corsa d 1,2 ısınınca gelen ses

mmr40

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar 2009 model corsa d 1.2 benzinli 47500 km de aracım var. alalı 1 yıla yaklaştı. aldığımda 35000 km de idi. araç ilk çalıştığında hiç bir sıkıntı yok ancan biraz ısınınca şarj dinamosu ve devir daimin ordan cıkırtı şeklinde ses geliyor. kendi ustama ( tecrübesi ve işine güvenirim) bi kaç kez götürdüm ilk seferinde şarj dinamosundan olduğunu sıkıntı çıkarmayacağını istersem dinamocuya gidip bilye ve kömürlerin değişmesi gerektiğini söyledi. (200 tl civarı masraf olur dedi) bi başka servis te aynı yerden olduğunu ve aynı işlemi yapmamı söyledi. daha sonra tekrar kendi ustama gittim doktorların kulaklığına benzeyen :) cihazlarıyla dinledik devir daimden geldiğini söyledi istersen devir daimi değişiriz ama iş uzun sürer dendi. sıkıntı çıkarmayacağını iki usta da teyit etti hatta son gittiğimde ustam dinleme şu arabayı para harcayacak yer arıyon diye gönderdi beni. bu arada gergi bilyesinden olabilir diye değiştik ama hala devam ediyor.
bu tarz bi sıkıntıyla karşılaşan oldu mu? yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 yıl kadar önce eski aracım tigrada V kayış kısımında bahsettiğiniz cıkırtı, ötme sesi geliyordu. Başka bir ilin sanayisinde bir ustaya gösterdim ve bahsettiğiniz doktor kulaklığını takıp sesin krank kasnak bilyasından geldiğini 1 saate yakın depşşimin süreceğini söyledi bende tamam deyip başladım beklemeye. İnanın ustanın hali kalmadı, 2 levyeyle birşeyleri ayıra ayıra 2 kişi çalıştı, o kısımda sökülmedik şey kalmadı en dipte kötü, ters biryerdeymiş. Neyse usta değişti bilyayı ses gitti. 10 tl bilya 10 tl işçilik 20 tl almıştı ama inanın işçilik için hem üzüldüm hem ustaların eline felan birşey olmasın diye dua ettim. İnşallah bilya felan değildir.

ilker_yusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumdan bir iki arkadaş görünce yazacaktır. benzer sorun yaşamadım ama onlar garanti kapsamındaki araçlarında benzer bir sesten dolayı devirdaimda değişiklik yaptırdılar

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Benim Tigra da ısınınca aynı sesi yapıyor. Usta acelesi yok ama çok rahatsız oluyorsan bir ara gel bakalım V kayışından geliyor gibi dedi 5 dk bakınca.

Sanıyorum ki ya orada bişiler gevşemiş, eskimiş ya da kayış sürtüyor bir yere.

A.Murat Sunar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumdan bir iki arkadaş görünce yazacaktır. benzer sorun yaşamadım ama onlar garanti kapsamındaki araçlarında benzer bir sesten dolayı devirdaimda değişiklik yaptırdılar

Sanırım bahsedilen bu 2 arkadaşdan birisi benim :) . Olayı isterseniz şöyle özetliyim . Bi gün Olcay , misafirim olarak yanıma geldi . Bahsettiğiniz sorundan bahsetti ve kendi aracında olduğunu söyledi . Hatta servis ' e gösterdiğini ve garanti kapsamından devirdaim ' in değişeceğini de ekledi . Sonrasında , benim aracımı inceledi ve aynı sorunun benim aracımda da olduğunu gösterdi . Sanırım ben o sesi farketmemişim . Bi kaç gün sonra servis ' e gittik ve devirdaim ' i değiştirdik . Sonrasında ses namına bişi kalmadı araçlarımızda . Hatta bu konuyu servis ' deki ustaya ' da danıştık , fark edilmese ne zararı olurdu gibisine . Bize söylediği şey , her hangi bi zararı yok sadece ses rahatsız ediyo şeklinde idi . Son olarak ; bilmediğim yada eklemeyi unuttuğum detaylar var ise , Olcay konuyu görünce bilgi verecektir ...

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
devirdaim trigger ıvır zıvır orası komple değiştikten sonra bende ses yapmaya başladı. bakalım ne çıkacak altından. orijinal opel kullanıldı parçalar da hep.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sanırım bahsedilen bu 2 arkadaşdan birisi benim :) . Olayı isterseniz şöyle özetliyim . Bi gün Olcay , misafirim olarak yanıma geldi . Bahsettiğiniz sorundan bahsetti ve kendi aracında olduğunu söyledi . Hatta servis ' e gösterdiğini ve garanti kapsamından devirdaim ' in değişeceğini de ekledi . Sonrasında , benim aracımı inceledi ve aynı sorunun benim aracımda da olduğunu gösterdi . Sanırım ben o sesi farketmemişim . Bi kaç gün sonra servis ' e gittik ve devirdaim ' i değiştirdik . Sonrasında ses namına bişi kalmadı araçlarımızda . Hatta bu konuyu servis ' deki ustaya ' da danıştık , fark edilmese ne zararı olurdu gibisine . Bize söylediği şey , her hangi bi zararı yok sadece ses rahatsız ediyo şeklinde idi . Son olarak ; bilmediğim yada eklemeyi unuttuğum detaylar var ise , Olcay konuyu görünce bilgi verecektir ...

Abı konuyu guzel bır bıcımde ozetlemıssın :) Ekleyebılecegım tek sey bu olayın Corda D lerde kronık bır problem oldugunu dusunmemdır :)
Her ne kadar Mut... servıs muduru Opelde hıcbır kronık problemın yasanmadıgını dıle getırse de :sopa:

mmr40

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler arkadaşlar. anlaşılan kronik bi sıkıntı ve ses gitmesi için devir daimin değişmesi lazım. bu konuda yetkili servis garanti süresi bittiği için herhangi bi çözüm üretmezler galiba. peki bi soru daha devir daim değişimi kaça mal olur :) herkese iyi günler.