Biri Artık Şu Soruya Net Bir Cevap Verebilecek mi?

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Arkadaşlar araç 2003 Vectra C 2.2. active select AISIN 55-50SN AF23 şanzıman.
şanzımanın yağını değiştirmeye karar verdim. Ama bununla ilgili herkes bişeyler diyor. Veya farklı yağlardan bahsediliyor.
ya olarak;

- Mobil ATF 3309
- Dextron III
- GM 19 40 771
- GM 19 40 773+her 1 litre için her birinde 2 damla yağ bulunan ve tanesi 27 tl olan şırıngalar.

En çok dikkatimi çeken GM 19 40 773 olanı. litresine 160-170 tl diyorlar Bunlara şırıngadaki yağ da eklendi mi litresi 200e dayanıyor. 8 litre değiştirilince 1500 tl sadece yağ tutoyor.

Bir de değiştirme şekliyle iligli farklı yorum ve görüşler var.
- Tapayı aç, esikisini boşalt yenisini ekle.
- 8 lt'nin 6 litresini değiştir.
- 2,3 boşalt ekle, boşalt ekle bu şekilde yaklaşık 15 litre kullanarak değişimi yap.

Öncelikle daha önce bu araç ve şanzumanı kullanan arkadaşlar böyle bir değişimi yaptılar mı, yaptılarsa nerede yani özel mi yoksa serviste mi yaptılar ve hangi yağı ne şekilde değiştirdiler? Değişim öncesinde nasıldı, değişim sonrasında nasıl bir durum ortaya çıktı.

Zaman ayırıp cevaplayan arkadaşlar için teşekkürler.

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Bu model araçta benzer sorunlarla karşılaşan hiç kimse yok mu acaba?

ELEGANCE06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracım astra 2001 elegance otomatik. bende şanzıman yağını değiştirmeye karar verdim ve yetkili servise gittim. ve işlem sonuna kadar izledim. aracı lifte aldılar, alttan tapayı açıp eski yağı boşalttılar. 4 adet gm 19 40 771 atf getirdiler. liftten indirip üstten 3 lt koydular. aracı çalıştırıp kontrol edip, 4 üncü kutuyuda açıp yarım lt daha yağ koydular. geri kalan yarım lt yide bana verdiler :) . toplam bu işlem için 4lt yağ ve işçilik dahil 116 tl ücret ödedim yetkili arpel adana daki servise. işlem sonrasın da değişen bişe oldumu derseniz yağın yarısı yenilen miş oldu.

DaRgUrE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.samikoroglu.com
Mehmet bey öncelikle teşekkür ederim.

Yağ değişiminin öncesi ve sonrasında herhangi bir değişiklik hissettiniz mi araçla ilgili?

Sizdeki araçların şanzımanı ile bizdekiler farklı sanırım. Benim en çok çekindiğim nokta da farklı olan şanzımanlara aynı işlemin yapılması ve sonrasında sorun yaşamamız. Bizdeki şanzımanın sıfrının 13.000 tl olduğu düşünülürse temkinli olmakta fayda var düşüncesindeyim.