corsa c triptonik hız ve km göstergesi sapıttı. Lütfen yardım

turbulance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hepinizin kandili mübarek olsun.

Opel corsa 2005 1.2 twinport essentia easytronik hız göstergesi salınıyor. Yani 0-220 arasında rasgele bölgelerde salınıp duruyor. Bu arada aracımın km göstergesi de km atıyor. Bu durum sürekli olmamakla birlikte birkaç günde bir oluyor ve genellikle motoru çalıştırdıktan 5 dakika kadar sonra başlıyor. Bazen biraz sonra düzeliyor bazen ben kontağı kapatana kadar yarım saat sürsem de düzelmiyor. Araç arıza lambası yakıyor ama bununla ilgili olmayabilir. Lambayı yakan arıza kam mili sensörü ile ilgili. Ustam geçici olarak göstergeyi değiştirmek çıkma gösterge arıyor. Ancak sorun şu ki çıkma göstergeyi taksak da birkaç gün bu göstergede sorun yaşamayıp yeni göstergeyi satın aldıktan sonra da sorun devam edebilir. Aracı durdurup kontağı kapatmazsam hala hız sallanmaya kmde atmaya devam ediyor. İstanbul avrupa yakası,acil yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Km sayacı doğru mu atıyor onu anlamadım. Doğru ise, kadran step motorları arızalı olabilir. Ayrıca araç şarj ve akü durumunu kontrol etmeniz gerekir. Bu işin en doğru çözümü kilometreci diye bilinen sanayiideki dükkanlardır. Servis, Usta ile deneme yanılma ile çözmeyin.

turbulance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
haklısınız bu deneme yanılma ile çözüm işi benimde içime sinmedi. km sayacın doğru çalışıyor şöyle tarif edeyim; hız göstergem doğru çalışırken km sayacım da doğru çalışıyor ancak hız göstergem yalpalamaya başlayınca araba duruyor bile olsa km sayacı ilerlemeye devam ediyor. dediğiniz voltaj olayına baktırıcam ve aracı yarın farklı bir yere göstereceğim. sık karşılaşılan bir arıza değil sanırım, inşallah çözüm bulunca forumda paylaşıcam. cevap için teşekkür ederim

turbulance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gösterge değişti arıza düzelmedi. röleler değişti arıza düzelmedi. kilometreciyi aradım lastikten hız bilgisini alan sensörlerdendir, gösterge yapmaz dedi ve sensör bizim işimiz değil dedi. kam mili sensörü değişti ama kam mili sensörü hala lamba yakıyor :mad: fikiri olan varsa dört gözle bekliyorum. sıfır araba al gibi bir önerisi olan varsa 40000i aşmayacak otomatik araba önerisi de yapabilir. saygılar

BassBoost

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçenlerde Astra g aracımda benzer bir durum başıma geldi,araç seyir halinde iken göstergeler dengesizleşti hatta bazen sanki kontağı kapatmışım gibi herşey sıfır konumuna geliyordu,benim araçta alternatör sorunundan dolayı böyle bir şey yaptı,voltaj düşmüştü ve akü şarj olmuyordu,voltajın düşmesi ile arabanın böylesine sapıtmasına çok şaşırmıştım,zaten Emre bey de voltaj ile ilgili öneride bulunmuş son olarak ona da bakmanızda yarar var sağlıklı bir şarj sistemi 13 ila 14.5 volt arası veriyor olması lazım diye biliyorum

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
akü voltajı düşüyor olabilir aracınızın. birde araç hızı sol ön tekerlekten okur ordaki sensör iyi ayarlanmamış yada çalışmıyor olabilir başka hiç bi şekilde yapmaması lazım bunu.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen ön sol poryadaki sensör arızalı

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Beceriksiler...

gösterge değişti arıza düzelmedi. röleler değişti arıza düzelmedi. kilometreciyi aradım lastikten hız bilgisini alan sensörlerdendir, gösterge yapmaz dedi ve sensör bizim işimiz değil dedi. kam mili sensörü değişti ama kam mili sensörü hala lamba yakıyor :mad: fikiri olan varsa dört gözle bekliyorum. sıfır araba al gibi bir önerisi olan varsa 40000i aşmayacak otomatik araba önerisi de yapabilir. saygılar

Bütün bu parçaları değiştirip sorunu çözemeyen ustaları ve servisleri lütfen burada duyuralım ve paylaşalım..
Bu tür acizler ve beceriksiler başkalarının da başını yakamasın..

turbulance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bütün bu parçaları değiştirip sorunu çözemeyen ustaları ve servisleri lütfen burada duyuralım ve paylaşalım..
Bu tür acizler ve beceriksiler başkalarının da başını yakamasın..

Haklısınız; zaten fikir almak için aradığım kilometreci de ustana söyle stepneyi değiştirsin dedi :rolleyes: Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İnanın lanet ettim artık bıktım uğraşmaktan. Başka bir ustaya gidip adamakıllı baktıracağım. İnşallah burada artık sorun değil sonuç bildiririm. Saygılar