bu parça nedir? bilen varsa yardım..

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekteki resimde gösterilen parca (hortumların bağlandığı üzerinde yeşil düğme olan sarı parça)nedir ve ne işe yarar bilen varsa yardım istiyorum birde havalandırma sirkülasyon tertibatı ile bi alakası varmıdır cünkü cihaza giren hortumlardan bir tanesi sirkülasyon motorundan geliyor. birde sirkülasyon sistemi çalışmıyor söktük bugün sirkülasyon motorune elektrik geliyor ama çalışmıyor..

Ekli dosyalar

• 19052009.jpg
    19052009.jpg
    87.3 KB · Görüntüleme: 155
Son düzenleme:

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
havalandırma kapaklarının bazıları motorun vakum sistemi ile çalışır, yani kapakcıkları açan elektrikli motor değilde havayla çalışan motor olarak düşün.
benim araçda cam/orta konsul/ayak bölümü kapakçıkları vakumla çalışıyor. resimden neresi olduğunu anlamadım ama taze hava kapakçığının orası gibime geldi.

sirkülasyon dediğiniz taze hava alma/içerdeki havayı kullanma sistemimi? aslında diğer dediklerinizi pek anlamadım. daha açık yazarsanız yardımcı olayım.

misyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ekteki resimde gösterilen parca (hortumların bağlandığı üzerinde yeşil düğme olan sarı parça)nedir ve ne işe yarar bilen varsa yardım istiyorum birde havalandırma sirkülasyon tertibatı ile bi alakası varmıdır cünkü cihaza giren hortumlardan bir tanesi sirkülasyon motorundan geliyor. birde sirkülasyon sistemi çalışmıyor söktük bugün sirkülasyon motorune elektrik geliyor ama çalışmıyor..
kalorifer tertibatı nın klepe yani kapaklarını ve iç sirkülasyon kapaklarını vakum yaparak açılıp kapanmasını sağlayan elektirikli valf

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sirkülasyon dediğiniz taze hava alma/içerdeki havayı kullanma sistemimi?
evet aynen dediğiniz olay...

şimdi benim sirkülasyon sistemi çalışmıyor yani havayı içerden alamıyor düğme çalışıyor sirkülasyon pompasında elektrik de var ama kapamıyor işte sistemi 2 gün öncesinde sorun yoktu çalışyodu birden bire oldu...

peki resimde gösterdiğim bu elektrikli valf bozulmuş olabilirmi acaba....??

hava yönünü ayarlamada sorun yok ön cama ayaklara yüz kısmına heryere değişiyo hava sadece iç/dış sirkülasyon çalışmıyo..

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sayın deniz, vakumlu havalandırmaların sistemini sadece kendi aracımdan biliyorum, bendede bir motor sorunuyla uğraşdıkdan sonra sıcak soğuk ayarı kaybolmuştu. neden olduğunu araştırırken bir kalfa gördü, vakum hortumlarının bir tanesi motorun en arkasından geçiyor (benm araç arkadan itişli ve motor boylamasına) ve üstüne daha ince bir vakum borusu bağlanıyor. tam birleşme yerinden yırtılmış, sanırım motorcu usta yüzünden.
birşey sürüp değişik bir bant ile bayağı kalın sardılar. artık bi problemi yok. bu sistemler hakkında bosch car serviceler bayağı eğitimli.

misyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sirkülasyon dediğiniz taze hava alma/içerdeki havayı kullanma sistemimi?
evet aynen dediğiniz olay...

şimdi benim sirkülasyon sistemi çalışmıyor yani havayı içerden alamıyor düğme çalışıyor sirkülasyon pompasında elektrik de var ama kapamıyor işte sistemi 2 gün öncesinde sorun yoktu çalışyodu birden bire oldu...

peki resimde gösterdiğim bu elektrikli valf bozulmuş olabilirmi acaba....??

hava yönünü ayarlamada sorun yok ön cama ayaklara yüz kısmına heryere değişiyo hava sadece iç/dış sirkülasyon çalışmıyo..
resimdeki valf e bir bakın elektirik geliyormu yanlız kalorifer camlara üfleme yönündeyse valf çalışmaz ama ön tarafa üflemeyi getir ve birdaha dene

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle herkese teşekkür ederim.. akşam tekrar söküp uğraşırken bi şey daha keşfettik bu bahsettiğim iç sirkülasyon olayı kalorifer sıcak ayarında çalışıyor sıcak soğuk ayar düğmesini mavi kısmın ortasına kadar getirdiğimizde yine çalışıyor ama mavi kısmın sonuna getirdiğimizde iç sirkülasyon devreden çıkıyor. tüm havalandırma pozisyonlarında aynısı oluyor (ön ayaklar ön cam üfleme vb) bu normalmi acaba yoksa hakkaten arızalı bişeyler mi var bende?

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kendimkinde dikkat etmedim o özelliğe ama mantıken doğru değil gibi. en iyi soğutma -ki dijital klimalar full özelliğinde taze hava girişini kapatır- klima açıkken sadece iç havanın çevrimi ile olur. klima düğmesini açarak bir daha denermisin. klimada çalışıyorsa o zaman demekki bu bir özellik ve sorun yok. ama klimadada çalışmassa arıza gibi düşünebilirsin.

benim sıcak soğuk ayarı halatlı.bilgi olarak yazdım.

cptdeniz 55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet klima açıkkende aynısını yapıyo... kafayı yedirdi iyice nerde sorun var acaba bulamadık göğüsü filan dağıtacam komple artık

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşım kolay gelsin diyeyim öncelikle..o elektikli parca asıl görevi yazlık kışlık düğmesi varya kırmızı mavi,onu yazlığa aldığında kılimayı actığında o parcaya elektrik gelir ve kalorifer musluğunu kapatır,kalorifere sıcak su gitmez ve kılimanın daha iyi soğutmasını sağlar..silikilasyon düğmen calışmıyorsa öncelikle orda bi kutu var siyah oraya emiş geliyormu araç çalışırken ona bak..geliyor ve cıkmıyorsa o kutu tıkanmış olabilir içinde toz var cünki..eğer emiş geliyor ve cıkıyorsa ama resim dede görüldüğü gibi borulardan birisi içeri diğeri kalorifer musluğuna gider iceri giden emiş yapmıyorsa o parca arızalıdır ...emiş yapıyosa icerde torpidonu arkasında bitane daha var borular oraya gider o borular cıkmış,delinmiş yada ordaki sensör arızalamış olabilir..torpidoyu sök 2 tane torpidonun icinde ve altında civata var onları sök cıkart hortumu takip et emiş varsa klepenin ayağı cıkmış olabilir kapakları acmıyordur..başka hiç birşey olamaz bide borulara bak catlak patlak varmı...daha deyatlı anlatamam heralde