Corsa C -Gaza Basınca Araba Sallıyor-

antikcocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2006 diesel corsa c sahibiyim. arabam 113000 km'de. arabaya balans ayarı yaptırdım. ön arka tekerler yer değişti. yağını değiştirdim. 0-40 mobil1 yağ koydurttum. sorunum ise sanırım bundan sonra başladı. arabaya 4 ve 5. viteste tam gaz verdiğimde araba sanki tüm cantlar eğriymiş gibi sallama yapıyor. fakat aynı hızda ayağımı gazdan çekince sallama kesiliyor. bunu rampalarda daha belirgin şekilde yapıyor. sebebi ne olabilir? yağdan olma ihtimali nedir? biraz araştırdım. aks başları diyenler var. yardım edecek varmı? tamirciye götürüp kazıklanmak istemiyorum. en azından bilgi sahibi olarak gideyim

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arızayi başka yerde arama sorunun volant da

antikcocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu arada araba çalışırken normal dizel sesinni yanında ıslık çalarmış gibi birşeylerin bir yere sürtme seside geliyor. boşta yavaş yavaş gaz verince yine devam ediyor ve araba durduğu yerde bile sağa sola sallanmaya başlıyor.

sorunun aks kafalarında olduğunu yazan var. turbonun içindeki milden olduğunu yazan var. mazot pompa beyni diyen var. siz volant demişsiniz. bu iş gerçekten zormuş. keşke bulaşmasaydım opele. arabayı 3 ay önce 107binde aldım. heryerinden bişiyler olmaya başladı.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi daha netleşiyor ben gaza basarken yolda anladım rolantide kesiyor diye..
Eğer rolantidede salllantı varsa gaza basnınca artıyorsa burda ateşleme sorun enjektör devir sensoru vs. dir arıza kodu varmı? rolantide durduğu yerde sallantının akslarla ilgisi olmaz

antikcocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şimdi daha netleşiyor ben gaza basarken yolda anladım rolantide kesiyor diye..
Eğer rolantidede salllantı varsa gaza basnınca artıyorsa burda ateşleme sorun enjektör devir sensoru vs. dir arıza kodu varmı? rolantide durduğu yerde sallantının akslarla ilgisi olmaz

kardeş rolantide sallanti yok. boştayken gaza basınca arabanın motoru bağırdıkça arabayı sağa sola sallayor. yani motorda dönen aksamların birinde yalpalama var gibi. o yalpalamada arabayı sallıyor. bu dediğim gibi 4. ve 5. viteste gaza yüklenince giderken daha belirgin yapıyor sanki balans bozukmuş gibi. ama gazı kesince sallanma duruyor. balanstan olsa gazı kesince yapmaması lazım. tam olarak bu sallanmaya sebep olan şey nedir gerçekten çok merak ediyorum. arabanın tepesine çıkasım gelmiyor artık. birazx fikir sahibi olsam götürücem bi ustaya ama daha ilk arabam. kazık yiyebilirim diye korkuyorum. çünkü duyuyoruz bu işten anlamadığını çakarlarsa bir sürü şey değiştirip masraf büyütüyorlarmış.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şaşırdım vallaha..
rolantide yok ses var( metal sürtmesi gibi) gaza basınca sallantı????
motor kulakları diyorsunuz galiba ondan ???ama ses? sanmam aklıma??
sen aracı bir ustaya göster kompresörü ölçsünler bir

954fireblade

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aksların...
araban rot balans a girince normal yerine geldi ve eski kasıntılı halinde yer yaptığı boşluk belirgin hale geldi...
bende helezondan sonra yaşadım aynı şeyi..araba kendi başını yiyordu yüke binince..3 lü bilya lalenin içinde boşluk olduğu için vibrasyon yaptırır hatta kafayı sağa sola bile sallar..bana 2 aks cık giriverdi :)
ama şimdi fabrika çıkış gibi araba

antikcocuk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aksların...
araban rot balans a girince normal yerine geldi ve eski kasıntılı halinde yer yaptığı boşluk belirgin hale geldi...
bende helezondan sonra yaşadım aynı şeyi..araba kendi başını yiyordu yüke binince..3 lü bilya lalenin içinde boşluk olduğu için vibrasyon yaptırır hatta kafayı sağa sola bile sallar..bana 2 aks cık giriverdi :)
ama şimdi fabrika çıkış gibi araba

kardeş bu 2 aks ne kadara mal oldu sana? seninde özellikle rampada gaza basınca yalpalama oluyormuydu?

serdaraslan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyorum.lütfen nasıl çözdünüz bahsedermisiniz.