Çalışır çalışmaz hareket etmeme

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Ynt: Çalışır çalışmaz hareket etmeme

Anladığım kadarıyla benzinde çalışırken sıkıntı yapıyor, LPG'ye geçene kadar. Sıkıntı çok farklı alanlardan olabilir. Servise göstermekte fayda var. Belki ayarını yaptırmak gerekir, belki enjektörlerin değişmesi gerekir. Bilemiyorum.

ASTRA0724

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

OZAN ERDEM link' Alıntı:
Babamın aracında 3-4 yıldır benzin yok BRC takılı belki bazı markalarda termostat 30 derecenin altına çekilebiliyordur veyahut LPG termostatı arıza yapınca düşük sıcaklıklarda LPG aktif olabiliyordur.

Babanızın arabasında sıralı sistemmi var acaba eger öyleyse söylediğiniz ihtimaller çok güçlü

cüneytyigit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

problemim benzindeyken karşılaştığım bir durum. Devir normale 750 dd dönene kadar hareket edecek olursam tekliyor. Sabah ilk çalıştırdığımda 30 sn kadar beklemek gerekiyor sonrası  normal gidiyor. Bir bağlantısi varmı bilemiyorum soğutucu suyunun ayda bir gibi eksiltmesi. Baktırdım görünür bisey yok dediler

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

probleminiz bence sübapların yavaş yavaş lpg den dolayı uzuyor olması . motor soğukken çalıştırdığınızda sübaplar yuvaya tam açıyla basmıyor ve  kaçırmaya başlıyor sonra araç ısınmaya başlayınca sübaplar da ısıdan dolayı genleşmeye başlar ve yuvalarına normal açıyla basar. zaten bu problemi sabah ilk çalıştırdığınızda yapar motor ısındıktan sonra istediğiniz kadar stop edip çalıştırın normal çalışır. bir sonraki aşamada bu problemin üzerine aracınızın stop etmeye başlayacak ve arıza lambanız yanacak. yani eninde sonunda aracın sübaplarını çelikleri ile değiştirmeniz gerekecek . buda yaklaşık 1000 tl ile 1500 tl arası değişir. fakat değiştirdikten sonra bir daha bu sıkıntıyı yaşamazsınız. ama dediğim gibi sübaplar çelik ve gm marka olacak. bu problem lpg li tüm 1.6 115 hp astra ve cruze araçlarda vardır. tek çözümü de yazdıklarımdır. kolay gelsin.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Ethem Bozkurt link' Alıntı:
probleminiz bence sübapların yavaş yavaş lpg den dolayı uzuyor olması . motor soğukken çalıştırdığınızda sübaplar yuvaya tam açıyla basmıyor ve  kaçırmaya başlıyor sonra araç ısınmaya başlayınca sübaplar da ısıdan dolayı genleşmeye başlar ve yuvalarına normal açıyla basar. zaten bu problemi sabah ilk çalıştırdığınızda yapar motor ısındıktan sonra istediğiniz kadar stop edip çalıştırın normal çalışır. bir sonraki aşamada bu problemin üzerine aracınızın stop etmeye başlayacak ve arıza lambanız yanacak. yani eninde sonunda aracın sübaplarını çelikleri ile değiştirmeniz gerekecek . buda yaklaşık 1000 tl ile 1500 tl arası değişir. fakat değiştirdikten sonra bir daha bu sıkıntıyı yaşamazsınız. ama dediğim gibi sübaplar çelik ve gm marka olacak. bu problem lpg li tüm 1.6 115 hp astra ve cruze araçlarda vardır. tek çözümü de yazdıklarımdır. kolay gelsin.

Ethem Abim açıklama için çok teşekkürler. Fakat yazılanları okuyunca hafiften telaş sardı :) 25.000 oldu benim araç. LPG'yi sıfırken taktırdım ama 1.000 KM benzinle kullandıktan sonra aktif ettirdim. şimdilik bir sıkıntı yok, inşAllah hiç çıkmaz.

Aydn1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Ethem beyin soyledigi problem dogru. Maalesef benim 1.6 atmosferik kullanan arkadasimda da ayni sorunlar yasandi.

Lpg olayina gelince; brc'nin bazi modellerinde isitici denen bir parca oldugunu ve hic benzinsiz calistirilabildigini okumustum ama ben dogru mu yada uygulamasi nasil bilmiyorum. Normal sartlarda once benzinle basliyor, sonra tupe geciyor olayini biliyorum bende.

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et

mucahitduran link' Alıntı:
Ethem Abim açıklama için çok teşekkürler. Fakat yazılanları okuyunca hafiften telaş sardı :) 25.000 oldu benim araç. LPG'yi sıfırken taktırdım ama 1.000 KM benzinle kullandıktan sonra aktif ettirdim. Şimdilik bir sıkıntı yok, inşAllah hiç çıkmaz.

Mücahit bu problem genelde lpg takıldıktan sonra 30 ila 50 bin km arası ortaya çıkıyor. yazın çok belli etmese de kışın çok can sıkıyor. kesin çözümü de problem başlangıcında hemen çelik sübapları taktırmak .

cüneytyigit

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir yerde tavsiye olarak ilk çalıştırmada kilima nem kontrol seçenklerini/ iklimdirme  de olabilir kapalı duruma getirin diyordu . denedim şuan problemim  kalmadı denebilecek seviyede .yinede bilemiyorum

Benim birde sogutucu bitme problemim var. Su bitirme süresi giderek kısalıyor 2 ayda bir ken 1 aya  şimdide 15- 20 güne düştü .ustama baktırdım görünürde bir şey yok dedi.şimdilik kullan bakalım dedi sebebi sizce neden olabilir lpg (montaj kaynaklı / lpg li kullnmanın)  nin buna bir etkisi varmıdır