Corsa C kalorifer sorunu

deliormanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzer bütün konulara baktım.
2004 model Corsa C Cosmo aracımda bugüne kadar ilk defa böyle bir şey oldu. Motor ısındığı halde kalorifer ılık üflediği için ve rampa aşağı inerken hararet çeyreğe kadar düştüğü için termostatı değiştirdik. Taba değişim sırasında yere akan 1 litreden fazla antifriz tatamlandı. Sorun çözülmüş gibi görünsede kalorifer kafasına göre ısıtıyor. Yüksek devirlerde biraz daha randımanlı.
1-Termostat değişti
2-Kalorifer peteği giriş ve çıkış borukarı sıcak(çıkış biraz daha az sıcak)
3-Üflemede bir sorun yok.
Bu durumda acaba petek mi tıkalıdır sizce. 5 sene boyunca orijinal soğutma suyu hiç değişmedi ve ekleme yapılmadı.
Son olarak da markalı radyatör temizleyiciler var satılan. Kullanan var mı acaba.Son çare onlardan birini deneyeceğim.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havayı peteğin üzerine yönlendiren klape tam çalışmıyor olabilir
motor ne kadar ısınırsa ısınsın hava petekten geçmediği için ılık gelir..

klapeyi açıp kapattığınız döndürme butonu veya kumanda spirali kontrol edilmeli..

deliormanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne yazık ki bendeki klima dijidal.Bütün ayarlar elektrikli.Manuel olsaydı çoktan çözülmüştü olay :-(

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne yazık ki bendeki klima dijidal.Bütün ayarlar elektrikli.Manuel olsaydı çoktan çözülmüştü olay :-(

dijital ile manuelin farkını bildiğinize göre sistem hakkında detaylı bilginiz olmalı..
dijital sistemde de aynı klape vardır ve susta ile değilde elektrikli motor ile hareket ettirilir..mekanizmada sorun varsa yine ılık hava verecektir doğal olarak..

5 yılda kalorifer peteğinin tıkanacağını zannetmem,devredeki su hiç değişmese bile bu kadar sürede aşırı tortu yapmaz..

deliormanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostatı değiştikten sonra eksilen antrifrizi ekleyip çalıştırdığımızda bir iki gün normal ısıtmıştı. Dereceyi azaltıp arttırdığımızda elektrikli motorun sesini duyabiliyorum.

Nikkfurie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Termostatı değiştikten sonra eksilen antrifrizi ekleyip çalıştırdığımızda bir iki gün normal ısıtmıştı. Dereceyi azaltıp arttırdığımızda elektrikli motorun sesini duyabiliyorum.

bahsettiğim klapenin tam açma kapama sorunu varsa klima devredeyken iyi soğutmada yapmaz,

yazın soğutmada şikayetiniz yoktu ise ya dediğiniz gibi petek tıkalı ki ben buna 5 yılda ihtimal vermiyorum veya petekte hava kalmıştır sabah marşa bastığınızda şırıltı şeklinde su sesi gelir göğüsten bu haldede..

deliormanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anlamadım gitti.Arıza tespit cihazı da göstermez sanırım.

deliormanlı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sorun çözüldü

Bugün internetten satın aldığım radyatör temizleyiciyi aracın soğutma suyuna ekledim. Yazdığı gibi 10 dakika değil yarım saatten fazla çalıştırdım ama hiç bir işe yaramadı. Sakın aldanıpta almayın.
Daha sonra gittim marketten lavabo açıcı aldım jel olanından (Mr Muscle) kalorifer peteğinin giriş ve çıkış hortumlarını ustayla beraber söktük ve çıkış tarafından ekstra bir hortum yardımıyla jelin üçte birini peteğin içine döktük. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra jel köpürmeye başladı. Biraz daha bekledik, ondan sonra bol suyla peteği devirdaim ettirdik. En son da hortumları yerine bağladıktan sonra su genleşme bidonuna devamlı su vererek bir daha bütün sistemi temizledik. Tahliye vanası açıktı bu arada. İnanılmaz derecede kahverengi su ile beraber tortu çıktı.

Sonuç: Aracın içinde sıcaktan durulmuyor. Fırın fırın :)