Bir garip sorunda benden

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Günaydın,

Dün akşam benimde başıma garip bir olay geldi. Aracı çalıştırıp 100 metre kadar gittikten sonra orta yükseklikte 50 metrelik bir yokuş var. Hızım yeterli olduğu için 2. viteste girdim yokuşa. Ama yokuşta araç resmen boğuldu, çekişten düştü, saplandı kaldı! Gaz verdikçe aracın devrenin yükseldiğini görüyordum ama araç ilerlemiyordu. Sonra 1. vitese alıp tekrar denedim ama sonuç aynı. Devir 3000-4000-5000'leri geçti. Dışarıdan duman gelmeye başladı ve ardından da kesif bir koku. Israr etmeyip aracı boşa alıp yavaş yavaş geri geri giderek yokuşun başına geldim ve başka bir yoldan yola devam ettim. Kesif koku dışında bir sorun olmadı yolun geri kalanında. Koku sanırım fren balatalarından geliyordu ama aklıma küçük bir ayrıntı daha geldi: Birkaç günden beri debriyaja bastığımda ara sıra "tın" sesi geliyordu. Ben yay ile ilgili birşey olduğunu tahmin edip üstüne gitmemiştim. Debriyaj balatası sorunu olabileceğide aklıma geliyor şimdi. Daha dik bir yokuşu bugünde çıkacağım, ne yalan söyleyeyim tırsıyorum  :(

N

napleser

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Bir garip sorunda benden

Aracı aldığım gün aynı şey başıma geldi yokuş çıkmaktan vites değiştirmekten korkar oldum artık

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

arabanız hala yürüyorsa dua edin ve bence en kısa zmanda servise baskı balata için bi uğrayın km düşükse garantiden değişirler...

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Geçmiş olsun sayın ebony. Debriyajdan bir süre sonra "tın" veya ona benzer bir ses gelmesi sanırım birçok Astra J'de olan bir problem. Forumda çoğu kişinin bu şikayetini okumuştum, geçenlerde benim de başıma geldi. Çok kafaya takmadım, bir süre sonra başka bir konuyla ilgili servise gittiğimde bunu da söyledim ve hallettiler. Şimdilik sorun yok. Sizin de sorununuz bu muydu bilemiyorum; ama sorun farklıysa ve debriyaj kavramayı tam olarak kesemiyorsa baskı balatanın kısmen bitmesine sebep olmuş olabilir. Bunu sanırım aracı birinci vitese alıp debriyaja basarak ve gaz vererek test edebilirsiniz. Eğer araç hareket ediyorsa veya yine duman ve koku gözlemliyorsanız sorun kavramanın debriyaja basılmasına rağmen tam olarak kesilmemesidir. Tabii bence bu testi kendiniz yapmak yerine en kısa zamanda aracınızı servise götürmeniz en doğrusu. Koku, duman ve çekiş düşüklüğü unsurlarından hepsi baskı balataya işaret ediyor. Umarım sorununuz kısa zamanda hallolur.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bence de en kısa zamanda servise gidip baskı balataya baktırın

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben dik yokuşları, özellikle işim gereği gittiğim bu otel, spor salonu vs gibi yerlerin yer altındaki otoparklarından falan çıkarken, hep 1.viteste çıkıyorum, yokuş bitene kadar. Çok dik olduğundan yokuş sonuna kadar fazla yüklenmeden 1. viteste çıkıyorum, çünkü biliyorum ki 2.viteste araç boğulacak. Biraz meğilli yokuşlarda ise 3 bin deviri geçmeden 2 ye atmıyorum, zaten orda da araç anca toparlıyor. Size tafsiyem de Gokhan ve Halil Bey lerin dediği gibi mutlaka servise götürün, hele hele koku ve duman geldiyse.

demircic

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tamamen meraktan soruyorum, yoksa bir şey bildiğim yok :) Araçlarımızda malum patinaj önleyici bir sistem var. Bu sistem olmasaydı normalde yokuşta araç çekmese bile tekerler patinaja tutulacaktı. Ama bu sistem olunca patinaj da edemiyor ve aracın bir yerleri zorlanıyor... Olabilir mi? (Nasıl senaryo ama :))

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
Geçmiş olsun sayın ebony. Debriyajdan bir süre sonra "tın" veya ona benzer bir ses gelmesi sanırım birçok Astra J'de olan bir problem. Forumda çoğu kişinin bu şikayetini okumuştum, geçenlerde benim de başıma geldi. ևok kafaya takmadım, bir süre sonra başka bir konuyla ilgili servise gittiğimde bunu da söyledim ve hallettiler. şimdilik sorun yok. Sizin de sorununuz bu muydu bilemiyorum; ama sorun farklıysa ve debriyaj kavramayı tam olarak kesemiyorsa baskı balatanın kısmen bitmesine sebep olmuş olabilir. Bunu sanırım aracı birinci vitese alıp debriyaja basarak ve gaz vererek test edebilirsiniz. Eğer araç hareket ediyorsa veya yine duman ve koku gözlemliyorsanız sorun kavramanın debriyaja basılmasına rağmen tam olarak kesilmemesidir. Tabii bence bu testi kendiniz yapmak yerine en kısa zamanda aracınızı servise götürmeniz en doğrusu. Koku, duman ve çekiş düşüklüğü unsurlarından hepsi baskı balataya işaret ediyor. Umarım sorununuz kısa zamanda hallolur.
+1
arkadaşın söylediklerine tamamen katılmakla beraber debriyaja bastıgınızda duydugunuz tın sesi tamamen debriyaj telinden gelmekte . ondan korkmayın. ama debriyaj konusunda bencede  bir servise gidin. testi arkadaş güzel açıklamış ama bu testi yapmanız debriyajın ömrünü kısaltacaktır. malum hepimiz için debriyaj korkulu rüya haline geldi. debriyajda bir sorununuz varsa kavrama baya yukardın olur. ege ayagınızı debriyajdan hafifi çektiginizde araç kalkmaya başlıyorsa debriyajda sorun yoktur diyebiliriz. ama yine de en dogru yer servis olacaktır.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu kaçıncı benzer sorun!?!

Yani her 10 dizel araçtan neredeyse 2-3 tanesinde kısa ya da orta vadede bu sorun ortaya çıkıyor!!

Ya firma birtakım -acil- iyileştirme yapacak ya da ilk makyaja kadar benzer sorunla yola devam.

Çok iyi düzenlenmiş şekilde bir kamuoyu oluşturulabilse keşke..

ouzygt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı sorun bende geri viteste var