chip tuning...

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
gecen hafta tuning edilmis eprom mu internet üzerinden ismarlamistim, hafta sonu montesini yaptim, yapilisini sizlerle paylasmak istedim.

resimde görüldügü gibi BRDS kodlu beyine chip taktim,

kapagi aciyoruz. beyaz kapaghin altinda kalan epromu degistirmemiz gekiyor, kapagi sag ve soolundaki mandallara basarak cikariyoz.

83011968qo3.jpg

epromum cikmis hali.

66186574dn0.jpg

eproma ulasmak icin üzerinde WHITE yazan blok ile beyaz kapagi ayirmamiz gerekiyor. ayni fotograf icinde , tuning edilmis eprom ve adaptörünü görüyoruz.

28812261no1.jpg

blok ile beyaz kapagi ayirdiktan sonra.

25458736bq8.jpg

38196232mn1.jpg

epromun bagli oldugu blogun yan kisimlarindan, ince torna vida ile epromun bacaklarini tutan celtikleri iceri dogru bastiriyoruz, böglece eprom serbes yaliyor.

24073703vn2.jpg

bloktan epromu ayiriyoruz.

19859913pk6.jpg

bloktan cikan epromun bacaklarina legimlenmis olan ve yeni epromu monte ederken kullanicagimiz blok bacaklarini orjinal epromdan legim yardimi ile ayiriyoruz.

10809245cq8.jpg

orjinal eprom üzerinden söktügümüz blok bacaklarini , tuning yapilmis eprom ile gelen adamtörün bacaklarina legimliyoruz, bu adaptör sayesinde bir daha eprom degistirmek istersek (örnek: orjinale dönmek icin) sadece tak cikar yapmamiz yeretli olucak.

10af9.jpg

blok bacaklarini adamtörün bacaklarina legimlediktan sonra üzerinde WHITE yazan blogun icine oturtup, icinde tuning edeilmis dosyayi barindiran yeni epromumuzu adaptörün üzerine yerlestiriyoruz. bu islemle orjinal eprom ile tuning epromumuz yer degistirmis oldu.

11qt6.jpg

tüm islemlerden sonra , yeni epromumuzu blok ile birlikte yerine oturtuyoruz. ilk basta söktügümüz beyaz kapagi takmiyoruz, cünkü araya eprom adaptörü girdigi icin blogun boyutu genisledi. beyaz kapak artik yerine oturmiycaktir.

12sg6.jpg

en son resimde de bu islemleri yaptigim yer. ( yapim asamasinda olmazsa olmazlardan biri olan portak mandalina ve diger meyveleri mutlaka bulundurmaliyiz. )

13us8.jpg

birde bir sonraki konum ile ilgili bi ipucu veriyim.

14ng1.jpg

kolay gelsin...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ellerıne sağlık. bayabı gırmıssın mod ısıne hadı hayırlısı

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
iyi de, eprom lehime karşı duyarlıdır benim bildiğim, o lehimi yaparken yazılımın uçma ihtimali yok mu??? Genelde flash bellek tarzı çipler lehim yapılacağı zaman sıcvak hava tabancası kullanılır çünkü

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi de, eprom lehime karşı duyarlıdır benim bildiğim, o lehimi yaparken yazılımın uçma ihtimali yok mu??? Genelde flash bellek tarzı çipler lehim yapılacağı zaman sıcvak hava tabancası kullanılır çünkü

duyarlimi degilmi bilmiyorum ama aarabbaya taktim ve calisti, yani epromdaki veriye bi zarar vermis.

tansugurler

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.egeopel.com
gecen hafta tuning edilmis eprom mu internet üzerinden ismarlamistim, hafta sonu montesini yaptim, yapilisini sizlerle paylasmak istedim.

resimde görüldügü gibi BRDS kodlu beyine chip taktim,

kapagi aciyoruz. beyaz kapaghin altinda kalan epromu degistirmemiz gekiyor, kapagi sag ve soolundaki mandallara basarak cikariyoz.

83011968qo3.jpg

epromum cikmis hali.

66186574dn0.jpg

eproma ulasmak icin üzerinde WHITE yazan blok ile beyaz kapagi ayirmamiz gerekiyor. ayni fotograf icinde , tuning edilmis eprom ve adaptörünü görüyoruz.

28812261no1.jpg

blok ile beyaz kapagi ayirdiktan sonra.

25458736bq8.jpg

38196232mn1.jpg

epromun bagli oldugu blogun yan kisimlarindan, ince torna vida ile epromun bacaklarini tutan celtikleri iceri dogru bastiriyoruz, böglece eprom serbes yaliyor.

24073703vn2.jpg

bloktan epromu ayiriyoruz.

19859913pk6.jpg

bloktan cikan epromun bacaklarina legimlenmis olan ve yeni epromu monte ederken kullanicagimiz blok bacaklarini orjinal epromdan legim yardimi ile ayiriyoruz.

10809245cq8.jpg

orjinal eprom üzerinden söktügümüz blok bacaklarini , tuning yapilmis eprom ile gelen adamtörün bacaklarina legimliyoruz, bu adaptör sayesinde bir daha eprom degistirmek istersek (örnek: orjinale dönmek icin) sadece tak cikar yapmamiz yeretli olucak.

10af9.jpg

blok bacaklarini adamtörün bacaklarina legimlediktan sonra üzerinde WHITE yazan blogun icine oturtup, icinde tuning edeilmis dosyayi barindiran yeni epromumuzu adaptörün üzerine yerlestiriyoruz. bu islemle orjinal eprom ile tuning epromumuz yer degistirmis oldu.

11qt6.jpg

tüm islemlerden sonra , yeni epromumuzu blok ile birlikte yerine oturtuyoruz. ilk basta söktügümüz beyaz kapagi takmiyoruz, cünkü araya eprom adaptörü girdigi icin blogun boyutu genisledi. beyaz kapak artik yerine oturmiycaktir.

12sg6.jpg

en son resimde de bu islemleri yaptigim yer. ( yapim asamasinda olmazsa olmazlardan biri olan portak mandalina ve diger meyveleri mutlaka bulundurmaliyiz. )

13us8.jpg

birde bir sonraki konum ile ilgili bi ipucu veriyim.

14ng1.jpg

kolay gelsin...
iyi güzel de manifoltun üstündeki kutu nedir anlamadım

psicomega

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
immoyu iptal etmeden o araçta nasıl taktınız merak ediyorum. o araca uygun imoo kodlu chip daha üretilmedi

astra_metin

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Zaten lehimi eski epproma uygulamis yeniye lehim yapmamais bence eskiye donmek istediginde epprom ucmus olucaktir. Tum eppromlar lehim yapilirken sicak hava tabancasi kullanilmali. Yada en azindan bir baska metal ile isi dagatilmali:cool:

semihx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi güzel de manifoltun üstündeki kutu nedir anlamadım

cakma emme manifoltu, ufak tefek isleri kaldi. önümüzdeki günlerde onunda tam montesini yapicam isallah.

immoyu iptal etmeden o araçta nasıl taktınız merak ediyorum. o araca uygun imoo kodlu chip daha üretilmedi

üretildimi üretledimi bilmiyorum, tek bildigim sey taktim ve calisti. hatta aracta imo varmi bilmiyorum.

Zaten lehimi eski epproma uygulamis yeniye lehim yapmamais bence eskiye donmek istediginde epprom ucmus olucaktir. Tum eppromlar lehim yapilirken sicak hava tabancasi kullanilmali. Yada en azindan bir baska metal ile isi dagatilmali:cool:

gecen hafta tüv aldim arabaya, tüv e girerken, atik gaz emilsiyon degerleri chip li hali ile yüksek cikacagi icin orjinal chip i tekrar taktim. orjinal epromunda da sorun yok yani. gayat normal calisiyor. isten gücten zaman bulamadigim icin henüz tuning edilmis epromu geri takamadim, yani 5-6 gündür orjinali kullaniyorum, kismetse yarin tekrar chipi takicam.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eprom direk havya ile lehimlenebilir elbet ama bu esnada derece-süre ve çapraz lehim kuralı en sağlıklısı.Burada önereceğim tek nokta Elektrostatik önlem almak.Amatör ve mesleği elektronik olmayan birisi için oldukça başarılı.