Chip Tuning Yasal Durumlar

flyer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, bu chip tuning işine ben de merak sardım. Yaptırsam mı araç orjinal mi kalsa falan diye düşünüyorum ama hiçbir yerde hiç kimse bu işin yasallığı ile ilgili bir şeyden bahsetmemiş. Aracın kafa kağıdında, ağırlığı, rengi, motor hacmi, yakıt şekli ve motor gücü ayrı ayrı bir şekilde belirtilmiş durumda. Yani arabana tüp taktırınca ben yaptım oldu demek yetmiyor, ruhsata işletmek gerekiyor. Renk işi de keza öyle. Rengi kafana göre değiştiremiyorsun yine. Ee bunlar için durum böyleyken aracın gücü için durum niye farklı olsun?

Extra parçayla ve direk yazılımın değiştirilmesiyle olsun sonuçta 10-15bg bile arttırmış olsan, aracın gücü resmi belge olan ruhsattakinden farklı. Tamam polis çevirdi nereden anlayacak, hele hele de sadece yazılım değiştirilmişse? Hadi çok kıllandırdın polisi. Ne yapıcak? Aracı çektirip, dyno'ya sokup gücünü ölçüp, sen bunla oynamışsın diye ceza mı kesicek sanki? Hiç sanmıyorum. Yani pratikte yakalanması, ceza kesilmesi imkansız gibi ama yine de yasallığı nedir bu işin? Her şeyi tamamen legal yapmak istiyosak, araca chip tuning yaptıktan sonra ruhsata mı işletmek lazım yeni gücünü :) Bundan sonra insanlar ruhsat göstersin dyno'daki güç grafikleri yerine :):):)

REİS38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Chip Tuning Yasal Durumlar

İlginç bir düşünce ama emin olki ruhsata iletmeye kalkarsan tc de ilk olursun ama baya bir sıkıntı cekip arabayı bile yakma ihtimalinde yokdeğil yani burası Türkiye ve prosedür doğru olandan yana asla değil

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
Ynt: Chip Tuning Yasal Durumlar

evet çok ilginç bi bakış tarzı..
ama cevabı basit?

- türkiyede renk göze batıyor, ruhsata bakınca kontrol edilebiliyor...
- tüp göze batıyor fark ediliyor, ruhsata bakınca kontrol edilebiliyor..
- ama adam açıp beygire bakamaz ki, ruhsata bakınca ne ile kontrol edecek?

arabayı teste tabi tutması lazım, onuda yapsa kesin sonuç alamaz,
ve alacağı sonuca itiraz etmek çok kolay olur...

:)))