Bu parça nedir ve ne işe yarar?

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
8E4Aka.jpg

Merhaba 2012 model Opel Corsa sahibiyim. Yukarıda gördüğünüz resimde ki parça şoför tarafında orta konsolun alt kısmında bulunuyor. Çıplak elle dokunulamayacak kadar sıcak bir parça.

Bu parça nedir ve ne işe yarar?

Bu soruyu sormam da ki sebep bir iki hafadır arabamdan gelen bir ses var. Direksiyonun alt kısmında gelen bir zırıltı sesi tarzı bir şey. Tarzı bir şey diyorum çünkü sesi tam tarif edemiyorum. Dişli sesi yada sıvı pompaları sıvı kaçırırken çıkan sese benzer bir ses. Bu sesi sürekli duymuyorum.

Genellikle 1500-2000 devir arasında seyrederken duyuyorum ve gaz ayarı ile sesi bazen sabit hale getirebiliyorum. Gazı bıraktığımda yada biraz gaza yüklendiğim de ses kesiliyor.

Bir kaç sefer tamircinin kapısına kadar gittim ama giderken gelen ses gittiğimde kesiliyor ve araba soğuyana kadar ses gelmiyor genelde. Neyse lafı fazla uzatmadan bu sabah yattım direksiyonun altına ve gaza basıp basıp bırakmaya başladım. Hareket halinde değilken sesi duymak çok zor. Hareket halinde iken ses çok rahat duyulabiliyor. Neyse ses direksiyonun altından orta konsol tarafından geliyordu. Kapakları söktüm karşıma bu resimde ki parça çıktı ve elimle oynattığımda parça oynuyor. Sanki 1500-2000 devir arasında seyrederken sallanıp plastiğe sürtüyor muş gibi geldi. Bir köşesine karton sıkıştırarak parçayı sabitlemeye çalıştım. Sesin kesilip kesilmediğini akşam görücez artık eve giderken.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğiniz kaolifer radyatörü aluminyum alaşım oda giren ve çıkan borular.Ses diyorsun,bu şırıştı su sesi ise sistemde hava var su seviyene bak önelikle sonra ısınınca havası gitmez ise ve su eksiliyor ise bir yerden hava alıyor demektir bu ise hiç hoşuma gitmeyen durum.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumunuza teşekkür ederim Selim Bey.

Bugüne kadar herhangi bir su eksilmesi yaşamadım hatta şimdi kafama takıldı gidip bir bakıyım su seviyesine.

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 12:44 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 12:36 ----------

yn7QXL.jpg

Su seviyesinde herhangi bir eksilme görülmüyor.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birşey değil ama su sesi hava demektir sizin duyduğunuz ses ise

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yaşımdan mı nedir hışırtıdan başka birşey duyamadım :) su sesi yok ama o hışırtı ne duyamıyorum açıkcası net değil

lyolcul

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ilk başta sanki bi ses varmış gibi ama çok belli belirsiz. sanki hava gibi ama emin olmadım.

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracın sesinden dolayı net bir kayıt yapamıyorum. Arada başlayan belli belirsiz bir cızırtı mı diyim hışırtı mı diyiyim yoksa plastik dişli sesi mi ne öyle bir şey.

Bakalım bugün yaptığım modifikasyon sayesinde akşam ses gelecek mi merak ediyorum.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir sorun yok. sistemde hava var. kalorifer radyatörünün altına bakın kaçak varmı ıslaklık varmı diye. varsa radyatör delik ya da oringlerden kaçırıyor.
bunun haricinde araçta lpg varmı ? varsa lpg için kalorifer borularının ordan t alıyorlar oralarda sıkıntı olabilir. havasını alın yine aynı sesi duyarsanız komple kaçak testi yaptırın...

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır aracımda LPG yok. Sistemde kaçırma olsa su eksilmesi gerekiyor ama herhangi bir eksilme yok sistemde. Sistemde ki hava yı çıkarmak için herhangi bir yöntem var mı?

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 18:42 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 16:38 ----------

Arabamda ki ses kesildi. Fakat yarın sabah daha bir emin olurum kesilip kesilmediği konusunda. Yukarıda resimde görülen kalorifer Radyatörünün alt kısmına karton sıkıştırmıştım. Bu tarz ses şikayeti olanlar resimde görülen parçayı kontrol etsinler.