Cam filmi serbest oluyor

vural5038

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, büyük talep olmasına rağmen, yasak olduğu için araçlarına cam filmi uygulatamayan sürücüleri sevindirecek bir çalışma başlattı.

İlgili kurumların bir araya gelerek yapacakları çalışma sonucunda, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak.

AA muhabirinin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkililerinden edindiği bilgiye göre, bakanlık, araç sürücülerinin büyük bölümünün istemesine rağmen, güvenlik amacıyla yasak olduğu için kullanamadığı cam filmleri konusunda çalışma başlattı.

Çalışmalar sonucu konu, Motorlu Araçlar Teknik Komitesi (MARTEK) gündemine taşınarak değerlendirildi.

Daha sonra Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili kurumların (Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Standardları Enstitüsü) katılım sağladığı, otomotiv sanayi sektörünü temsilen ise Otomotiv Sanayi Derneği'nin yazılı görüş beyan ettiği toplantılar gerçekleştirildi.

Toplantılar sonucunda, konuyla ilgili olarak ivedi şekilde düzenleyici mevzuat oluşturulması ve şu an uygulanan yasaklayıcı mevzuatın da cam filmlerinin geçirgenlik oranlarının yasal sınırları dikkate alınarak, tekrar düzenlenmesine karar verildi. Bu amaçla çalışmalara da hız verildi.

Firmaları TSE yetkilendirecek

Mevzuat hazırlanıp yürürlüğe girdiğinde, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak. Konuya ilişkin Türk Standardları Enstitüsü (TSE) görevlendirilecek ve TSE, cam filmi uygulaması yapmak isteyen firmaların yeterliliklerini değerlendirip, bu firmaları yetkilendirecek.

Böylece araç sürücüleri trafik kontrol noktasına ya da muayene istasyonuna giderken, cam filmlerini sökmek zorunda kalmayacak.

Diğer yandan bu uygulama ile araçlarda enerji verimliliği sağlanmasının yanı sıra ülkenin cari açığına da pozitif katkı sağlanacak.

İç piyasa canlanacak, yakıt tüketimi düşecek

Türkiye'de gerçekleştirilen cam filmlerinin hemen hemen tamamı ithal ediliyor. Bu ithalat, direkt yurt dışında yerleşik üretici firmadan alınıp, üretici markası ile piyasaya sürülmesi ya da yurt dışında yerleşik üreticilere imalatını yaptırıp, firmanın kendi markası ile piyasaya sürülmesi şeklinde gerçekleşiyor.

Cam filmi uygulaması yasak olduğu için bu işi yapabilecek üreticiler de imalattan kaçınıyor. Uygulamanın serbestleşmesi halinde yerli üreticinin de önü açılmış olacak.

Bu arada, yetkililer, yapılan deneylerde cam filmi kullanan araçlarda klima kullanımının yüzde 37 oranında azaldığı, güneş ısısının araç içine girişinin yüzde 61, zararlı ultraviyole ışınlarının da yüzde 98 oranında engellendiği, klima ısı yükünün ise yüzde 50 düşürüldüğünün görüldüğünü ifade ediyor.

Bu sayede, araçlardaki yakıt tüketimi de düşmüş oluyor.

Mevcut durum

Şu anki mevzuata göre, cam filmi kullanan araçlar, araç muayene istasyonlarında ''hafif kusur'' kapsamında değerlendiriliyor, herhangi bir trafik kontrol noktasından geçmeleri halinde ise para cezasından trafikten men cezasına varan ciddi yaptırımlar uygulanıyor.

Araçlarda güneş ısısının etkisiyle sıcaklığın yükselmesi sonucunda ya araç klimasının çalıştırılması ya da camların açılarak seyahat edilmesi durumları ortaya çıkıyor. Her iki durumda da yakıt sarfiyatında ciddi değişimler meydana geliyor. Bu durum milyonlarca aracın seyir halinde bulunduğu ülkenin cari açığı için önem arz ediyor. Cam filmi uygulamalarının, ışık geçirgenliğini düşürmek için kullanılmasıyla araç içerisindeki ısının yükselmesinin önlenmesi, bu sayede enerji verimliliği konusunda da hassasiyetin en üst düzeyde hissedilmesi sağlanmış olacak.

Öte yandan, şu anki durumda renkli cam kullanan araçlara uygulanmayan yasağın, cam filmi kullanan araçlara uygulanması da ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor.
Kaynak: AA

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Yapılan çalışma aşağıdaki şekilde olacak,
İlgili kurumların bir araya gelerek yapacakları çalışma sonucunda, araçların arka camları ile arka yan camlarına cam filmi taktırmak serbest olacak.

Bizim millet ben yamalı bohça gibi araba istemem, araçta bulunan bayanlara bakıyorlar, mal benim değil mi kim ne karışır diye ön cam da dahil olmak üzere çok koyu renkte film kaplatırlar. Yarım yapılacak cam filmine ben de karşıyım. Açık renk (aracın içini gösteren, mesela bir veya iki numaraya kadar) bütün yan camlar ile arka cama film yapılmasına izin verirlerse iyi olur. Bu şekilde kontrollerde çok koyu renkli cam filmine yazılan cezalara da kimse bahane bulamaz.

exclusive

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevirmelerde sıkıntı olmaya başlayınca ön camları çıkartıp arka yan camları sökmedim..

sadece arka camın siyah olmasına alışamam sanyordum ama sonra insan alışıyor arka camın gölgesi dışardan bakınca önleride hafif koyu gösteriyor hiç yoktan iyidir.. güneşten rahatsız olanları arkaya alırız

aycan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yasak olması saçmalık bence .. trafik benim aracımın içini çok merak ediyorsa durdur ve gpt yi sorgulatır .kim olduğumuzu iyice öğrenir ..kendi özel araçlarıda filmli polislerin ..mesela abim

samet59

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ha ha ha yaptırıyoruuuuuuuuuuuum :rakir: son 1-2 senedir çok üstünde duruyolar bizde megane vardı polise söyledim hiç bişey demedi son senelerde çok ağırlaştırdılar oh ama artık oda kalkmış 2-3-2 yakışır :D

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cam filmini amiyane tabirle "şekil olsun"' dan ziyade yazın güneşten kavrulmayı bir nebze de olsa azalttığı için faydalı görüyorum ve kendi aracıma da yansıtıcılığı yüksek ama içeriyi gösteren film uygulattım. Kesinlikle faydalı.
Ancak projektör tutsanız bile içini göremeyeceğiniz kopkoyu filmleri ben de tasvip etmiyorum.

PhantoM.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uygulamada sadece arka cam ve arka yan cam esas alınıyor. Peki şöyle bir durumda önce cama 1&2 numara film arka camlara ise daha koyu bir film olsa acaba sıkıntı olur mu?