CORSA 1.0 HB ECO 2002 Sabah soğukta marj/çalıştırma sorunu

kurtulus28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ARAÇ BİLGİLERİM :
CORSA 1.0 HB AC ECO 2002 MODEL
Motor No : Z10XE 19X59306
Genel de sabahları özellikle soğuk havalarda ilk çalıştırma denemelerinde marj bastığımda almıyor. F arızası oluşuyor, Özellikle soğuk havalarda aracı ilk çalıştırdığımda bunu çok sık yapıyor. Motor ısındığında ve motoru durduğumda çalıştırmada sorun yaşamıyorum.Motor soğuk iken 15-20 dk aracı sürekli marj bas/bırak şekilinde bir çalıştırma sürecim oluyor, hep acaba çalıştırabilecekmiyim korkusu yaşıyorum…
Yetkili servise götürdüm. Servisin tespiti motor beyni, ateşleme bobininde bir anlık elektrik kesintisi yapıyor , elektrik göndermiyor…elektrik voltaj değerleri normal, servis böyle çalışmasını istemiyorsan motor beyninin komple değişmesi gerekiyor , motor beyni sensörleri aktive ediyor fakat marj bastığında bir anlık elektrik kesintisi yapıyor diyor.
Yaklaşık 2.500 TL maliyeti söz konusu olduğunu söyledi… Açıkca kara kara düşünüyorum. Aracımı bu krizde otoparkta park edip ekonomik belirsizliğin geçmesini herhalde bekleyeceğim.
Motor beyni denilen cihazın kontrolü ve tamiri yapılamaz mı ? Belki içinde bir kondansatör ve/veya kablo hatası söz konusu olamaz mı ?
Daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan arkadaşımız acaba oldu mu ?
Not : Bir yorum da debriya bitme noktasında olabilir denildi, (Aracım 170.000'de hiç debriyaj /baskı/balata değiştirdiğimi hatırlamıyorum)
olduğundan dolayı şansuman hazır olmuyor,dolayışsı ile şanzumandaki elektronik beyin motor beynine onay vermediğinden motor ilk start yada ateşleme yapamıyor.
Acil yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkürler
Ali

tughan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzeri benim basıma gelmişti 1.4 corsa ile bazı sabahlar hemen calısıyordu bazen 5-6 kere marş yapınca calışıyordu.Genellikle yolda giderken elektiriği tamamen kesiyordu ve araç stop ediyordu beyin arızası olduğunu söylediler elektiriği anlık geçirmiyormuş.Ben beyini tamir ettirdim 5-6 aydır bi problem yok periodik bakımla beraber 500 liraya halletmiştim inş yardımcı olmusumdur geçmiş olsun:)

kurtulus28

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tughan bey , yanıtınız için teşekkür ederim.
Benim araç hareket halinde ve çalıştıktan sonra stop v.b hiç bir sorun yaşamıyoırum.
Sadece ilk çalıştırmada sorun oluşuyor , hareret veya araba ısınmış ise çalıştırmada ilk marj basışımda hemen çalışıyor.

Beyin arızasının giderilmesini nerede ve hangi kanallla tamir yoluna gittiniz..
Saygılar