Blow Off

EGEHAYDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bende 2006 model OPEL COMBO var.Acaba benim araçta blow off varmıdır?Eğer yoksa taktırmam araca ne gibi fayda veya zarar verir.Konu hakkında bilgi veren arkadaşlara şimdiden teşekkür.

EGEHAYDAR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Turbo beslemeli otomobillerde ayak gazdan çekildiğinde turbo hala dönmeye devam etmektedir, fakat turbonun bastığı havanın gideceği bir yer olmadığı için oluşan yüksek basınç turbo pervanesine büyük bir kuvvet uygulayarak pervaneyi aniden yavaşlatır. Gaza tekrar bastığınızda turbo basıncının tepe noktasına gelebilmesi için pervaneyi tekrar hızlandırmak gereklidir ve bu esnada istenilen turbo basıncı elde edilemediği için büyük bir performans kaybı yaşanır.Dump valve işte bu performans kaybını önlemek için vardır.

Dump Valve vasıl çalışır?

Ayağınızı gazdan çektiğinizde Dump Valve hemen devreye girerek turbonun bastığı havayı dışarı verir, bu sayede turbonun önceden bastığı hava geri tepmeyeceği ve bir geri basınç uygulamayacağı için pervane yavaşlamaz, sizin de tekrar gaza bastığınız anda pervane yavaşlamamış olduğu için turbo basıncı hemen tepe noktasında ulaşır ve siz ani gazdan çekme ve basmalar arasında performans kaybı yaşamamış olursunuz.

Dump Valve'in faydaları?

* Turbo pervanesi üzerindeki olumsuz geri basıncı önleyerek turbonun ömrünü uzatır.

* Turbo pervanesinin hızının yavaşlamasını engelleyerek turbo basıncını sürekli yüksek tutar. Yüksek turbo basıncı yüksek güç anlamına gelir.

* Gazdan çekme ve gaza basma arasındaki eski ısınmış havayı dışarı verip yeni, soğuk havayı içeri aldığı için artı güç sağlar.

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçlara standard olarak koyulan bişey değil, dolayısı ile sende de yoktur.Faydasını kendin yazmışsın zaten...

aksals

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 cdti icin dump valve takilmak istersek veya nasil olabilir fikri olan.....:)

:eek:

aksals

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.3 cdti icin dump valve takilmak istersek veya nasil olabilir fikri olan.....:)

:eek:

mysterious

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anladığım kadarıyla yakıtta ekonomide sağlıyor... nerede ve yaklaşık kaç ytl'ye taktırabiliriz acaba (astra 1.3 cdti)

kadett

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar.
Blow Off un yakıtta ekonomi vs vs vs Amaç bunlar değil.
DUMP VALVE ILE BLOW OFF amaçlar aynı ama tarzlar farklıdır
Her turbo araçta. Orjinalden Hava tahliyesi vardır. Bu aslında bir nevi dump valve.
Gaza yüklendiğinizde egzausttan çıkan Gaz Turboyu döndürür. Dönen pervanenin karşılığı olan (emme pervaneside) basınç hattına oradandan kelebek içinden motora havayı basar.
Uzatmayayım . Makine içine alabileceği havayı alır yanmalar vsvs olduktan sonra, Makine içerisindeki fazla hava dışarı çıkar tekrar aynı yerden .
Dolayısı ile aynı basınç hattından geriye giden hava ne olur . Gene Pervaneye geri döner .
Biz zaten basıyoruz havayı bastığımız hava ters gelince Pervane busefer ters dönmeye Zorlanacak .
Bu da TURBO LAG dediğimiz
1 : gecikmeye sebep olur
2: Emme palinin ve turboya ait işlevsel parşaların zarar Görmesine kadar gider.
Dolayısı ile fabrikalar zaten Bu sorun için Bir nevi tahliyeyi Turbo üzerinde bulundurmakta.
Ha Dump valve Farklı konumlarda kullanılabiliyor sessiz ODA HAVAYI AYNI ŞEKİLDE TAHLİYE EDER.

ama BLOW OFF valve ise
Bizim şu ana kadar saydığımız işlerin aynısını yapıyor ama .
BORAZANINDAKİ DELİKLERDEN TUTUN YAPISI İTİBARİ İLE hava DIŞARI ÇIKARKEN
ÇUFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF
DİYE bir ses çıkarır . Farklar bunlar .

Dizel araçlara Blow off Uygulanıyor .
ama Ben size söyleyeyim
Çok iyi ses alamıyorsunuz.
İki yanlış konumlandırıldığında veya iyi ayar yapılmadığında
Her arabada olduğu gibi Rolanti sorunu -stop etme yanlış algılama düzen bozuklugu vs vs yüzünden aracınız randuman tutmuyor.
İsteyen olursa Yardım ederim .
Ama benden tavsiye.
Zaten Turbolu aracınızda bu tahliye var.
Fantezi yapmayacaksanız.
Kullanmayın
Ayar tutturamassanız Buzeferde kestiğiniz Hortumlara yazık
yaptırdığınız kaynakları çıkarmanız zaman para vs vs
iyi düşünün .

Ha bu arada EGEHAYDAR.
Sen ne işle Meşguldün ?
Ben senin nickini sanki biyerden hatırlıyor gibiyim . :)

Bak sormuşsun soruyu ardından hemende buluvermişsin .
Muzaffer Bey Yetişmiş imdadına ... :)
Nede olsa Ege Bu işi Götürüyor .Ben seviyorum İzmiri Karşıyakaya selam söyle benim için
Bide İmkan varsa Bi tepsi Midye . muhheheh

Son düzenleme:

ekselans0001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KADETT paylaşımın için teşekkr