Ceza hakkinda bakarmisiniz...

basaranofficial

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlarım abilerim , bundan 1 hafta önce fahri müfettiş tarafından toplumun huzurunu bozacak ve rahatsız edecek şekilde araç kullanmaktan(73. maddeymiş galiba) 88 tl ceza yemişim. Kimdir bu adamlar neye göre ceza yazdı. Bu cezayı kesinlikle kabul etmiyorum. Çünkü öyle bişey yapmadım. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim nereye başvurmam gerek dün geldi tebliğ kağıdı. Deneyimli bilen arkadaşlarım yardım ederse sevinirim..

İyi forumlar

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri Trafik Müfettişi bildiğim kadarıyla belli kriterleri sağlayıp(belli yaş, ceza yememe gibi.) toplum adına, aynı Trafik Polisi görevini karşılıksız isteyerek üstlenenlerdir. Yazdığı trafik cezaları, çektiği resimler aynı işlemi görür.

Ceza iptali yada itiraz için aynı Trafik Polisi şartlarında yazılmış cezai işlemlerdeki prosedürleri takip etmek gerek sanırım ve yazılmış olan ceza birşekilde fotoğraf, resim yada görgü tanıklarınca onaylanmış da olabilir.

Sabah erken, akşam geç diye, kimse görmez diye ne ışıkta geçmeli nede hata yapılmalı. Polis olmasa bile Fahri Müfettişiler yoldan geçen, kaldırımda yürüyen, yanınızda duran araçtaki yada dükkan sahibi olabilir.

Ben bu şekilde biliyorum, daha tecrübeli, bilgili arkadaşlar yorum yazacaklardır.

Son düzenleme:

basaranofficial

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri Trafik Müfettişi bildiğim kadarıyla belli kriterleri sağlayıp(belli yaş, ceza yememe gibi.) toplum adına, aynı Trafik Polisi görevini karşılıksız isteyerek üstlenenlerdir. Yazdığı trafik cezaları, çektiği resimler aynı işlemi görür.

Ceza iptali yada itiraz için aynı Trafik Polisi şartlarında yazılmış cezai işlemlerdeki prosedürleri takip etmek gerek sanırım ve yazılmış olan ceza birşekilde fotoğraf, resim yada görgü tanıklarınca onaylanmış da olabilir.

Sabah erken, akşam geç diye, kimse görmez diye ne ışıkta geçmeli nede hata yapılmalı. Polis olmasa bile Fahri Müfettişiler yoldan geçen, kaldırımda yürüyen, yanınızda duran araçtaki yada dükkan sahibi olabilir.

Ben bu şekilde biliyorum, daha tecrübeli, bilgili arkadaşlar yorum yazacaklardır.

Abi anladım sağol yorumun için de , hani ben toplumun huzurunu bozacak şekilde araba kullanmakdan ne gibi bir kasıtı var. Çevre yolunda ceza kesmiş fahrii beyfendi. Trafik cezasına nasıl itiraz ediliyor ki ?

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi anladım sağol yorumun için de , hani ben toplumun huzurunu bozacak şekilde araba kullanmakdan ne gibi bir kasıtı var. Çevre yolunda ceza kesmiş fahrii beyfendi. Trafik cezasına nasıl itiraz ediliyor ki ?

Emniyeti direk ara yada ilk gördüğün Trafik Polisine sor bakalım ne diyecekler. Belki o saatte o orda değildin plaka benzerliği oldu. O saatte başka bir yerdeki otopark fişi gibi şeylerle ispatlayabilirsin. Normal ceza gibi geldiği için ödeme sonrası belki iptal edilir.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada toplum huzurunu bozucu; yüksek eksoz sesi, patinaj, müzik sesi, el freni çekme, hava filte patlatma gibi şeyler içeriyor sanırım. Yani trafiği tehlikeye düşürmeden çok gürültü ile ilgili herhalde.

basaranofficial

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada toplum huzurunu bozucu; yüksek eksoz sesi, patinaj, müzik sesi, el freni çekme, hava filte patlatma gibi şeyler içeriyor sanırım. Yani trafiği tehlikeye düşürmeden çok gürültü ile ilgili herhalde.

Anladım abi peki bir şey daha sorucam, ben suçsuz olduğumu mu ispatlayacağım ? O kişinin benim suçlu olduğumu ispatlaması gerekmiyor mu ? Böyle bir ülkede mi yaşıyoruz yani , o zaman istediği gibi herkese kessin ispatlamak zorunda değilse. Öyle değil mi ? Sorucam bugun denk gelmedi ama gerekirse kendim gidip emniyete sorucam

aDeLaNTe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri müfettişlikleri herkese vermiyorlar. Belli bir yaşın üstündeki insanlarda zaten herkese trafik cezası kesecem diye uğraşacağını sanmıyorum. Aklından zoru olması lazım. Bu fahri müfettişlerin içinde böyle insanlarda var mıdır orasını bilemem. Şikayetlere göre değerlendirip bu tarz kişilerin mahri müfettişliklerini iptal ediyorlardır belki. Ama arkadaşların belirttiği gibi Trafik polisinin arkadan yazıp gönderdiği ceza neyse fahri müfettişin kestiğide aynıdır.

basaranofficial

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fahri müfettişlikleri herkese vermiyorlar. Belli bir yaşın üstündeki insanlarda zaten herkese trafik cezası kesecem diye uğraşacağını sanmıyorum. Aklından zoru olması lazım. Bu fahri müfettişlerin içinde böyle insanlarda var mıdır orasını bilemem. Şikayetlere göre değerlendirip bu tarz kişilerin mahri müfettişliklerini iptal ediyorlardır belki. Ama arkadaşların belirttiği gibi Trafik polisinin arkadan yazıp gönderdiği ceza neyse fahri müfettişin kestiğide aynıdır.

İyi ama bu şekilde kesilmiş bir ceza hukuka uygun mu yani. Adam yada polis içinde aynı şey geçerli elinde bir delil kanıt olmadan böyle bir hakkı olamaz yani. Adam dese ki sen emniyet kemeri takmıyordun yazsa yollasa nasıl ispat edecek. Yada ben taktığımı nasıl ispat edicem böyle bişey olabilir mi yahu

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLİĞİ UYGULAMASI

Ülkemizde yürütülen trafik denetim hizmetlerinde görevli personele yardımcı olmak, sürücülere her zaman ve her yerde denetlendikleri duygusunu yerleştirmek ve yurttaşlarımızın doğrudan denetime katılımını sağlamak amacıyla 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda 17.10.1996 tarih ve 4199 sayılı Yasa ile değişiklik yapılarak Fahri Trafik Müfettişliği uygulamasına geçilmiştir.

Fahri Trafik Müfettişlerimiz ülkenin her yerinde görevli olup, yer ve zaman sınırı bulunmamaktadır.

01.05.1997 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürülüğe giren Fahri Trafik Müfettişliği Görev ve Çalışma Yönetmeliğine göre Fahri Trafik Müfettişi olacaklarda aranan şartlar:
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
En az kırk yaşında olmak,
En az yüksekokul mezunu olmak,
En az on yıllık sürücü belgesi sahibi olmak,
Asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebebiyet vermemiş olmak,
Müracaat tarihinden geriye doğru toplam beş yıl içerisinde, hakkında 100 ceza puanı uygulaması sonucu sürücü belgesinin geri alınmamış olması,
Kamu hizmetlerinden yasaklı olmamak,
Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara, zimmet, ihtiras, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç, kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
Bu Yönetmelikteki şartlara haiz kişilerden Fahri Trafik Müfettişliğine istekli olanlar,
a) İki adet vesikalık fotoğraf,
b) İkametgah belgesi,
c) Sabıka kaydı belgesi;
d) Sürücü belgesi fotokopisi,
e) Diploma fotokopisini,
dilekçelerine ekleyerek ikametinin bulunduğu İl Valiliğine müracaat ederler.

Benim yaş kurtarmıyor. Kurtarsa günlük en az 4-5 ışık ihlali 15-20 emniyet şeridi kullanımından ceza keserim. Abart egzozdan da 1-2 garanti. Birde 2-3 tane ters yön ihlalinden keserim. Bunlar her gün sabah akşam işe gidip gelirken dümdüz küfür ettiğim kişi sayısı. Yani günde ortalama 20-25 kişiye dümdüz ulu orta gidiyorum.

Sağolsunlar sayelerinde her gün biraz daha küfür nedeniyle günah defterimiz kabarıyor.

Birde ara sokaklarda hız yapan şahıslar var. Her gün bir kaç kişiye dek geliyorum ama onu ispat etmek için radar kuracak halimiz yok. Diğerleri araç kamerası ile ispatlanır..:D

Son düzenleme:

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Konuyu araştırırken aşağıda ki habere dek geldim. Buna göre yüksek sesli ses sistemi taktırmak trafikten men sebebiymiş. Uygulayan var mı acaba? :D

Modifiye Araçlara Trafikten Men Geliyor

Son zamanlarda özellikle kalabalık şehirlerde modifiye edilmiş araçlar ile toplumun huzurunu bozan ve güvenliğini tehlikeye atan modifiye araç tutkunlarına Emniyet Genel Müdürlüğünden sıkı yönetim geliyor. EGM yapılan incelemeler sonunda özellikle yaz günlerinin gelmesi ile trafikte gençlerin gruplar halinde toplanarak geceleri ve trafiğin yoğun olduğu saatlerde yarışlar düzenlendiğini ve trafik ekiplerinin bu konuya özen göstererek araçları kontrol ettiği bilgisini veriyor. Ancak bu araçlar ile ilgili mevzuatta yaptırımlar olmadığı için ilgili kanunun maddesine göre hız veya gereksiz şerit değiştirme ile cezalar dağıtılıyor.

Yeni düzenleme ile modifiye araçlara trafikten men geliyor !

EGM trafik memurlarının araçları yakaladıktan sonra uygulayabilmesi için modifiye edilmiş araçlar ile ilgili yeni bir düzenlemeye gitme kararı aldı. Buna göre ;

Eksiklik ve bozuklukları bulunan araçlarla, görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olan araçları kullanmak, kara yolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede ses / gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler 172 lira para cezası ve 20 ceza puanı ile cezalandırılacaklar. Araçtaki değişiklikler kanuna, mevzuata uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilecek. Bu durumda aracınızı bir otoparka çekmeniz ve düzenlemeleri orada yaptırmanız gerekecek. İstanbulda bir aracın çekilme maliyeti neredeyse 45 TL nin üzerinde ve yedi emin bir otoparka ise nereden baksanız 40 TL üzerinde bir ücret daha ödemeniz gerekecek. Haliyle ödenilecek tutar 300 TL yi bulacak.

Ses Sistemleri de Yasak!

Arabanın sadece görüntüsünde değil iç aksesuarlarında yapılan değişikliklerde mevzuata dahil oluyor. Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahatını bozacak şekilde kullanan sürücüler 80 lira para ve 10 ceza puanı ile cezalandırılacaklar. Bu cihazlar araçtan sökülmediği sürece de araç trafiğe çıkamayacak ayrıca araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bilgilendirmeyen sürücüler 80 lira para cezası ve 10 ceza puanı ile cezalandırılacak. Yapılan değişiklik belgeleri üzerine işleyinceye kadar araç trafikten men edilecek. Yani cezayı yedikten 30 gün sonra araçta değişiklikleri yaptırıp evraklarınızı hazırlamazsanız toplamda 160 TL + 20 ceza puanı yemiş olacaksınız.

Genelge geçtiğimiz günlerde yürürlüğe girdiği için artık tüm birimlerin konuya özen gösterdiğini ve bu araçlar hakkında her gün üst düzey kontrol yapıldığını hatırlatmak isteriz.

Son düzenleme: