Chevy Cruze (ABD) kullanım kılavuzundaki ilginçlikler

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merak ettiğim bazı hususlar için kardeş aracımız olan Chevy Cruze'un kullanım kılavuzunu arıyordum. Maalesef bizdeki versiyonların aynısı ya da benzerine ait kılavuzlar Chevy ülke sitelerinde yoktu. Sadece Amerikan versiyonlarını bulabildim:

http://www.chevrolet.com/assets/pdf/owners/manuals/2011/2k11cruze.pdf
http://www.chevrolet.com/assets/pdf/owners/manuals/2012/2k12cruze.pdf

(Bahsedilen 1.4L L4 motor bizdeki 140 beygirlik A14NET motordur. 1.8L L4 ise A18XER kodlu motor olup özünde bizdeki 115 beygirlik 1.6L motorun aynısı olup biraz büyümüş halidir.)

Kılavuzların bizdekilere göre oldukça kapsamlı olması dikkatimi çekti. Bunun yanında bazı ilginçlikler var. Dikkatimi çeken bazıları şunlar:

-2011-2012 versiyonları arasında ufak farklar var ama temel olarak her 12000km'de lastik rotasyonu yap, gerekirse yağı ve yağ filtresini değiştir, her 40.000'de yağı değiştir. diyor.
-Hava filtresi değişimi 72-80.000 km'de  ya da iki senede bir yapılıyor. (?)
-Aynı 6T40 otomatik şanzımanı ve aynı Dexron IV şanzıman sıvısını kullanmamıza rağmen bizde ömür boyu değişime gerek yok derken ABD versiyonu Cruze'da 80000 km'de bir değişim öngörülüyor.
-Bujiler 156-160.000km'de değişiyor.
-Triger kayışı 156-160000km'de yada 10 yılda bir değişiyor.
-Hava kalite sensörü bulunan araçların config menusunde sensörün hassasiyet ayarı mevcut. Opel bu sensörü 2011'den itibaren kaldırdığını söylüyordu. Halbuki 2010 model aracımda böyle bir ayar yok. Acaba bu sensör baştan beri mi yoktu? (Opel'in yapmayacağı iş değil.  USB soketi, torpido arkasındaki kapak, karartılmış stop olması egreken araçta normal stop olması gibi olaylar malum)

Tuhafıma giden özünde aynı olan motor için alakasız bakım aralıkları olması. Avrupa Birliği sınırları içinde 30.000 km'de değişen yağın ve hava filtresinin sınırın hemen ötesinde ve Türkiye'de 15.0000 km'de değişmesi, Amerika da ise yağın 40.000 km'de hava filtresinin ise taa 80.000km'de değişmesi. Tamam,şartlar (trafik, yakıt, hava vb) farklı olabilir ama 15.000 nerede 80.000 nerede? Bunun teknik açıklamasının olduğunu pek sanmıyorum. GM ülke mevzuatının ve piyasa/rekabet şartlarının elverdiği ölçüde müşteriyi olabildiğince sık şekilde öpmeyi kafaya koymuş olmalı.

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Chevy Cruze (ABD) kullanım kılavuzundaki ilginçlikler

çok ilginç bir araştırma olmuş öncelikle tebrik ederim ben avrupadaki 30.000 binde bir olan bakım aralıklarına şaşırırken 40.000 - 80.000 leri ağzım açık kaldı bununla ilgili daha fazla bilgisi olan arkadaşlar varmı acaba.

Sting

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

burası türkiye heerşeye takılmamak gerek araban mı var yolunacak kaz gibi görüyorlar maalasef böyle walll

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Türkiyede 1.8 değilde 1.4T 140HP motorlu Cruze getirmeleri lazım hatta dizel isteyenler için 1.3 95HP eklenebilir satışları daha da artar kesinlikle tasarımı hoşuma gidiyor Cruze'un  ;)

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

arkadaşlar malesef motorlarıda aynı :D (2011) Eski bir cruz kullanıcısıyım.Klavuzda yazılan o mallıkları biliyorum :) Ama Cruzun kaputunu açtığınızda ecotech motoru görürsünüz.Opelle aynı motor sanırım.

Cruzda uygun fiyata dolu bir araç alabiliyorsunuz.+124 beygiri hissettiriyordu.A3 e bile fark attım :) Ama gel görki şerefsiz su gibi içiyordu benzini :) Dizel motoru gelirse satışları bayağı artacaktır.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Yahu şu Cruze'un anahtarına bakan oldu mu kılavuzdaki. Anahtar ağzına kadar dolu. Alçak Opel bize de getirsene o opsiyonları. Bizim anahtarlarda kapıyı aç kapat yeter sana o kadar. Bagaj açma, uzaktan çalıştırma, yer saptayıcı/panik alarmı hepsine yerimiz var aslında. Bizim başımız kel mi? :)

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

GNSpower link' Alıntı:
Yahu şu Cruze'un anahtarına bakan oldu mu kılavuzdaki. Anahtar ağzına kadar dolu. Alçak Opel bize de getirsene o opsiyonları. Bizim anahtarlarda kapıyı aç kapat yeter sana o kadar. Bagaj açma, uzaktan çalıştırma, yer saptayıcı/panik alarmı hepsine yerimiz var aslında. Bizim başımız kel mi? :)

Bizim anahtarlıklarla aynı.Türkiye versiyonunda sadece farklı olarak bagaj açma var.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Yok ben yurtdışında sunulan opsiyon bolluğu açısından dedim. Opel'in boşu gelirken Cruze'un full'ü gelecek değil ya.

U

ugurdogan__

Bilgi Girilmemiş

yaniii

Source

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merdo link' Alıntı:
Hocam o sekildede iyice tadi kacacak gibi gozukuyor.
Kokpit neredeyse ayni
Tuslar ayni
Menu icerigi ayni
Motorlarida ayni olsa toptan bir fark kalmiycak.
Keske su birlesmeler hic olmasa :)

GM tüm markaların sahibi olunca böyle oluyor :D araçlar her ne kadar ortak platformu kullansada (Delta II) kalite açısından farklılıklar mevcut eski GM olsa her araca yeni motor yapardı ama son krizden sonra araçlarda ortak motor ve donanım kullanmaya başladılar hatta avrupa pazarında Opel İnsignia satılan model amerikada Buick Regal olarak satılıyor bizim Astra türkiye ve avrupada Astra ve Opel logosu ile satılırken uzak doğuda Buick Excelle XT olarak satılıyor :)