boğaz kelebeği temizliği yapılırken dikkat

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar diğer açtığım konulardada aracımın beyin arızası olabileceği söylenmişti.dün özel servisime gittim usta boğaz kelebeğinin ve egr valfininin sprey(wd 40) ile temizlenmemesi gerektiğini özellikle egr de daha fazla kurum bağlayacağını söyledi.boğaz kelebeğinin temizliğini kontağı açıp gaz pedalına sonuna kadar basıp kelebeğe dokunmadan benzinli bez ile güzelce bir temizledi.egr valfini ise kurum bağlayan deliği ince bişeyle iyice temizledi o kadar çok kurum çıktı ki görmeliydiniz.vel hasıl aracım düzeldi beyin arızası olabilir şüphesi ile gitmiştim şu an arabam sorunsuz çalışıyor.bu parçaların temizliği yapılırken ustanızın bunlara dikkat etmesi lazım yoksa karşınıza boğaz kelebeği sensör arızası gaz pedalı sensör arızası gibi hata kodlarıyla geri dönüyor

batum

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu boğaz kelebeği acaba dizel araçlardada mesela corsa c de oluyomu oluyosa kaç km de baktırmak lazım bilgisi olan?

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ben sattığım 1.6 vectramın boğaz kelebeğini en az ayda bir komple söküp temizleyip takmışımdır ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. bazen ustalar bu iş çok vakit alıp az para kazandıkları için sökmeden temizlemek için bu tarz şeyler söyleyebiliyorlar. z motor vectralarda boğaz temizlikten sonra kendi ayarını yapıyor. zaten temizlik sonrası aracı çalıştırınca önce devir yükseliyor ve sonra kendisi konum ayarı yapıp devri ayarlıyor.

x motorlarda ise zaten manuel herşeyi söktüğünüz gibi takarsanız sıkıntı yok ...

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende opel team de temizletmiştim sağolsun Ali abi güzelce temizlemişti

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sattığım 1.6 vectramın boğaz kelebeğini en az ayda bir komple söküp temizleyip takmışımdır ve hiç bir sıkıntı yaşamadım. bazen ustalar bu iş çok vakit alıp az para kazandıkları için sökmeden temizlemek için bu tarz şeyler söyleyebiliyorlar. z motor vectralarda boğaz temizlikten sonra kendi ayarını yapıyor. zaten temizlik sonrası aracı çalıştırınca önce devir yükseliyor ve sonra kendisi konum ayarı yapıp devri ayarlıyor.

x motorlarda ise zaten manuel herşeyi söktüğünüz gibi takarsanız sıkıntı yok ...

Ethem, x motorlu vectrada boğaz kelebeği sökülüp takıldığında, bilgisayara bağlatıp boğaz kelebeğinin sökülmesi nedeniyle oluşabilecek hataları sildirmek ve yeniden boğazı ayarlatmaya gerek yokmu ?

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ethem abi bende 5-6 defa söküp temizlemişimdir evet sorun çıkmıyor kendi kalibrasyonunu yapıyor ama bazı ustalar o kelebeği el ile zorlayarak açıp kapatırken kelebeğe hareket veren motora zarar verebilirler bu zorlama yapılmazsa eğer dediğin gibi söküp detaylı temizlik daha iyi olur tabi

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar korkmayın bişecik olmaz siz her ustanın dediğine bakmayın. tolga; usta eliyle istediği kadar bassın o kelebeğin içinde sınırlayıcı metal bölüm var. istesede hareket ettiremez.