çift kapi kilitlemeyle otomatik cam kapatma

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
UMARIM ANLARSIN
attachment.php

arkadaşlar röle doğru mu acaba?
videodaki röle 6 bacaklı ama ben 5 bacaklı olandan almışım???
hangisi doğru yada bendeki 5 bacaklı işimi görecek mi???
aşağıdaki gibi parçalar...

Ekli dosyalar

• dscf2448j.jpg
    dscf2448j.jpg
    76.4 KB · Görüntüleme: 167
S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
devre kontroluu
1. kapıdaki cam kapatma anahtarından gelen kırmızı mavi kabloyu kontak kapalıken şaseye bağladığınızda camlar kapanıyormu.
2. çift kilitlemeden gelen kahmemavi ve kahvekırmızı 12 votluk lamba bağlayın. çift kilitlemeden lamba yanıp sönüyormu.
bu iki işlem doğru kablolu bulduğun anlamına geliyor.
3. anahtardan gelen kırmızımavi ve şaseyi devreye bağla kondansatörün ayaklarını kısa devre et camlar kapanıyormu. bu denemleri kontak kapalıken yapın.
4. çift kilitlemeden gelen kahvemavi ve kahvekırmızı rölenin beslemesi bobn ayaklarına bağla çift kilitlemede tık tık diye kontak çekiyormu.
bu kontroller sonucu nerde hata yaptıgını anlarsın
1 denendi ok.
2 denendi ok
3 anlaşılmadı şuanda :)
4 denendi ok

zaten çok az kalkıp duruyor. devrede neden iki tane şase var onu anlamadım birde, elektirikçi de anlamadı...

usuruh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sertancay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
adaş rölenin resminde bir adet şase yazmışsın diğerine eksi...
o eksiyi acaba şase diyemi bağladınız ondan yapmış olabilir o eksi ucu motor besleme ucuna bağlayacaksın şaseye değil birde ufuğun dediği olaya bak normalde açık kontağa bağlanman gerekiyor sen normalde kapalı kontağa bağlarsan olmaz elektrik geldiğinde konatak açılır ve akım geçmez

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
ikinci diyotu goremedim ama + orda olması gerekiyor. kondansatörle diyopt bagladığın rölein bacağı kontak cekince yani elektirik gelince sase ile kısa devre oluyor değilmi normalde açık kontak olan bacaksa sorun yok. tersse diğer bacakla yer değiştir.
röle çift kilitlemeye basınca çıt diye devreye giriyor ve 1 sn sonra tekrar çık diye devreden çıkıyor, olması gereken bu sanırım, 2 gün önce denerken nasıl bağladıysam çift kilitlemeye basınca devreden çıkıyordu ilk bağladığımda devreye giriyordu direk. o yanlış sanırım,,, ya deliricem artık biri allah rızası için yapıversin şunu ödemeli gönderiversin bana kargoyla ya. malzeme parasınıda göndericem ben. dün tam 2 saat uğraştık sanayide usta ile, usta da allah razı olsun çok iyi adam, sıkılmadan uğraştı, o da benim gibi biraz takıntılı kafaya taktı mı olacak illa ki...

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
adaş rölenin resminde bir adet şase yazmışsın diğerine eksi...
o eksiyi acaba şase diyemi bağladınız ondan yapmış olabilir o eksi ucu motor besleme ucuna bağlayacaksın şaseye değil birde ufuğun dediği olaya bak normalde açık kontağa bağlanman gerekiyor sen normalde kapalı kontağa bağlarsan olmaz elektrik geldiğinde konatak açılır ve akım geçmez
yok o eksi dediğimi kablolardan eksi ile bağladık, şase dediğimi de arabanın kaportasında bir yerden şaseledik, ama normalde açık bacağı sanırım yanlış lehimledik ama çizimdeki ile aynı yaptık herşeyi. iki bacak olan tarafta ikisinde de on yazıyor üç bacak olan tarafta komple hepsinde "com" yazıyor.. denemeden çizime göre lehimledik biz...

S

Sertan_c

Bilgi Girilmemiş
ufuk hocam video anlatımı için yaptığınız devre duruyor mu? o elinizde fazla sanırım. ben onu ücreti mukabilinde alabilir miyim sizden? olmuyor ve takıldı kafama çok kötü.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Editt...

Son düzenleme: