dedim o zaman ekranda yazı çıkar dedi aracınızı stop ettirmeyin diye işaret çıkar dedi. Cihaza bağlanıp resetlemek gerek yoksa cihazın kutup başını sök 15-20 dakika bekle dedi. Buradan paylaşayım dedim belki bi fikir sahibi olan vardır diye

Sanane234244

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et

bi link buldum burada dtf temizliğinde aracın durumunu anlatıyor. ben anlık tüketimi göremedim cam rezidans ışıgına bakmıştım ama buradaki video da elle kontrol ediyor. benim aracımın fan açtığında rolanti resimdeki gibiydi biraz bekledim sonra rolanti normale bindi. sordugum ustaların dedikleri gibi araba hiçbir uyarı vermiyor. sadece rolantiden ve anlık tüketimden anlaşılıyor tabi bende anlık tüketim görünmediği için bundan sonra stop ederken rolantiye dikkat edeceğim. sayenizde bazı ustaların bile bilmediği birşey öğrendim teşekkür ederim :)