çıldırıcam artık yardım

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakma ciddi boyutlardaysa bi kontrol ettir

tarıkyılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya bilgisizliğimi mazur görün birşey sorucam...bu yağ yakma olayı bende de var...bi zararı var mı? bir de yağ ne kadar koyuluyor bir sınırı var mı?

araba düz bir zemindeyken yağ çubuğunu çek sil ve yeniden yerine oturt,tekrar çek bak çubuğun ucunda iki çizgi vardır alt çizgiye gelmişse 1 lt falan koy. yağ kartere inene kadar biraz bekle ve sildiğin yağ çubuğunu tekrar sok bak, üst çizgiyi geçirme.

tarıkyılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir keresinde biz yanlışlıkla motora 1 lt falan 10/40 yağ ekledik 5/30 yerine ve motor yağ aşırı eksiltti servise gittik ve farklı yağ koyarsanız eksiltir dedi.son servisten sonra fazla km yapmadım ama ben de merak ediyorum şimdi eksiltme olacak mı diye ?

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
araba düz bir zemindeyken yağ çubuğunu çek sil ve yeniden yerine oturt,tekrar çek bak çubuğun ucunda iki çizgi vardır alt çizgiye gelmişse 1 lt falan koy. yağ kartere inene kadar biraz bekle ve sildiğin yağ çubuğunu tekrar sok bak, üst çizgiyi geçirme.

teşekkürler :) bunu yapıyordum zaten ama işte o aralıklarda ne kadar konuyor bilmiyordum tekrar saol :good:

KaptaN55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.google-tc.com
bir keresinde biz yanlışlıkla motora 1 lt falan 10/40 yağ ekledik 5/30 yerine ve motor yağ aşırı eksiltti servise gittik ve farklı yağ koyarsanız eksiltir dedi.son servisten sonra fazla km yapmadım ama ben de merak ediyorum şimdi eksiltme olacak mı diye ?

yanlış hatırlamıosam bize benzinlikte koydukları en son yağda 10/40 dı :confused:

selmete

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya bilgisizliğimi mazur görün birşey sorucam...bu yağ yakma olayı bende de var...bi zararı var mı? bir de yağ ne kadar koyuluyor bir sınırı var mı?
10.000 km de 500-600 gr eksiltmesi normal diyolar ben sorunumu castrol ile yağımı değiştirerek çözdüm çok sıklıkla olmasada motor kapağındaki keçe yıpranıncada bu sorunu yapıyormuş

Enolaguy

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bazı yanlışları düzeltmekte fayda var.
Opel motorları yağ eksiltir diye birşey yoktur. Mobil yağ kullanıldığında yağ eksilir diye birşey de yoktur 10 40 ise zaten opele en uygun yağ olarak bilinir. ve sorun çıkarmaz. 10.000 km de hiç yağ eksiltmeyen bir otomobil olduğunu da sanmıyorum. en azından 250 gram eksiltir. Opelin genelde süpap keçelerinden yağ sızar ve öyle yağ yakar. çünkü opel termostatı türkiyeye 82 derece olacağı yerde 92 olarak ithal edilmektedir bu ise motorun ısınmasına yağın incelmesine ve bir miktarda yanmasına neden olur. normal şartlarda hatalı bir duruma maruz kalmamış bakımlı bir opel ise motoru 500.000 km yapar.

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araci park ettikten en az 4-5 saat sonra ilk calistirmada mavi duman atiyor ve arkasindan kesiliyorsa, ventil kecesinden kaynaklaniyor. ayni sorunu kendim yasiyorum. ecotek motorlarin, yag eksilttigi dogrudur. yabanci forumlarda da bu konu tartisildi, hatta bir opel servisi 1000 km de 0.75 lt yag eksilten aracin cok fazla endiselenicek bisey olmadigini söglemis. bu miktarin opelin kabul ettigi sinirlar icinde oldugunuda eklemis.

resimde ise sorun yaratan parca. ventiller ssökülüp bu parcalarin degismesi gerekiyor.

zwei_dichtungen.jpg

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka plan senin avucunsa :D parçalar baya küçükmüş :D
nerde oluyo bu? nasıl söküyoruz?

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arka plan senin avucunsa :D parçalar baya küçükmüş :D
nerde oluyo bu? nasıl söküyoruz?

yok benim avucum degil :) . internettte buldum resmi.

parcani sökmeen icin silindir kapagini cikarman lazim, kapak üzerindeki ventilleride sökmelisin. ventileeri cikarinca zateen bu parcalar bosta kaliyor. bu kecelerin görevi , ventilin yanma odasina giris cikisinda üzerinde bulunan yagi süzmek. deforme olan keecee ise yagi ssüzemeyip. ventillerin üzerinden yanma oodasina aliyor yagi. bu sebeplede yag eksiltiyor.