Çok soğuk havalarda camlar.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Beyler aklıma gelen bir soruyu sizlere danışmak istiyorum. Çok soğuk havalarda bazen gözüme çarpıyor, misal geceden beri yanyana park halinde duran araçlardan bazısının camları buzlu gibi bazılarının değil. Bunun sebebi nedir acaba?

Ben lisedeki fizik derslerimi neremle dinlediysem aracın yalıtım kalitesi neticesinde içerideki havanın ısı ve nem oranının camın iç yüzeyine etkisi sonucu dışarıdaki soğuk havanın camın dış yüzeyindeki yoğuşma katsayısı falan gibi bir teorem geliştirdim ama bir arkadaşım hade ordan dedi bana. Fikirlerinizi bekliyorum. (:)

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: Çok soğuk havalarda camlar.

Doğan gündüz ısınan araç içi gece geç soğursa çamlar dışarıdan nem yapar yani aracın içindeki havanın dışarıya çıkmaması lazım buda iyi yalıtım ve hava geçirmezlikle olur yani bizim araçlar iyi yalıtılmış :)

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
Doğan gündüz ısınan araç içi gece geç soğursa çamlar dışarıdan nem yapar yani aracın içindeki havanın dışarıya çıkmaması lazım buda iyi yalıtım ve hava geçirmezlikle olur yani bizim araçlar iyi yalıtılmış :)

Gerçekten de; kış aylarında sabahları içi "en ılık" kalan aracım Astra  8)

onur1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Birde soğuk havalarda 3-5 satte motor soğuyup tekrar binince ısıtıcı ılık yada sıcak üflüyor ya bunu çok seviyorum.eski opelimde öyleydi.

goztepeli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim başıma soyle bişey geldi arabayı parkettim on cama vermiştim havayı neyse kapattım, sabah geldiğimde
Ise camın tam ortasi göğüse yakın buz tutmuş görünce yuh demiştim içeriden ilk defa böyle birşeyle karsilasmistim soğuk ama neden
Böyle oldu anlamadım corolla hiç yapmadı

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gozgozlu35 link' Alıntı:
Benim başıma soyle bişey geldi arabayı parkettim on cama vermiştim havayı neyse kapattım, sabah geldiğimde
Ise camın tam ortasi göğüse yakın buz tutmuş görünce yuh demiştim içeriden ilk defa böyle birşeyle karsilasmistim soğuk ama neden
Böyle oldu anlamadım corolla hiç yapmadı

Kabin uzun süre dışarıya göre sıcak kalmış ve hava yönlendirilen noktada bu yüzden yoğunlaşmaya bağlı buzlanma olmuş, eğer motoru kapadıktan sonra kabin hemen soğusaydı buzlanma olmazdı.  ;)

mahmutabbas

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Nemli yada islak paspaslar ayni soruna neden oluyor.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

O zaman arabayı parketmeye yakın camları açıp 1-2 dk bekleyip yani içerideki sıcaklığı dışarıya eşitlersek ve aracı öyle park edersek camlar sabah buzlanmaz.

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracımın önü açık olursa buzlanma oluyor fakat önünde bina varsa buzlanma olmuyor çözüm bu kadar basit:)

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

camın önüne, sileceklerin altına sıkıştırmak kaydıyla  karton ya da gazete koyarsanız kesinlikle buzlanmaz -38'de bile...