Benden onceki sahibi hep 15w-40 yag kullanmiş!

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aRkadaslar herkese merhaba.bugun torpidonun içini boşaltıyordum.orda yag değişimi kagıdı vardı baktım birde ne göreyim.vectra a ya 15-40 yag koymuslar koydukları sırada aracın kilometresi de 138 bin.ben aracı aldıgımda ise 148 bindeydi.şuan 173binde.

arabayı 3 yıl once almıştım.kontrol ffilan ettirmiştim.herkes iyi filan dedi sürenler de memnun kaldılar.

neyse aracı aldıktan sonra ben doğal olarak 10-40 yag koydum.ondan sonra baktım ki arac 1500km de filan 1 litre yag eksiltiyor.şuan 3000 km de 1 litre eksiliyor (kaçak fln da çok)tabi benim arabaya onceden 15 40 yag koyduklarından haberim yok.

sorum şu ki acep arabayı 15-40 yaga alıştırdılar .motorun bazı kısımlarına yag kalın diye girmedi ve fazla aşınma mı oldu ve bunun için mi 10-40 yag koydugumda yag eksiliyor?lutfen birileri açıklasın.saolun

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardesim..10W40 uygun yag degistirme,asil problem ince yag kullnip kalina dönmekte..
aracinin yag attigindan bahsediyorsun...önce onlara baktir,yani nerelerden kaciriyor..
üst kpak danmi contalardan mi karterdenmi..yag musurundanmi..bunlari halletikden sonra bak bakalim aracin hala eksiltiyormu???
aracin mavi duman atiyormu felan..yalniz bak aracin gaza basinca atmasi sekmanlardan dir, ilk calistirmada atmasi veya yükden cekince atmasi sibop yataklarindan...aklinda bulundur..ama önce kacaklari hallet cok atiyorsa motora elleme oralari yaptir...gecmis olsun
aklima gelmis iken karter terler atmaz nadirdir,yag musurundan atar hertarafa kayar ve aldatir..

Son düzenleme:

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İlginiz için teşekkurler selim bey.15w-40 ytag kullanan ben değilim zaten benden onceki sahibi.benim yeni haberim oldu bu durumdan.acaba dedim şimdi 10w-40 yag kullanıyorum araba onceden 15w40 a alışmış onun için mi benim kullandıgım yagı hep eksiltiyor.
arabada mavi duman atma falan yok.fakat çok yogun beyaz duman atıyor gerci havalar soguk onun etkisi büyük ama diger arabalara gore yinede fazla beyaz duman atmakta.

yag kaçakları tam olarak nerlerdir ayrıntılı gostertmedim ama kulbutor kapagından karter contalarından filan yag geliyor.
bu kaçakları gostermiştim ustam bu kadar yag eksiltme yapmaz dedi ama motorun altından geldigini de söyledi.daha sonra konu trigere fln gelince yag kaçagıyla ilgili konusmadık.yakında triger ve baskı balata değiştiricem bunun yanında komple şanızmanı da indirtecem kaçakların hepsine baktırırm.

Tüm forum sakinleri oğrenmek istedigim arabaya onceden kalın yag konulmuş onun için mi şimdiki yagı eksiltiyor .??bu baglantıyı çozemedim onun için siz degerli forumdaşlarıma soruyorum.yardımlarınızı bekliyorum.sağolun.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Merhabalar Mustafa Bey,
Tecrübelerimi sizinle paylaşiyim belki fikir verebilir. Aracımı 0 aldım ve hep 10-40 kullandım, castrol magnatec çıktığından beri kullandım, her neyse zamanla yağ eksiltmeye başladı. Bir yağ değişiminde 0-40 yağ kullandım, ve benzin kadar yağda eksilmeye, yakmaya başladı, ayrıca zamanla sertleşen keçeler daha ince vizikolite seviyeli yağda yumuşadı ve görevini yerine getiremediğinden yağ akıtmaya başladı. Aynı sizin araçtaki sorun gibi. Yağ eksilmesini kesmek için gene 15w-40 a dönmenizi kesinlikle önermem.

200 binde komple motor yaptırdım ve hep 0-40 yağ kullandım, 300 bini geçtim 15.000 km de 1 litre bile eksiltmiyor artık.

CEVİK_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende aracımı 114000 Km de iken motor yaptırdım serviste.Onlar muhtemelen 15/40 koydular çünkü değişim Km sine 129000 yazmışlar.Aracım şu an 125000 Km de ve Castrol Magnetıc 10/40 siparişi verdim ve değitircem.Acaba sıkıntı yaratırmı?

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende aracımı 114000 Km de iken motor yaptırdım serviste.Onlar muhtemelen 15/40 koydular çünkü değişim Km sine 129000 yazmışlar.Aracım şu an 125000 Km de ve Castrol Magnetıc 10/40 siparişi verdim ve değitircem.Acaba sıkıntı yaratırmı?

dostum bende aynı şeyi oğrenmeye çalısıyorum..acaba benimde motoruma bi hasar verdimi bunu oğremeye çalısıyorum

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dostum bende aynı şeyi oğrenmeye çalısıyorum..acaba benimde motoruma bi hasar verdimi bunu oğremeye çalısıyorum
malatyali kardesim oralar soguk 15w40 kalin olmazmi???

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende ilk aracı aldığımda 15/40 yağ vardı içerisinde.Direk sorgusuz sualsiz 10/40a geçiş yaptım.Kalın yağ ilk marşta egzantriklerin fincanların vs geç yağlanmasına ve dolayısıyla gereksiz extradan aşınmaya sebebp olur.Bence sizin sorununuz kaçaklardan yana.Dediğiniz km'de dediğiniz kadar yağ yakması için egzosun soba bacası gibi tütmesi gerekir.

Saygılar...

asil23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
malatyali kardesim oralar soguk 15w40 kalin olmazmi???

Zaten 15-40 ı ben hiç kullanmadım benden onceki sahibi kullanmıs hangi akla hizmetse..

EREN34 nickli kardes tesskur ederim verdigin bilgiler için ilgin için çok saol.soba borusu gibi nerdeyse tütuyor ama beyaz tütüyor .

Son düzenleme:

EREN34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Koku var mı ona bakın en iyisi.Kış aylarında olduğumuzdan sıcaklık farkından oluşan beyaz duman ile yağ yakma dumanını ayırt etmek zor olabilir göz ile.

Saygılar...