Beyaz Renge Uygulanabilecek İşlemler

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar sorum aracımın boyası ile ilgili. Forumda konu ile ilgili bi kaç başlık mevcut ama renk beyaz olduğu için parlaklık ve kaputa yapışmış olan ne olduğunu bilmediğim noktalardan kurtulmak için neler yapılabilir sizin bu konuda başvurduğunuz uygulamalar nelerdir?  Bu ıslak wax ile kuru wax ın görünüş olarak farkı nedir? Kil uygulamasından bahsetmişsiniz nedir bu kil ve nasıl uygulanır? Bu konudarda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Beyaz Renge Uygulanabilecek İşlemler

Muhtemelen kil uygulaması ile geçecektir. Kil boya yüzeyinde el ile boya yüzeyine dokunduğunuzda
pütür pütür olan yağ, kir ve lekeleri alıyor. Ben wax uygulamadan önce mutlaka kil uygulaması yapıyorum
Islak ve kuru wax dan benim anladım, ıslak olan araç ıslakken uygulanan sıvı waxları kasdediyorsanız
uygulaması kuru waxa göre daha kolay araç ıslakken üzerine sıkıp siliniyor. Tabi kalıcılığı hard wax'a göre daha az
Arasındaki fark uygulanabilirliğin kolay olması ama koruyuculuğunun kısa sürmesi
Kil ile ilgili video ve anlatımlar daha önce bu konuda açılmış başlıklarda mevcut

http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=155.0
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=670.0

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkür ederim Hakan hocam. Peki parlaklık için önereceğin hard wax mıdır? ve hangi markadır?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xisunknown link' Alıntı:
Teşekkür ederim Hakan hocam. Peki parlaklık için önereceğin hard wax mıdır? ve hangi markadır?

Beyaz araç siyah gibi parlamıyor tabi ama araç yüzeyinin tam parlaklık alması için araç üzerinde herhangi bir
harelenme, çizik vs. olmaması gerekiyor o zaman maksimum parlaklık kazanıyor araç
Ama şu an popüler olan ve uygulaması en kolay olan" Meguiars Nxt Tech Wax", tavsiye ederim kesinlikle

A

AEE25

Bilgi Girilmemiş

HaKaN link' Alıntı:
Beyaz araç siyah gibi parlamıyor tabi ama araç yüzeyinin tam parlaklık alması için araç üzerinde herhangi bir
harelenme, çizik vs. olmaması gerekiyor o zaman maksimum parlaklık kazanıyor araç
Ama şu an popüler olan ve uygulaması en kolay olan" Meguiars Nxt Tech Wax", tavsiye ederim kesinlikle
Hakan hocamın tavsiye ettiği NXT'yi öneririm bende.. Eski aracımda bir hayli kullanıyordum şimdi pek vaktim olmadığından uygulama merkezlerinde yaptırıyorum..
Dip not olarak;
Meguiar's ın tüm ürünlerini tavsiye ederim ama sürekliliğinin olması gerekiyor.. Silikonlu malzeme olduğundan aracı olduğundan da parlak gösterebiliyor..

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HaKaN link' Alıntı:
Peki bu ürünü en çabuk nerden temin edebilirim. internet sitesi veya mekan olarak?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende burada Hakan hocam ve arkadaşların tavsiyeleri üzerine hiç bilgi sahibi olmadığım pasta-cila konusunda kendime yetecek bilgi seviyesine geldim. İlk olarak şunu söyleyebilirim ki bu işte neden tasarruf etseniz uygulama sırasında başa bela oluyor ve yapılan uygulamanın kalitesini düşürüyor. Layiği ile pasta-cila yapmanın bedeli ortalama 500TL. (Polisaj makinası ve tüm iyi kalite malzemeler dahil)

Öncelikle kil uygulaması çok önemli, vernik üstünde emaneten yapışmış ancak yıkamalarda gitmeyen, elinizi sürttüğünüzde pütür pütür his yapan reçine, batmış toz v.s. gibi şeyleri yüzeyden alıyor. Kili köpüklü su ilede uygulayabilirsiniz ancak yine burda birşeylerin maliyetinden kaçmayıp quick detailer ile uygulamak hem daha kolay hemde çok çok daha iyi netice veriyor.

Benim Uygulama sıram şöyle:

1- Tüm aracın, araç şampuanı ve mikrofiber eldiven ile yıkanıp, mikrofiber bez ile kurulanması. (kullandığım herşey meguiars marka)

2- Yüzeye quick detailer püskürtüp, kili ince bir disk haline getirip kapartoya sürtmek vazıtası ile inatçı pürüzlerin yok edilmesi. Arada kili tekrar yoğurup temiz yüzeylerini kullanın. Sonrasında tüm aracın durulanıp, bu sefer mikrofiber bez ve quick detailer ile silinmesi.

3- Pasta yapımı. Müteakiben tüm aracın bastırmadan silerek pastadan arındırılması. Burada ıslak silme yapmıyoruz. Quick detailer ile olabilir.

4- Cila yapımı, sonrasında mikrofiber cila silme bezi ile fazlaların silinmesi.

5- Bu işlemden 1-2 gün sonra aracın tekrar yıkanıp, sıvı cila ile cilanması. Bu son sıvı cila katı, yapımı zahmetli olan katı cilayı korumak için diye düşündüm ve uyguladım.

Bu işlemler için şöyle bir malzeme listesi gerekecek;

0- İşlem sırasında kullanılmak üzere kağıt markaj bandı.
1-Polisaj makinası. Ben tekzenden 95TL ye maestro marka aldım. (Taşlama aletleri bu iş için kesinlikle uygun değil)
2- Meguiars Quick Detailer
3- Megu Kil
4- Ara işlemler için fazla sayıda genel kullanım amaçlı mikrofiber bez. (İşlem sırasında bez yıkama ile uğraşmak hiçte hoş olmuyor.)
5- Megu StrachX 2,0 veya Ultimate Compound pasta.
4- Polisaj (sarı) ve Cila (mavi) için 125mm 3M marka pedler. Ben birde derin çizikler için 3M cutting ped (yeşil) aldım.
5- Bu pedleri makinamıza bağlamak için tabla.
6- Makine ile giremeyeceğiniz yerler için meguiars elle uygulama pedi.
7- Megu Generation NXT cila
8- Cila silmek için Megu Supreme Shine mikrofiber bez. (Herhangi mikrofiberde olur ama söylediğim gibi maliyetten kaçmamak lazım)
9- Megu Generation NXT araç şampuanı
10- Megu mikrofiber araç yıkama eldiveni. (Kesin lazım)
11- Megu water magnet kurulama bezi. (Kesin lazım)
12- Son olarakta Sonax sıvı cila

Benim liste böyleydi ve 500TL tuttu. Ancak bir pasta-cila işlemine daha yetecek malzemem var.

xisunknown

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

A14NET link' Alıntı:
Bende burada Hakan hocam ve arkadaşların tavsiyeleri üzerine hiç bilgi sahibi olmadığım pasta-cila konusunda kendime yetecek bilgi seviyesine geldim. İlk olarak şunu söyleyebilirim ki bu işte neden tasarruf etseniz uygulama sırasında başa bela oluyor ve yapılan uygulamanın kalitesini düşürüyor. Layiği ile pasta-cila yapmanın bedeli ortalama 500TL. (Polisaj makinası ve tüm iyi kalite malzemeler dahil)

֖ncelikle kil uygulaması çok önemli, vernik üstünde emaneten yapışmış ancak yıkamalarda gitmeyen, elinizi sürttüğünüzde pütür pütür his yapan reçine, batmış toz v.s. gibi şeyleri yüzeyden alıyor. Kili köpüklü su ilede uygulayabilirsiniz ancak yine burda birşeylerin maliyetinden kaçmayıp quick detailer ile uygulamak hem daha kolay hemde çok çok daha iyi netice veriyor.

Benim Uygulama sıram şöyle:

1- Tüm aracın, araç şampuanı ve mikrofiber eldiven ile yıkanıp, mikrofiber bez ile kurulanması. (kullandığım herşey meguiars marka)

2- Yüzeye quick detailer püskürtüp, kili ince bir disk haline getirip kapartoya sürtmek vazıtası ile inatçı pürüzlerin yok edilmesi. Arada kili tekrar yoğurup temiz yüzeylerini kullanın. Sonrasında tüm aracın durulanıp, bu sefer mikrofiber bez ve quick detailer ile silinmesi.

3- Pasta yapımı. Müteakiben tüm aracın bastırmadan silerek pastadan arındırılması. Burada ıslak silme yapmıyoruz. Quick detailer ile olabilir.

4- Cila yapımı, sonrasında mikrofiber cila silme bezi ile fazlaların silinmesi.

5- Bu işlemden 1-2 gün sonra aracın tekrar yıkanıp, sıvı cila ile cilanması. Bu son sıvı cila katı, yapımı zahmetli olan katı cilayı korumak için diye düşündüm ve uyguladım.

Bu işlemler için şöyle bir malzeme listesi gerekecek;

0- İşlem sırasında kullanılmak üzere kağıt markaj bandı.
1-Polisaj makinası. Ben tekzenden 95TL ye maestro marka aldım. (Taşlama aletleri bu iş için kesinlikle uygun değil)
2- Meguiars Quick Detailer
3- Megu Kil
4- Ara işlemler için fazla sayıda genel kullanım amaçlı mikrofiber bez. (İşlem sırasında bez yıkama ile uğraşmak hiçte hoş olmuyor.)
5- Megu StrachX 2,0 veya Ultimate Compound pasta.
4- Polisaj (sarı) ve Cila (mavi) için 125mm 3M marka pedler. Ben birde derin çizikler için 3M cutting ped (yeşil) aldım.
5- Bu pedleri makinamıza bağlamak için tabla.
6- Makine ile giremeyeceğiniz yerler için meguiars elle uygulama pedi.
7- Megu Generation NXT cila
8- Cila silmek için Megu Supreme Shine mikrofiber bez. (Herhangi mikrofiberde olur ama söylediğim gibi maliyetten kaçmamak lazım)
9- Megu Generation NXT araç şampuanı
10- Megu mikrofiber araç yıkama eldiveni. (Kesin lazım)
11- Megu water magnet kurulama bezi. (Kesin lazım)
12- Son olarakta Sonax sıvı cila

Benim liste böyleydi ve 500TL tuttu. Ancak bir pasta-cila işlemine daha yetecek malzemem var.
hocam naaptın yaa :) 500 TL si önemli değilde bukadar uygulamayı aynı anda yapacak ne yerim nede zamanım var. ֜sküdar fıstık ağacında oturuyorum arabayıda aylık 100 TL karşılığında eve 150 metre ilerdeki bi otoparka bırakıyorum ve planladığım işlemide ayda bir olmak üzeere orda yapmayı düşünüyorum. Ama senin belirttiğin detayda bir uygulamayı yapmak çok zor malesef :( Ah müstakil ve otoparkı olan bir evim olsa da bu dediklerini rahatça yapabilsek ama her arabamın başınagelişte deli gibi havlayan bir köpeği olan otoparkım olduğu için bu detayda bir işlem yapmak çok zor  :( ama verdiğin bilgiler için çok sağol yinede içlerinden uygulamaya çalışacaklarım olacaktır mutlaka.

A14NET

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xisunknown link' Alıntı:
hocam naaptın yaa :) 500 TL si önemli değilde bukadar uygulamayı aynı anda yapacak ne yerim nede zamanım var. ֜sküdar fıstık ağacında oturuyorum arabayıda aylık 100 TL karşılığında eve 150 metre ilerdeki bi otoparka bırakıyorum ve planladığım işlemide ayda bir olmak üzeere orda yapmayı düşünüyorum. Ama senin belirttiğin detayda bir uygulamayı yapmak çok zor malesef :( Ah müstakil ve otoparkı olan bir evim olsa da bu dediklerini rahatça yapabilsek ama her arabamın başınagelişte deli gibi havlayan bir köpeği olan otoparkım olduğu için bu detayda bir işlem yapmak çok zor  :( ama verdiğin bilgiler için çok sağol yinede içlerinden uygulamaya çalışacaklarım olacaktır mutlaka.
Bunlardan en zoru pasta yapmak ve ciddi zaman alıyor. Ben ortalama 3 saatten sanırım 6-8 günde bitirdim. Ancak her defasında arabayı yıkamak zorunda kaldığımdan çok vakit kaybım oldu. Yani kısaca üç kere 8 saat yeterli olacaktır. Ancak kesinlikle kol dayanmaz ben 3 saatin sonunda bile çok yoruluyordum.  :)