corsa c 1 depo 450 km

erkany

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,

Bu ay başında 2005 model opel corsa 1.3 enjoy aldım. arkadaşlarım tarafından da kullanılan bir araçtı ve bir depo benzin ile 600-800 km arası şehir içinde yol yapabileceğimi söylüyorlardı. Ancak daha ilk depoda 450 km yol yapınca şaşırdım kaldım. dedim bakımlarını felan yaptırayım belki ondan sebeptir. tüm bakımları yapıldı, motor yağı, filitreler herşey değişti. dün tekrar depoyu fulledim. ancak daha 40 km olmadan full depodan bir çeyrek düştü bile !!! aklım çok karıştı. bunun sebebi nedir ? ne yapmam gerekiyor... aracı 3 ayrı servise gösterdim motorunda çok şükür hiç bir problem olmadığını söylüyorlar... ama böyle giderse km başı 0,30 - 0,35 TL felan yakıyor. dizel bir araç için fazla bir rakam kanımca. (140 TL'ye fullendi). depomu delik acaba yoksa başka bişeymi vardır ? sizin düşünceniz nedir ? ne olabilir ?

ömerfaruk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Büyük ihtimal yüksek basınç pompasından mazot kaçırıyordur oringleri değiştirince problem düzelir.

erkany

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı almadan önce ve bakım sırasında aracı lifte kaldırdılar ve aracın altının tertemiz olduğunu söylediler. böyle bir mazot kaçırması durumunda aracın durduğu yerde mazot olurmu ? yere mazot dökülürmü ?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın dışa kaçırması değil arkadaşın bahsettiği...
Eğer motorun bakımı dediğin gibi yapıldı filitreler değişti ise motorda sağlıklı ise o zaman yakıt sistemi kaçırıyordur yani basınc veya yakıt geri dönüşüm tıkalıdır artı agr...
birde enjektör damlatması da sebep olabilir son ihtimal olarakda motor ısı müşürü

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 deponun rahat 700 ü görmesi gerek. Normal kullanımda şehir içi 250 den fazla yakmaz normal bi 1.3 Corsa.
Deposu 45 litredir ve 45*3.8= 171

170-175 liralık mazot alır 1 depoya.
100 km de 5.5-6 litre civarı yakar karışık kullanımda..

45/6=7.5

7.5*100=750 km eder..

Sonuc olarak 175/750=0.23 tl yakar km de.

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
debimetre filan arızalıdır.zengin karışm yapıyordur.ben yarım depoyla 350 -400 km yapıyorum

erkany

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bize yine servis yolları göründü desenize : )) hadi hayırlısı bakalım. : ) Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim arkadaşlar. aracı bide yetkili servise gösterip almıştım. aldığımdan beri sürekli bir problem çıkıyor. : ) Allah beterinden korusun.

Hepinizden Allah razı olsun : )

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın dışa kaçırması değil arkadaşın bahsettiği...
Eğer motorun bakımı dediğin gibi yapıldı filitreler değişti ise motorda sağlıklı ise o zaman yakıt sistemi kaçırıyordur yani basınc veya yakıt geri dönüşüm tıkalıdır artı agr...
birde enjektör damlatması da sebep olabilir son ihtimal olarakda motor ısı müşürü

selim abi agr nedir egr mi? yanlışmı yazdınız merak ettim:confused:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nejat kardeşim kusura bakma ben hala almancadayım evet EGR demek :)
orda Agr deniyor abgasrückführung
mesela geçen konu aks idi bizde achs denince komple ön kavram akla gelir halbuki burda aks denen bizde antrieb dir... yavaş yavaş öğreniyorum :)

Son düzenleme:

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
siz türkler nasıl diyorsunuz egr :)