Bijon Macerası

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Hafta sonu kışlıklarımızı taktırmaya gittim. Lastikçiyle akitleştiğimiz saatte orada oldum ( kendisine yıllardır giderim, randevulu çalışır, hassas ve temiz çalışır- o kadar ki jant ile levye arasına keçe koyar jant çizilmesin diye-vs.vs.) kışlıklar takıldı, 17 janttan 100 TL alıyorum senden 80TL alayım dedi, eyvallah dedim, iyi dileklerle ayrıldık.
Ertesi gün jantta aşina olduğumdan farklı bir görüntü var, baktım 1 bijon somunu ve kapağı yok. Gittim lastikçiye abi durum bu; acaba takılmadı mı? yoksa sıkılmadı mı? unuttunuz mu? dedim. Olamaz öyle şey dedi, geldiğinde yoktu demek ki dedi, dedim abi ne saçmalıyorsun, adam olmuş olabilir dese, eyvallah diyecem ama ukala bir tavır,.. neyse uzatmayalım ortada ne bijon somunu nede kapağı var :)
Lastik değişimi sonrası ayrılmadan kontrol edin arkadaşlar. ( Netten siparişi verdim, lastik değişimine 100 TL gideceği varmış :) )

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hafta sonu bende lastik değişimi yaptırdım. Kapaklar takıldıktan sonra ustanın elinden tornavidayı alıp bir kerede kendim tek tek tepelerine tornavidanın tersiyle vurdum :) Acaip korkuyorum şu kapağın kaybolmasından bulunmazda meret :)

• Beğen
Tepkiler: husooz ve qokhan1

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Kontrol etmek lazım, Bana sağlam ders oldu.

husooz

Yönetici
Başkan
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
@qokhan çok geçmiş olsun..

Arkadaşlar size çözümü anlatıyorum..

Bu sene lastikçiye gitmedim, Ve kendim değiştirdim. -tabii lastik jant hazırdı- herkese tavsiye ederim...:)

Sıra beklemedim, para vermedim, biraz yorsada tavsiye ederim.. :cool:

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hüseyin hocam bende kendim değiştiriyorumda dün hava çok soğuktu üşendim açıkcası :)

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
@qokhan çok geçmiş olsun..

Arkadaşlar size çözümü anlatıyorum..

Bu sene lastikçiye gitmedim, Ve kendim değiştirdim. -tabii lastik jant hazırdı- herkese tavsiye ederim...:)

Sıra beklemedim, para vermedim, biraz yorsada tavsiye ederim.. :cool:

Aynen, 2. bir jant (sac jant olabilir) ayarlayıp kışlıkları öyle kullanmak lazım.

b.arat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Velev ki oraya geldiğinde bijon eksikti, müşteriye bunun bilgisini vermemek nasıl bir ahlak??? Nasıl bir memleket olduk böyle... Kaldı ki orada kaybolma ihtimali çok yüksek. Her gün bindiğimiz araçtaki en ufak değişikliği görebiliyoruz neticede. Siz de hemen fark etmişsiniz. Lastikci kendilerinden kaynaklı bir hatanın olabileceğini hesaba katmak zorunda.
Gerektiginde hatayı üstlenmek ve telafi etmek en doğru esnaf davranışıdır.

Bizde maalesef herkes hatayı karşıya yıkma, karşı tarafa güvenmeme eğiliminde.

Bu eğilim tuhaf durumlar da ortaya çıkarabiliyor. Geçen aracimin bir sorunu için özel servisteyken üst kapak yapilan bir araç vardı. Ustalar kendi aralarında konuşurlarken kulak misafiri oldum. Aracın motorunda başka sorunlar fark etmişler ama söyleyip söylememe konusunda kararsız kalmışlar. Ne karar verdiniz diye sorunca " bize sadece üst kapak yapilsin diye geldi. Biz de yapip teslim edeceğiz. Sahibi biraz sıkıntılı. Simdi başka sorunlar var dersek bizi onu dolandirmakla itham edecek. Gerek yok. Biz işimizi yapacağız, gerisine karismayacagiz." dediler. Bi şey diyemedim açıkçası. İnsanlar birbirine güven duymayı, olumsuz durumlarda sorumluluğu üstlenmeyi bırakmışlarsa geriye yapacak bir şey kalmiyor...

Her iki durum da bana insani değerler açısından acıklı bir noktada olduğumuzu hissettiriyor. Yazık çok yazık...

qokhan1

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Maalesef mesleki etik, insani etik, esnaf etiği hulasa beşeri ve mesleki ahlaktan yoksun insanlar her yerde var. İnsanlar sadece muhattaplarından dürüstlük bekliyor.

Bu arada ürünler geldi; https://biyedekparca.com/ dan temin ettim 24 Saatte (Kayseri) ulaştı, İhtiyacı olan arkadaşlar değerlendirebilir. Bijon Kapağı: GM 13450275 Bijon Somunu: GM9598799

Ekli dosyalar

• IMG-20181204-WA0000.jpg
    IMG-20181204-WA0000.jpg
    44.6 KB · Görüntüleme: 59