Bomba gibi bir Arıza!

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de araç kitapçığına bakın, radyodan saat güncelleme ayarı vardı.(benim araçta o ayar özelliği yoktu galiba, yapamamıştım.) o ayarı açarsanız saatiniz geri kalsa da radyo açılınca kendini günceller.

bu süper bir bilgi bunu hemen yarın deniyorum sonrada bir güncelleme olayını deneyelim bakalım ;)

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim şirketde bulunan bi laptop da buna benzer bi arıza vardı saati hergün yarım saat geri kalıyordu
tamire göderdik içerisinde KRİSTAL denilen ve saniye sayan bi elektronik parca varmış o arıza yapmış meret saniyeyi tam sayamıyormuş, haliyle saat geri kalıyordu.
pek konuyla alakalı olmadı ama fikir olarak belirtmek istedim.

clock referansı olarak 32.768 khz(çoğunlukla) kristal (osilatör) vardır ve bu malzeme yapısı itibariyle sarsıntı - fiziksel etkilerden zamanla etkilenir / ürettiği frekansta kaymalar oluşur.Mikroişlemci deki tüm program ise bu frekans ile ilerler ki arızanın en basit göstergesi saat'te oluşan hatalardır.Aslında işlevsellik anlamında tüm herşey yanlış zamanlama ile çalışır.

Detay bir açıklama oldu ama kısacası yinede program ile deneyip yazılımsal hata değil ise yolbilgisayarını tamir ettirmek / değiştirmek gerekecek gibi.

Otomatik güncelleme sadece saati düzeltecektir ama yolbilgisayarındaki program
zamanlama hatasıyla ilerleyecektir.Bu nedenle diğer tüketim vs. gibi değerlerin doğruluğuna da güvenebilmek açısından çözüm tamir / değişim.

NoMoreSorrow

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
"Next" filmi gibi bi arıza...

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun tamirinden anlayan birilerini bulabilirmiyiz abi eğer arıza mekanik bir arıza ise

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir de araç kitapçığına bakın, radyodan saat güncelleme ayarı vardı.(benim araçta o ayar özelliği yoktu galiba, yapamamıştım.) o ayarı açarsanız saatiniz geri kalsa da radyo açılınca kendini günceller.

kitapçıktan buldum RDS TİME diye bir seçenek dediğin gibi RDS bilgilerinin alınabildiği bir kanal üzerinden saat için güncelleme bilgilerinide alıyormuş eğer yanlış bilgiler gelirse saatin ayarında da bozukluklar olabiliyormuş.Neyse bende açıkmış bu kapattım saati ayarladım bakalım daha sonraki zamanlarda problem olacak mı saatte
29052010166.jpg

Son düzenleme:
H

hardcat

Bilgi Girilmemiş
Bu rds time nasıl on/off konumuna alınıyor

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu rds time nasıl on/off konumuna alınıyor

hemen açıklıyorum abi
öncelikle bilgi ekranının yanındaki saat/tarih ayarlama tuşlarından küçük olana basılı tutuyoruz.Ekranda tarih çıkıyor ve gün kısmı yanıp sönmeye başlıyor.2 kere daha basıyoruz bu sefer yıl kısmı yanıp sönmeye başlıyor.Yıl kısmı yanıp sönerken yine saat/tarih ayarlama tuşlarından küçük olana 3sn basılı tutuyoruz.Bu işlemleri yaptıktan sonra yukarıdaki resimdeki gibi ekranda (RDS TİME 0) yazıyor.Bu yazı çıktıktan sonra saat/tarih ayarlama tuşlarından büyük olana basınca RDS TİME yazısının yanındaki değer 1 oluyor.1 olduğu zaman aktif,0 olduğu zaman pasif konumda oluyor.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
heyecanla bekliyoruz sonucu, sıkıntı var mı?

Anıl valla oldu gibi RDS TİME ı kapattım.Saati ayarladım şuana kadar 3-4 kere arabayı kullanmama rağmen saatte herhangi bir değişiklik yok.umarım düzelir.Bakalım bu hafta içinde sorun çıkmazsa demekki sebebi RDS TİME imiş.Bu arada Bekir beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.Kullanım kitapçığını defalarca kurcalamama rağmen hiç aklıma gelmemişti :D