Baskı Balata Değişimi Sonrasında Artan Motor Sesi ve Vibrasyon

rally2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Aracım; 2001 Model tek kapı z14xe motora sahip Opel Corsa C.

Geçen hafta baskı balata değişimi yaptırdım. Debriyaj hidrolik merkezide değişti. Sachs marka baskı ve hidrolik merkezi takıldı. Ancak baskı balata değiştikten sonra özellikle 1000-2500 devir aralığında motor sesi arttı ve yine bu devir aralığında bir vibrasyon başladı. 2500'den sonrada vibrasyon devam ediyor ama yarı yarıya azalıyor. Yaptırdığım ustaya gittim, şanzıman kulağı sökülüp takıldığı için çalışma merkezi değişmiştir dedi ve bir ayar yaptı. Vibrasyon biraz azaldı gibi ama yinede devam ediyor. Ayrıca motor seside araç vitesteyken belirttiğim devir aralığında yüksek çıkıyor. Önceden aracın sürüşü çok güzel yumuşakken, şimdi vibrasyonlu ve gürültülü bir araca dönüştü. Bu vibrasyon ve gürültü sadece vitesteyken oluyor.

Sizce sorun neden olabilir ? Aracın kalkışında, kavramasında, gaza basınca hızlanmasında bir problem yok. Yüksek motor sesi (sadece vitesteyken) ve vibrasyon var. Bu durum beni çok rahatsız ediyor. Tavsiyelerinizi bekliyorum.

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Şanzıman takozundandır hocam. Benim de mayıs ayında yapıldı baskı balata değişimim. Benim orijinal şanzıman takozu da iyice ömrünü tamamlamış gibiydi. Usta, bunu değiştirmekte fayda var ama orijinalini takamayacağımız için bunda ses sorunu, vibrasyon sorunu olabilir, bi süre sonra da alışabilir, demişti. Dediği gibi de oldu. Rölantide vibrasyon oldu. Şu anda değişeli 5 bin km falan oldu. Biraz daha azaldı vibrasyon. Ama ilk zamanlar takoz, harbi takoz gidiydi.

rally2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
DK Marka şanzıman takozu 28 lira yazıyor ama orjinali bu mudur acaba ? Pazartesi sabahtan uğrayıp takozu değiştireyim inşallah titreşim kesilir. Bir de bu takozlar motor sesini etkiler mi ?

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Yok hocam o takozun o fiyata orijinal olma şansı yok. Ben de 25 liraya almıştım. Ama dediğim gibi benim orijinal takozda vibrasyon gibi bir sorunum yoktu, o takoz zaten çok esnekti. Artık kopma noktasına az kaldığı için usta, değişim tavsiyesinde bulundu sökmüşken değiştirelim dedi. Benim motor sesime rölantide falan direkt etki etmedi ama araba rampa çıkarken vibrasyonla beraber homurtu arttı gibi biraz bende de. Zaten usta da bunların olacağını söylemişti. Ancak sizin şu an hala eski takozunuz takılı sanırım.

rally2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Az önce denedim vites boştayken birden gaz verince araçta ani titreme oluyor. Yani sorun muhtemelen motor kulağında. Motor kulağını yan sanayi kullansak sorun olur mu ?

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Rölantide gaz verip bırakınca sarsılma , titreme vb. yapıyorsa takozdandır. Ama dediğim gibi yan sanayi takozun da nasıl çıkacağı belli olmaz.

rally2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motorun altındaki takoz bu hale gelmiş. Ancak baskı balata değişirken usta bunu nasıl farketmedi acaba ? Ya da bu takoz sağlam mı duruyor sizce ? Yırtılmış veya tamir edilmiş gibi geldi bana.

vRAbPD.jpg

hknnn

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Hocam, resimde çok net değil. Ama takozlar kauçuk ya da benzeri maddelerden yapıldığı için yani o plastik kısmın tamiri mümkün değildir bence. Benim bahsettiğim şanzıman arka takozu diye de geçiyor. Direkt altta şaseye bağlı. O yüzden zaten vibrasyonu hissettiriyor.

rally2003

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bütün kulaklara baktım ama arkadakini göremediğim için bu öndeki kulak dikkatimi çekti. İçindeki kauçuk kısım yırtılmış görünüyor. Ustaya gitmeden sorunu biraz olsun kendim bulmak istiyorum. Yoksa ustalara pek güven olmuyor :)