Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu önemli bir konu o yüzden sabitledim. Zira gördüğüm bildiğim duyduğum kadarıyla Türkiye' de ilk oldu. Ben de sizinle paylaşmak istiyorum. Makyajlı kasa Corsa D araca sahipseniz ve aracınıza bir hevesle hız sabitleyici taktırmaya niyetlenip servise yolunuz düşerse Tech2 cihazına bağlayıp bakıyorlar ve olur yada olmaz diye bir cevap veriyorlar. Bu işin arka planında ne var da bazı Corsalara hız sabitleyici direkt takılırken bazılarına takılamıyor ? Biraz derine inelim. Aracınızın paketi Essentia haricinde bir paket ise hız sabitleyici kolu takıp Tech2 den aktif ediliyor ve bitti, hayırlı olsun hız sabitleyiciniz. Bizi bu kısım ilgilendirmiyor çünkü bizim aracın BCM' si CC desteklemiyor biz bunu değiştik sadece.

Siz de benim gibi Essentia paket bir Corsa D' ye sahipseniz size, bu araca hız sabitleyici takmanın mümkün olmadığını söyleyeceklerdir. Sebebini sorduğunuzda çok uzun iş olduğunu diyecekler, tesisat eksik diyecekler, beyin kabul etmiyor diyecekler, çeşitli şeyler diyecekler. Hatta aracınızı satmanızı onun yerine hız sabitleyicisi olan bir modeli almanızı falan bile söyleyeceklerdir. İyice kudurduğum bir gün alet çantamı ve laptopumu arabanın yanına kurup güzelce söktüm. Bu Enjoy ve Cosmo pakette olup Essentia pakette olmayan ne var da bu araca hiç bir donanım takılamıyor diye kolları sıvadım? Abi bütün paketlerde ekstra bir donanım yoksa (AFL gibi, ESP gibi vs.) her şey birebir aynı ama tek bir şey hariç. O da BCM. Siz Tech2 cihazını bağladığınız zaman BCM' in içinde bu donanım tanımlı olmadığı için Tech2 donanımı doğal olarak aktif edemiyor. Kolları tekrar sıvadım içinde A' dan Z' ye bütün donanımların olduğu bir BCM aramaya koyuldum. Bana şu aşamada içinde CC olan bir BCM yeterli gelecekti ama ilerde niyeti bozup başka donanım eklemek istersem tekrar BCM aramak istemediğim için bir kere değişeyim tam değiştireyim, yeni alacağım BCM' de her şey olsun dedim. Hurdacılar çıkmacılar bu işe hiç aşina değiller o yüzden onlara gidip de CC' si olan BCM arıyorum derseniz biz nereden bilelim biz, gelen aracı parça parça ediyoruz o kısmı sen bileceksin diyecekler. Elinizde bir seri numarası olursa o seri numarasına göre bir BCM aramanız gerekiyor. Türkiye' den Almanya' dan, İngiltere' den, Rusya' dan insanlarla iletişime geçtim. Araçlarındaki donanımları ve BCM numaralarını sordum. Onlar da bizim gibi Essentia pakete CC takmak için uğraşıyorlardı en son.

Şunu bir kere netleştirelim. Aracınız Essentia paket ise ve CC takmak istiyorsanız her şeyden önce BCM' i değiştirmeniz gerekiyor. Essentia pakette BCM' i değişmeden CC takamazsınız çünkü o BCM' de CC tanımlı değil. Elektronik ve programlama bilginiz varsa BCM' in içindeki eproma müdahale edip o tip bir iş sonrası CC tanımlayabilirseniz onu bilemem. Benim programlama bilgim olmadığı için değiştirmeyi daha uygun gördüm. Benim bulduğum ve içinde CC olduğundan emin olduğum BCM' in numarası "13424260 GU". Bunun içerisinde hız sabitleme, AFL far, koltuk ısıtma, ESP gibi donanımlar var ve bu donanımlar Tech2 ile aktif edildiği zaman araç arızaya geçiyor (hız sabitleme hariç, çünkü onun kolunu da taktık) çünkü o donanımların kendileri ve tesisatları benim aracımda şimdilik yok :)

Yurt dışından bir arkadaş gene Essentia paket 2008 model D kasa' nın tesisatını paylaşmıştı (aracı makyajsız D kasa yani) bu kasada CC için gerekli tesisat olmadığından tesisatı kendisi çekmiş ve BCM' si CC desteklediği için aktif edebilmişti. Bizim makyajlı kasalarda ise tesisat var fakat BCM desteklemiyor. Bu yüzden majyaksız kasa sahipleri önce eksik tesisatı çekmeliler. Onların BCM' lerinde CC olup olmadığından maalesef emin değilim, benim aracım makyajlı kasa çünkü.

Lafı uzatmadan makyajlı kasa Essentia paket sahiplerinin araçlarına CC takması için gerekenleri yazacağım.

1-) CC' li kol alınıp takılacak.
2-) CC' li BCM alınıp takılacak ve Tech2' den programlaması yapılacak (hangi BCM' de CC var hangi BCM' de CC yok onu ileride paylaşacağım ama yukarıda da yazmıştım 13424260 GU' numaralı BCM' de CC var)
Not 1: Kendi aracınızın güvenlik kodunu bilmelisiniz.

Not 2: Çıkma BCM alacaksanız ki mecbur çıkma alacaksınız. Söküldüğü aracın güvenlik kodunun biliniyor olması yada resetlenmiş olması gerekmekte. Diğer türlü şifre çözen ekstra cihazlara ihtiyaç var.

Not 3: CC' li BCM araca programlandıktan sonra CC aktif edilebilir duruma gelecek. Hayırlı olsun.

Not 4: Makyajsız kasa Essentia paket Corsa D sahipleri bu işe girişmeden önce araçlarında ilgili tesisatın ve debriyaj switch' inin olup olmadığını kontrol etmeliler. Ben o kasalara aşina değilim.

Not 5: Makyajlı kasa Essentia paket Corsa D sahiplerinin araçlarında tesisat ve debriyaj switch' i mevcut, boşuna kontrol etmelerine gerek yok.

Yeni aldığım BCM:

60540474_2261699650561911_2341459055580545024_n.jpg

60922551_2262510597147483_8027990983775879168_n.jpg